Windows 10 Dizin Oluşturma Hizmeti nasıl kapatılır?

Windows Dizin Oluşturma Hizmeti nedir? Windows 10 Dizin Oluşturma Hizmeti nasıl kapatılır?

murat murat (12492)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows Dizin Oluşturma Hizmeti nedir?

    Windows 10 işletim sistemi kullanıcının yaptığı dosya ve klasör aramalarına daha hızlı cevap verebilmek için bir indeksleme yapısı kullanır. Windows 10 genelde kullanıcı bir işlem yapmıyorken dosya ve klasörleri tarar ve bunları bir veritabanına kaydeder.  Bu işlemin sonunda kullanıcı bir dosyayı aradığında öncelikle indeksleme yaptığı veritabanına bakar ve sonuçları hızlıca kullanıcıya yansıtır.

    Çok fazla dosya arıyorsanız bu size ciddi vakit kazandırır ve kullanışlı bir işlemdir. Fakat arama özelliğini az kullanıyorsanız ve yavaş bir CPU nuz varsa o zaman bu hizmet bilgisayarın ara ara yavaşlamasına sebep olur.

    Windows 10 Dizin Oluşturma Hizmeti nasıl kapatılır?

    Dizin Oluşturma Hizmeti kapatmak için bir kaç yöntem var. Dizin Oluşturma Hizmetini sürücü bazlı kapatabilirsiniz ya da tüm bilgisayar ve sürücüler için kapatabilirsiniz. Hangisini yapmak istediğiniz size kalmış bir durumdur.

    Sürücü bazında Dizin Oluşturma Hizmeti kapatma:

    Eğer belirli bir sürücüde dizin oluşturma hizmetini kapatmak istiyorsanız bu yöntem idealdir.  Aşağıdaki adımlar ile sürücü bazında Dizin Oluşturma Hizmetini şu şekilde kapatabilirsiniz:

    1. Bilgisayarımdan Dizin Oluşturma Hizmetini kapatmak istediğiniz sürücüyü bulun.
    2. Sürücüyü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin.
    3. Genel sekmesinde Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.
      surucu indeksleme kapatma
      Bu işlemden sonra C sürücüsü için indeksleme kapatılacaktır.

    Tüm bilgisayarda Dizin Oluşturma Hizmeti kapatma

    Eğer bilgisayarınızda birden fazla disk varsa o zaman tüm bilgisayardaki indekslemeyi kapatmak isteyebilirsiniz. Tüm bilgisayardaki dosya arama indekslemesini kapatmak için şu adımları izleyin:

    1. Windows ve R tuşlarına basın. Açılan çalıştır penceresine services.msc yazın enter tuşuna basın.
    2. Açılan hizmetler penceresinde Windows Search hizmetini bulun ve çift tıklayın.
    3. Başlangıç türünü Devre Dışı olarak ayarlayın.
    4. Hizmet durumu: Durdur tıklayın.
    5. Uygula ve Tamam tıklayın.
      Windows Search kapatma Windows 10

    Bu işlem ile bilgisayardaki artık indeksleme ve arama hizmetini devreden çıkartmış olduk. Eğer arama hizmetini kullanmıyorsanız Windows 10 Search hizmetini kapatabilirsiniz. Bu herhangi bir soruna yol açmaz. Özellikle yavaş bilgisayarlarda, düşük CPU ya sahip kullanıcılarda Windows 10 arama hizmeti kapatılabilir. Bu bir miktar performansı arttıracaktır.

    murat murat (12492)