Windows 10 Format Atma ( Silinecek Bölümler İçin Yardım )

Microsoft üzerinden Yükleme Medyası indirerek oluşturduğum Windows 10 ile Format atacam. Fakat format sırasında biçimlendireceğim bölümler ekranında birkaç bölüm var ve bunlardan hangilerini silmem gerekiyor Temiz Kurulum için.

Not : USB ile format atacam.

Resimdeki Bölümlerden Hangilerini Silmem Gerekiyor Temiz Kurulum İçin ( Depo Hariç )

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Doğru söylüyor @mutecessis Ama sanırım Depo bölümünü bırakmak istiyorsun. Öyleyse "Depo" hariç, diğerlerini silersin ve windows yükleyeceğin yeni bölümü oluşturursun (silinen bölümler kendiliğinden birleşecektir).

    Kolay gelsin.

    Edit: Aradıdığımızı çabuk buldum :)

    Fırsatı kaçırma, hemen değerlendir:

    Windows 10 ücretsiz yükseltmesi devam ediyor mu? (Ücretsiz Yükseltme Aracı) (tıkla)

    Not: Download ve etkinleştirme bilgilerinin bulunduğu microsoft sayfası ingilizcedir ama Google Translate ile sayfayı türkçeye çevirirsen rahatlıkla anlayabilirsin (İngilizcen kuvvetliyse zaten mesele yok).

    Son tavsiyeler (Yorumlarda yapılan son bilgilendirmeler uyarında):

    Baştan yazmalıydın bunları. Boşuna o kadar yazdık. Sıfır kuracaksan en başta söylediklerim geçerlidir. Data dışında hepsini (yani SSD'dir herhalde, birinci diski olduğu gibi) sil. Oradaki bölümler yeni kurulumda hiçbiri sana lazım olmaz. Recavery bölümü, boot, önyükleme bölümü falan.. sil. Yeni sistem yüklemesi yükleme sırasında sana lazım olan bölümleri oluşturacaktır, merak etme. Lisans/etkinleştirme meselesine gelince, eğer yanlış sürüm windows yüklemezsen otomatik lisanslanır (Kaldıracağın windows 10 sürümünü yüklersen, onun lisansı senin diskinde değil, BIOS'ta ve/veya Microsoft serverlerinde kayıtlıdır. Yeni işletim sistemi buralardan otomatik etkinleşir). Yeni windows 10'da yine aynı kullanıcı hesabını kullanırsın.

    Fakat yeni format değilde mevcut Windows üzerinden tam sıfırlama yaparsan bunların hiçbirisine gerek kalmaz, kolay ve garantili yoldan yeni windows 10'nuna kavuşursun. Ne hangi bölüm ler silinecek problemi nede lisans etkinleştirme problemi.. İşletim sistemide tam sıfır olacak cillop gibi  veya format atılmış gibi (Daha önce yüklemiş olduğun programlar falan silinir). Rasyonel olan budur. Zaten bu sıfırlama sonuçlarınada bakabilir ve eğer memnun kalmazsan sonra istediğin veya düşündüğün formatı yine atarsın. Fakat ben buna ihtiyaç duyacağınıda hiç düşünmüyorum. Yani sıfırlamanın sonuçlarından memnun kalacağından emin gibiyim (Tam sıfırlama, yani ikinci seçenek olmalı).

