Windows 10'da disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

Windows 10'da disk hatalara karşı nasıl taranır?

Windows 10'da chkdsk komutu nasıl kullanılır

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Windows 10'da disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

    Dosya sistemindeki hataları düzeltmek için chkdsk komutu kullanılmalıdır. Örneğin NTFS dosya sistemindeki bast yüzeysel hatalar chkdsk komutu ile kolayca giderilebilir.

    Dosya sistemi, işletim sisteminin en önemli parçalarından biridir. Disk üzerinde bir dosyanın nasıl, hangi boyutlarda saklanması gerektiğini ifade eder. Her dosya sisteminin kendine göre özellikleri vardır. Dosya sistemi yapısı elektrik kesintileri, normal olmayan kapatmalar ile bozulabilir.

    Chkdsk komutu sabitdiskler, USB flash bellekler, USB harici diskler için kullanılabilir.

    Windows 10'da disk taraması nasıl yapılır?

    1. ​Windows 10 da disk taraması için önce  Windows'u ara simgesini tıklayın. (ekranın sol altında bulunan, ikinci, büyüteç şeklinde simge).
    2. Arama bölümüne CMD yazın.
    3. En iyi eşleşme bölümünde Komut istemi  görüntülenecektir.
    4. Komut istemini sağ tuşla tıklayın ve açılan pencereden Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    5. Komut isteminde şu komutu uygulayın:
      chkdsk E: /r /f
    6. Chkdsk komut isteminde parametlere şu anlama gelir:
      E: taramak istenen sürücünün harfi
      /r: bozuk alanları bul ve okunabilir verileri kurtar
      /f: Disk üzerindeki hataları düzelt.

    Windows 10 disk taraması yaparken E: sürücü harfini kendinize göre düzenlemeyi unutmayın. Siz hangi sürücüyü taramak istiyorsanız o sürücünün harfini yazın.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      Cannot Volume Direct For Access. Diyor NE Yapmalıyım

      maho2 maho2 (1)
      7 yıl önce cevaplandı

        Cannot open volume for direct access. ne yapmalı usb bellek için

        kullanici16854 kullanici16854 (1)
        5 yıl önce cevaplandı

        • Bunu ayrı bir soru olarak sorarsan oradan cevap paylaşabilirim. murat 5 yıl önce

        bende çözüm olmadı başka yöntem var mı

        wind wind (1)