Windows 10'da bitlocker şifrelemesi nasıl kaldırılır?

Geçenlerde bilgisayarımın diskinin Bitlocker ile şifrelendiğini fark ettim. Bunu ben yapmadım. Muhtemelen aldığımda öyleydi ya da bitlocker nedir diye kurcalarken bir şekilde ben diskimi şifreledim.

Şimdi merak ettiğim şu benim diskimde "Bitlocker ile şifrelenmiş" yazıyor. Bunu nasıl kaldırırım? Bitlocker işe şifrelenen verileri tekrardan şifresiz hale getirmek istiyorum. Olurda bilgisayar bozulur vs diskimi başka bilgisayara taktığımda sorun yaşamak istemiyorum.

Bitlocker'ı kaldırma, bitlocker ile şifrelenen dosyaların şifresini geri almak mümkün mü?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bitlockler ile şifrelenen verileri şifresiz hale getirmek mümkün.  Bitlocker için temel bir kaç komut var. Öncelikle bunları Komut isteminden ve yönetici olarak çalıştırmalısın.

    Komut istemini yönetici olarak çalıştırma:

    1. Arama bölümüne cmd yaz çıkan arama sonucunu sağ tuşla tıkla ve Yönetici olarak çalıştır'ı seç.

    Komut istemi açıldığında şu komutları kullanabilirsin

    manage-bde -status : Bitlocker şifreleme durumunu görmek için kullanılır.

    Bu komutu kullandığında ekranda şöyle bir mesaj göreceksin:  Conversion Status:    Used Space Only Encrypted

    Bu kullanılan dolu alanların şifrelendiğini gösterir. Bu mesaj sende biraz daha farklı olabilir.

    manage-bde -off  <Sürücü>: Bitlocker ile şifrelenen dosyaların şifresini çözer. Şifrelemeyi kaldırır. Örneğin C: sürücüsündeki şifrelemeyi kaldırmak için şu komutu kullanmalısın.

    manage-bde -off C:

    Bu komutu kullandığında ekranda Decryption is now in progress. yazar ve şifre çözme işlemi başlar. Diskinde bir hareketlenme olur. Diskindeki dolu alana göre bu işlem biraz vakit alır.

    Daha sonra bilgisayarını yeniden başlat.

    Bilgisayarın açıldıktan sonra şu komutu uygula

    manage-bde -status c:

    Ekranda şöyle bir bilgi gelecek:  Conversion Status:    Fully Decrypted

    Artık Bitlocker devredışı ve tüm daha önceden şifrelenen dosyalarının şifresi çözüldü demektir.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

      Denetim masasından şifreyi kaldırabilirsin.

      Denetim Masasında arama satırına "bitlocker" yaz ve arat.

      Kaldırmak için;

      1- Unutulmuş Parolayı Sıfırla tıklanır

      Ve;

      Not: Kendi PC'mde BitLocker bulunmadığı için (home sürüm kullanıyorum) görüntüleri WEB'den bularak aktarıyorum. 8.enpedi.com'a teşekkürler..

      temmuz temmuz (12505)