    Not: Sistem sıfırlama ikinci diskteki dataları silmez ama emin olabilmek için bu dataları bir usb harici diskte yedeklemek lazım. Artık sorma ve ne yaparsan yap, kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz peki recovery image bölümü ve diğer bölümlerde gelecek mi ? ( acaba sistemde mevcut gömülü yazılımlara zarar verir mi ? [ biosa gömülü ürün anahtarı , kurtlarma-sıfırlama işlevi] ) Hangi bölümleri biçimlendireceğim konusunda baya şaşırıp kaldım ya detaylı olarak yardımcı olabilir misiniz ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Recovery bölümünü muhafaza etsende PC'nin yeni yapılanmasında o bölüm işe yaramayacak. Zira PC'nin ön yükleme yapılanması değişmiş olacak, o sebeple.. Haliyle eski ürün anahtarında yeni Windowsu (10'u) etkinleştirme ile alakalı olarak işe yaramaz artık. Eski sistemleri Windows 10'a ücretsiz yükseltme süreside çoktan geçti. Bu halde Windows 10 ya satın alınacak yada illegal yollarla lisanslanacak. Ama geçenlerde üyemiz @ismailsarp Windows 10 ücretsiz yükseltme hususunda yeni bir yol keşfetmiş. Dikkatimi çekti, araştırdım ve gerçekten öyle bir şey olduğunu gördüm. Engelli windows kullanıcılarına ücretsiz yükseltme imkanı devam ediyordu herhalde. Bu fırsattan yaralanmak için aslında engelli olmakta şart değil. Bir çeşit açık sayılır bu ve engelsizlerde faydalabilir şeklinde düşündük. Site içi arama motorunu kullanarak bir araştır istersen. Bilhassa @ismailsarp mesajlarını incele. Orada lazım olan linkte mevcut (download/etkinleştirme bilgileri). Bende bir bakayım. Eğer bulamazsak @ismailsarp 'ın kendisine sorarız. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Aradığımızı çabuk buldum, mesajım altına alakalı linkide ilave ettim. Fırsatı kaçırma, hemen değerledirebilirsin @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz , yalnız şuan kullandığım windows orjinal ve ürün anahtarım bios'a gömülü.. " depo " ve " windows " bölümü dışında kalan bölümleri ne yapayım sileyim mi yoksa silersem problem olur mu ya da geri getirebilir miyim ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Hiçbir şeyi silme ve yükseltmeyi doğrudan halen çalışmakta olan sistem üzerinden yap. Sana link verdim, girip bakmadınmı? Hani @ismailsarp konusu linki.. Oradanda microsoft linkine gireceksin, oradan önce windows yükseltme aracını daha sonrada bu araç ile windows 10 yükseltme dosyalarını download edecek ve yükseltmeyi sürdüreceksin. Bu şekilde yaparsan lisans etkinlleştirme problemi falan olmayacak, herşey otomatik gerçekleşecek. Linklerdeki yazıları iyi okumalısın. Microsoft linkinden yükseltme aracını download et ve masaüstünde çalıştır. Böylece yükseltme başlayacaktır @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz baktım linkede fakat yükseltme değilde ( yükseltilmiş durumda ) temiz format atmak istiyorum ve resimdeki bölümlerden hangilerini silmem gerekiyor ve bölümlerde hangi dosylar var ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Hem lisansımı korumak istiyorum diyorsun, hemde temiz format diyorsun. Temiz format için daha öncede söylemiştim, Data bölümü dışında bütün bölümleri silerek biçimlendireceksin (Recovery bölümünü saklamanın hiç bir anlam ve faydası olmaz). Fakat temiz formatta yasal lisansın üzerine ben şahsen sana garantili bir şey söyleyemem. Kaybetme riski vardır. Yükseltirsen yasal lisansın yeni yüklediğin işletim sistemindede (Windows 10 yükseltmesindede) geçerli olacaktır. Bundan sonra yine hep aynı soruları sormazsan herhalde @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce

    yardımcı olacak kimse yok mu ?

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    7 yıl önce cevaplandı

      Eğer yedeklemek istediğiniz dosyalar yoksa bütün seçili bölmeleri silebilirsiniz.

      mutecessis mutecessis (216)
      7 yıl önce cevaplandı

      • @mutecessis yedek alacağım bölüm depo orada sıkıntı yok biçimlendireceğim yer windows bölümü fakat geri kalan bölümleri ne yapacam orada takıldım.. ( acaba orayı silsem problem olur mu biosa gömülü ürün anahtarı , kurtlarma -sıfırlama işlevi - ve değişik problemler olabilir mi ? ybaskin34 7 yıl önce
      • @temmuz açıklamış @ybaskin34 mutecessis 7 yıl önce

      Kurulum yerinden anlaşıldığı üzere bilgisayarınızda iki adet harddisk bulunuyor.Depo konumlu harddiskiniz farklı bir fiziksel harddiskte tutuluyor.Dolayısıyla biz bu bölüme dokunmayacağız.

      Kurulum yapmak için biçimlendirmeniz gereken bölüm resim üzerinde sizin de seçili bıraktığınız Sürücü 0 Bölüm 4 parçası olacaktır.Bu bölümü seçmenizin ardından ilk olarak biçimlendirin.Biçimlendirme bittikten sonra ileri diyerek kuruluma başlayabilirsiniz.

      Ayrıca ek olarak şunu ifade edeyim.Eğer Yüklediğiniz Windows 10 sürümü (Home language, Home gibi) sahip olduğunuz eski orjinal Window 10 sürümü ile aynıysa siz bir işlem yapmadan etkinleştirme gerçekleştirilecektir.Bu yapı UEFI BIOS un bir özelliğidir ve işlem gerektirmez.

