Windows 10'da AccelerometerSt.exe hatası nasıl çözülür?

Bilgisayarımı her açışımında "AccelerometerSt.exe" hatası alıyorum, nasıl çözebilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    AccelerometerSt.exe hatası neden kaynaklanır?

    Bu sorunun çok çeşitli nedenleri vardır. En basitinden, VCRUNTIME140.dll dosyasının bozuk olması gibi.

    AccelerometerSt.exe hatası nasıl çözülür?

    Bu hatanın bir çok nedeni olduğu gibi, bir çok da çözüm yöntemi vardır. Aşağıda, AccelerometerSt.exe hatasını nasıl çözeceğinizi anlatacağım.

    Çözüm 1: Bilgisayarınızda bir SFC taraması yapın.
    SFC taraması, bazen büyük problemlerde bile cidden işe yarar bir çözümdür. Bu hata için de gayet iyi bir yer. SFC taraması tüm Windows sürümlerinde yüklü olarak gelir, fazladan bir şey yüklemenize gerek yok. Bir SFC taraması yapmak için şunları yapmanız gerekir:

    1. Windows+X'e basın, veya sol alttaki Windows logosuna sağ tıklayın.
    2. Açılan pencerede Windows PowerShell (Yönetici)'e tıklayın.
    3. Şu komutu girin: sfc /scannow
    4. İşlemin bitmesini bekleyin. Bu işlem, uzun sürebilir. Bitene kadar sabırla bekleyin ve bilgisayarınızı kapatmayın.

    (SFC hakkında daha fazla yardım için: Sfc komutu nedir, nasıl kullanılır? (tıkla))

    Çözüm 2: VCRUNTIME140.dll dosyasını kaldırıp tekrar kaydedin.

    1.  Windows butonu + E'ye basıp dosya gezginini açın.
    2. Şu konuma gidin, "C:\Windows\System32" Not: Windows'unuz hangi diske kuruluysa "C" yerine onu yazın. Örnek: D:\Windows\System32
    3. Burada, VCRUNTIME140.dll dosyasını bulabilir misiniz diye bir bakının. (Bilgisayarınızda VCRUNTIME140.dll dosyası yoksa, farklı bir çözüm deneyin. Eğer varsa, buradan devam edebilirsiniz.)
    4. Windows tuşu + R'ye basın. Açılan "Çalıştır" ekranına şu komutu yazın ve Enter'a tıklayın: Regsvr32 /u c:\Windows\System32\VCRUNTIME140.dll
    5. Tekrar Windows tuşu + R'ye basın. Açılan "Çalıştır" ekranına şu komutu yazın ve Enter'a tıklayın: Regsvr32 c:\Windows\System32\VCRUNTIME140.dll
    6. İşiniz bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın yeniden çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

    Çözüm 3: HP 3D DriveGuard programını kaldırın (Sadece HP kullanıcıları için)

    HP 3D DriveGuard aslında öncelikle dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir sabit sürücü koruma uygulamasıdır. Fakat Windows 10 güncellemesi yapıldıktan sonra hatalara sebebiyet vermektedir.

    1. Ayarları açın.
    2. Uygulamalar kısmına gelin.
    3. HP 3D DriveGuard programını bulun, tıklayın ve kaldır butonuna basın.
    4. İşlem bitince bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Önemli not: HP kullanıcısı olmadığım için bu yöntemi bizzat deneyemedim. Eğer HP kullanan arkadaşlar varsa, yorum kısmında ne yaptıklarını belirtirlerse sevinirim.

    Çözüm 4: Visual Studio 2015 için Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir Paketi Güncelleştirmesi 3'ü indirin ve kurun

    1. Buraya gidin
    2. Size uygun olan dili seçin.
    3. Açılan pencerede, eğer bilgisayarınız 32 bit ise vc_redist.x86.exe'yi yükleyin. Eğer bilgisayırınız 64 bit ise, vc_redist.x64.exe'yi yükleyin.
    4. Dosyayı yükledikten sonra çift tıklayıp açın ve yönergeleri takip ederek kurun.
    5. Yüklendiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Çözüm 5: Bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Visual C++ Redistributable'ı onarın

    1. Denetim Masasını açın.
    2. Progamlar kısmına gelin.
    3. Program kaldır'a tıklayın.
    4. Arama kısmına Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable yazın, sağ tıklayıp kaldır butonuna tıklayın.
    5. Açılan pencerede "Onar" butonuna tıklayın.
    6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Çözüm 6: Daha önce kullandığınız Windows 10 sürümüne geri dönün

    Eğer yukarıda anlattığım çözümlerin hiçbiri sizde işe yaramadıysa, bunları yapın. Login ekranında, (şifre girdiğimiz kısım) SHIFT butonuna basılı tutun ve sağ alt tarafta bulunan güç (power) ikonuna basın. SHIFT ile basılı tutarken Yeniden başlat'ı seçin. Sistem Gelişmiş Modda önyükleme yaptıktan sonra, Sorun Giderme'yi ve ardından Gelişmiş Seçenekler'i seçin. Gelişmiş Seçenekler'den Önceki sürüme dön seçeneğine tıklayın.

    toprak34 toprak34 (2026)