Windows 10'da zamanlanmış görevler nasıl silinir?

Windows 10'da zararlı zamanlanmış görevler nasıl tespit edilir ve silinir?

hakan hakan (15409)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10'da zamanlanmış görevler nasıl silinir?

    Zamanlanmış görevler virüsler tarafından sıkça  kullanılan bir bölümdür. Pek çok tarayıcı korsanı web sitesi veya reklam amaçlı yüklenen yazılımlar zamanlanmış görevleri kullanırlar.

    Özellikle Google Chrome gibi tarayıcılarda belirli aralıklarla kendiliğinden açılan pencereler varsa, ki bu sitelerin çoğu .ru uzantılı, Rusya lokasyonlu siteler, o zaman Görev zamanlayıcıyı kontrol etmekte fayda var.

    Windows 10'da zamanlanmış görevleri silmek için şu yolu izleyin:

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Açılan pencereye şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      Taskschd.msc

    3. Zamanlanmış görevler penceresi açılacaktır. Burada pek çok sisteme ve programa ait görevi göreceksiniz.
      Windows 10 görev zamanlayıcı - görevler
    4. Hangi görevin silinmesi gerektiğini adından çıkartmanız zordur. Çoğu yukarıdaki örnekteki gibi kendini Windows'a ait bir görev gibi gösterir. Her görevi çift tıklayarak detaylarına ulaşabilirsiniz.
    5. Görev detayında Eylemler sekmesini tıklayın.
    6. Eylemler sekmesinde görev vakti geldiğinde çalışacak uygulamayı şu şekilde göreceksiniz.:
      Görev zamanlayici - eylemler

    7. Buradaki örnekte Google Chrome tarayıcısı belirli aralıklar ile zararli.ru adresini açmaya planlanmış. Bu tür görevleri rahatlıkla silebilirsiniz.
    8. Aynı şekilde şüpheli bir .exe uzantılı dosyaya verilen görevleri de silebilirsiniz. .exe dosyalarının adlarını uzmanim.net'esorarak ne olduğunu, ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.
    9. Eylem ayrıntılarında Ayrıntılar detatlı görünmüyorsa yukarıdaki ayıraç çizgisini genişleterek görevi detaylarını görebilirsiniz.
    10. Herhangi bir görevi silmek için onu sağ tuşla tıklayın ve sil seçeneğini seçin.

    Windows 10'da bir görev yukarıdaki anlatıldığı gibi silinebilir. Zararlı görevleri yine yukarıda anlatıldığı gibi ayırt edebilirsiniz.

    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @hakan bende de çıkıyor ama ben baktığımda öyle bir şey yok. ilkaybaki 5 yıl önce
    • @ilkaybaki Chrome'mu açılıyor başlangıçta? hakan 5 yıl önce
    • @hakan evet, bilgisayarı ilk açtığımda direk chrome açılıyor. ilkaybaki 5 yıl önce
    • @ilkaybaki açılan sayfanın adresi nedir? Sende Görev olarak olmayabilir belki başlangıçta vardır. Yazsana özelsen kontrol edelim. hakan 5 yıl önce