Windows 10'da bilgisayarı zaman ayarlı kapatmayı kökten devre dışı bırakma

Bilgisayarımın illaki belli bir zamandan sonra kapanmasınımı gerekiyor?

Windows 10'da bilgisayarı zaman ayarlı kapatma özelliğini nasıl devre dışı bırakabilirim?

researcher researcher (17)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    İster senin PC'de yüklü Windows 10 işletim sisteminde olsun isterse windows veya farklı (linux sürümleri) işletim sistemlerinde olsun PC varsayılan/baştan ayarlanmış (default) olarak zaman ayarlı kapatılma şeklinde düzenli olmaz. Bunu ancak işletim sistemi ayarlarından ve/veya üçüncü parti bir yazılım ile sen yapabilirsin. Haliyle sen bu türden bir ayarlamayı sonradan yapmadıysan hiç endişelenmemelisin. İfade ettiğim gibi bu ayarlar eğer yapılmadıysa senin PC zamanlı olarak kapanmaz. Eğer PC bazan kendiliğinden kapanıyorsa bu başka bir donanımsal veya yazılımsal sebeble olabilir; araştırılmalıdır.

    Ama ben bu değilde senin PC'de işletim sistemi "Güç ayarları" düzenlemesi sebebiyle düzenlemeler gereği bazan ekran kapanması ve/veya bilgisarın uyku moduna geçmesi olduğunu düşünüyorum. Herhalde sen bunu yanlış düşünerek PC kapanıyor zannediyorsun. Eğer vaziyet bu şekildeyse sen bilgisayar ekranım hiç kapanmasın, bilgisayarımda hiç uyku moduna girmesin istiyorsan bunu Denetim Masası/Donanım ve ses/Güç seçeneklerinden "Yüksek Performans" ayarlarına girerek oradan gerek ekran kapanması gerekse uyku modu seçimlerini "Hiçbir zaman" şeklinde ayarlayabilirsin.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • bilgilendirme için teşekkürler. researcher 7 yıl önce

    Başlat Menüsü - Ayarlar - Arama ( ayarlara girince üstte arama yeri var ) - arama yerine Güç yazın - güç seçeneklerine tıklayın - çıkan ekranda sol üst tarafta " Ekranın ne zaman kapatılacağı , Bilgisayarın ne zaman uyku moduna geçeceği yazıyor oraya tıklayıp ayarlama yapabilirsiniz.

    NOT : Siz deneyin eğer olmadıysa ben resimli anlatım yaparak yazarım. :)

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    7 yıl önce cevaplandı

      windows-10da-bilgisayari-zaman-ayarli-kapatma bu linkte anlatılan özelliği komple devre dışı bırakmak istiyorum

      researcher researcher (17)
      7 yıl önce cevaplandı

        Güvenli modda açıp shutdown.exe dosyasının adını değiştirin. Ama bunu yapmanızı önermem.

        Windows güncelleştirmelerinin yüklenmesinden sonra Windows bu bileşeni kullanır. Böyle bir şey yaparsanız Windows'un stabilitesini bozarsınız. Bu da sistem sorunlarına yol açabilir.

        murat murat (12492)