Windows 10 format - sıfırlama arasında ne fark var? En temiz hale getirmek için hangisini seçmeliyim?

Windows 10 format ile sıfırlamak arasindaki farklar neler?

Bendeki orijinal Windows 10. Mesala laptop u alırken ki o en sade temiz haline getirmek için ne yaomam lazım?

Driver olayını nasıl halledeceğiz?

Formattan sonra driverler kendi mi kuruluyor?

jackrudolphgs jackrudolphgs (59)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10 format ile sıfırlamak arasindaki farklar neler?

    Format attığında bilgisayardaki tüm veriler de dahil olmak üzere her şey silinir. Hatta duruma göre dosya sistemi yeniden oluşturulur. Sıfırladığında sadece kurulu programlar ve bunlara ait yapılandırmalar silinir. Eğer en temiz hale getirmek istiyorsan format atmalısın.

    Bendeki orijinal Windows 10. Mesala laptop u alırken ki o en sade temiz haline getirmek için ne yapmam lazım?

    Bilgisayarı sıfırladığında ilk haline döner. Ama en temiz hali format ile elde edilir.

    Driver olayını nasıl halledeceğiz?

    Sıfırlamada driver yani sürücüler silinmez. Formatta sürücüler, güncellemer gider. Bunları yeniden yüklemen gerekir.

    Formattan sonra driverler kendi mi kuruluyor?

    Windows 10 yüksek oranda sürücüleri tanıyor ve kuruyor. Bulamadıkları da olabilir elbette. Bunları da yüklemek sorun değil. Genelde Windows Update ile sürücülerin tamamını buluyor.

    murat murat (12492)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Benim masaüstünde sağ tık yaptığımda araçlar sekmesi çıkıyor tıklayınca uygulama bulunamadı diyor yukarda ise explorer.exe yazıyor. Bu sorunu çözmek için ne yapmam gerekiyor. Yani hangi çözüm lazım bana jackrudolphgs 4 yıl önce
    • @jackrudolphgs Sıfırlama senin işini görür. Bilgisayarın temizlenir. yüklü programlar silinir ama bilgin olsun. murat 4 yıl önce
    • Ya iyi diyosun da sıfırlama bilgisayar a Zarar verir mi bi de sorun çıkartır mi jackrudolphgs 4 yıl önce
    • @jackrudolphgs sıfırlama bilgisayara zarar vermez. murat 4 yıl önce
    • @murat ben laptopumu sıfırlamıştım sonra görev çubuğu çalışmamaya başladı, sonra format attım düzeldi. ilkaybaki 4 yıl önce

    Arkadaşım Format, Sıfırlama bilgisayara zarar vermez. Driver içinse Gereklü güncelleştirmeleri Windows Update den yapılıyor kendisi güncelliyor zaten. Ekran kartı driveri içinse kendi sitesinden indireceksin.

    infinity infinity (402)