Windows 10'da kullanıcım yönetici mi nasıl anlarım?

Komut satırından Windows 10'da oturum açtığım kullanıcı Admin mi nasıl anlarım?  Windows 10'da kullanıcım yönetici mi nasıl anlarım?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10'da komut satırından kullanıcınız Administrator yani yönetici mi öğrenebilirsiniz. Windows 10'da Administrator kullanıcısı tüm yetkilere sahip kullanıcıdır ve bilgisayarda tüm işlemleri gerçekleştirebilir. Windows 10 kullanıyorsanız oturum açtığınız kullanıcı yönetici mi bunu komut satırından öğrenebilirsiniz

    Windows 10 kullanıcı yönetici mi öğrenme:

    Windows 10 oturum açılan kullanıcı adı öğrenme

    1. Öncelikle Windows 10 oturum açtığınız kullanıcı adını öğrenelim.
    2. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan pencereye CMD yazıp enter tuşuna basın.
    3. Komut satırı penceresinde şu komut ile kullanıcı adınızı öğrenin:
      whoami
    4. Bu komut ekranda şu şekilde bir çıktı verecek ve Windows 10 kullanıcı adınızı görüntülüyecek:
      desktop-tqs4eeo\murat
      Bu komuttan önce C:\sürücüsünün yolu dikkatinizi çekmiştir. Herhangi bir değişiklik yapmadıysanız Bu yol şu şekildedir: C:\Users\murat> burada kullanıcı adınız ile size bir kişisel klasör yaratılmıştır. Bu her zaman kullanıcı adınız ile aynı olmayabilir.

    Windows 10 oturum açılan kullanıcı yönetici mi öğrenme:

    1. Tekrardan komut satırını kapatmadan şu komutu uygulayın:
      net user "murat"

      Bu komut şu şekilde bir çıktı verecektir:

      Kullanıcı adı                         murat
      Tam ad
      Açıklama
      Kullanıcı açıklaması
      Ülke/bölge kodu                       000 (Sistem Varsayılan değer)
      Hesap etkin                           Evet
      Hesap zaman aşımı                     Asla

      Parolanın son ayarlanmadı             12.04.2018 09:07:04
      Parola süre sonu                      Asla
      Değişebilir parola                    12.04.2018 09:07:04
      Parola gerekli                        Hayır
      Kullanıcı parolayı değiştirebilir     Evet

      İzin verilen iş istasyonları          Tümü
      Oturum açma kodu
      Kullanıcı profili
      Ana dizin
      Son oturum açma                       19.12.2018 10:09:24

      İzin verilen oturum açma saatleri     Tümü

      Yerel Grup Üyeliği                    *Administrators
                                            *HelpLibraryUpdaters
                                            *Performance Log Users
      Genel Grup üyeliği                    *Yok
      Komut başarıyla tamamlandı.

      Burada Yerel Grup Üyeliğinin karşısında *Administrator yazıyorsa sizin kullanıcınız yönetici demektir

    Windows 10'da kullanıcınızın administrator yetkilerine sahip mi kolayca yukarıdaki komutla öğrenebilirsiniz.

    murat murat (12492)