      @temmuz hocama da haber verdiği için teşekkür ederim.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Merhaba @ismailsarp günlerdir yoktun hoşgeldin :) Ben konu sorusunu eski işletim sistemi Windows 8'in kaldırılarak Windows 10'a geçilmek isteniyor şeklinde anladım. Onun için sıfırdan Windows 10 yuklemede halen mevcut olan ürün anahtarı ve recovery'nin yeni yükleme sonrasi faydalı olamayacagini belirttim ve senin keşfettiğin linkteki windows 10'a yükseltme yolu tavsiyesinde bulundum (Yazdıklarım iyi okunsaydi anlaşılırdı). Diğer türlü eğer Windows 10 kaldırılacaksa ve yeniden Windows 10 yüklenecekse sen tamamen haklısın ve @ybaskin34 öyle yapabilir. Ama bu halde format atmadan windows 10'u sifirlasada olur. Hatta daha iyi, daha problemsiz ve kolay olur. Öyle degilmi ya :) Bu arada konularda problemler ve sorulanlar iyi izah edilmelidir, yoksa yanlış iletişimde ve anlasilmada problemler olabiliyor @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
      • Yahu telefonda yazmak ne kadar zormuş, hep yanlış yazıyor klavye otomatik. Kaç defa düzeltmek gerekti :) temmuz 7 yıl önce
      • evet @temmuz hocam bu aralar pek bakamıyorum.Ayrıca telefondan yazma durumu gerçekten zor bazı kelimeleri otomatik tamamlıyor ancak istendiği şekilde olmuyor bu yüzden tekrar düzeltmek gerekiyor.Ayrıca ben arkadaşın sorusunda şuanda Windows 8 kullanıyorum ve Windows 10 a geçmek istiyorum ifadesini görmediğimden bu yolu söylemiştim.E ismailsarp 7 yıl önce
      • Windows 8'den 10'a da dememiş, Windows 10'u kaldurarak yeniden wİNDOWS 10'da dememiş. Bununla alakalı bir şey belirtmemiş @ybaskın23 Zaten bütün anlaşılmazlıklar ve karışıklıklar buradan kaynaklandı. Bende herhalde Windows 8 falan yüklü ve onu kaldırarak Windows 10 yüklemek istiyor sanmıştım, o sebeple eski lisansın yeniden kullanılabilmesi için yükseltme yapması gerektiğini belirtmiştim (Eski recovery'de işe yaramaz hale gelir demiştim). Mevzunun anlaşılması bayağı zor oldu, bilhassada benim için. Bu arada herhalde @ybaskin34'de tam olarak anlamıştır nasıl yapması gerektiğini bütün bunlar yazıldıktan sonra. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz @ismailsarp Tam açıklama yapamadığım için affola kusura bakmayın. Ben kısa ve öz yazayım derken eksik yazmış olabilirim kusura bakmayın. :( Hocam şimdi benim problem şöyle ve sormak istediğim soru şu : Normalde bilgisayarı ilk aldığımda windows 8.1'idi sonra ücretsiz windows 10 'a yükseltme çıktı bende ücretsiz olarak windows 10'a geçtim daha sonra bi aralar windows 10 anniversary update yayınlandı ve onu yaptım. Şimdi ise pc'de bazı problemler olduğu için format atacam yedeklerimi d'ye aldım. Format için microsofttan yükleme medyası oluşturarak usb'ye öyle format atacam FAKAT boot yaptıktan sonra kurulum sırasında bölümler geliyor hangilerini biçimlendireyim diye İŞTE ben orada takıldım doğru olan hangilerini biçimlendirmek ( çünkü ilerde kurtama-sıfırlama işlevini kullanmak ve biosa gömülü ürün anahtarını kullanmak için sıkıntı çıkarmasın diye yahut herhangi bi problem çıkarmasın diye ) Bunun için tam olarak hangilerini biçimlendireyim ? ( depo hariç kalan bölümler nedir ne işe yarar ve silinince tekrar windows kendisi kurar mı ? ) NOT : Kusurum affola yazı biraz uzun oldu :/ ybaskin34 7 yıl önce
      • Baştan yazmalıydın bunları. Boşuna o kadar yazdık. Neyse mesajımın altına ekledim, bakarsın @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz Hocam uzaktan bağlanıp beraber denetleyebilir miyiz ? (hızlı bi şekilde bakabilir misiniz) tam detaylı konuşmak için.. Rica etsem acil olarak uzaktan bağlanıp detaylı olarak bakabilir misiniz ? ybaskin34 7 yıl önce
      • Maalesef.. Hem site kurallarına uymaz hemde prensiplerime.. Tekrar kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz tamam yinede ilginiz için çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. :) peki son olarak bişey sorayım şimdi ben ilk başta o zaman windows yazan bölümü biçimlendireyim diğerler bölümlere karışmayayım eğerki uyarı ya da ayınısını oluşturursa o zaman öbürlerini silerim , böyle yapmam doğru olur mu ? ybaskin34 7 yıl önce
      • Yababilirsin, problem olmaz @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz çok teşekkür ederim herşey için .sizinde başınızı ağırttım hakkınızı helal edin. eyvallah :) ybaskin34 7 yıl önce
      • Estafurullah, burada yardımlaşmak ve paylaşımlarda bulunmak vazifemiz. Kendimize vazife edindik bunları. Bu şekilde düşünmeli, bu şekilde yapmalıyız. Büyütülecek birşey değil @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz yinede çok teşekkür ederim.. laf olsun diye değil sahiden teşekkür ederim. Cidden başınızı ağırttım tekrar kusura bakmayın . Kolay Gelsin Hocam. :) ybaskin34 7 yıl önce
      • Önemli değil dedim ya.. Sanada kolay gelsin :) @ybaskin34 temmuz 7 yıl önce
      • eyvallah @temmuz ybaskin34 7 yıl önce