Windows 10 Görev yöneticisin'de disk kullanımı %100

Görev yöneticisini açtığım zaman disk kullanımına baktığımda %100 yazıyor fakat arka planda çalışan uygulama bile olmamasına rağmen bu kadar yüksek disk kullanımı, diskime zarar vermez mi? %100 disk kullanımını nasıl düşürebilirim veya ne yapmam gerekiyor

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Benim bildiğim bir kaç yöntem var ve alttaki adımlardan birisi illaki işinize yarayacaktır.

    1.Çözüm:

    Bilgisayarınızdaki "temp ve %temp%" dosyalarına giriş yaparak içerisindeki dosyaları silelim yani içerisinde ne varsa silelim.

    1. Bilgisayarınızda Windows+R tuşarına basılı durun.
    2. Ardından ekrana gelen Çalıştır'a temp yazın ve içerisinde ne varsa silin.
    3. Sonra tekrardan Çalıştırı açın ve bu sefet %temp% 'deki bütün herşeyi silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    2.Çözüm:

    1. CMD'yi yönetici olarak açın
    2. CMD'yi açtıktan sonra chkdsk.exe /f /r komutunu girin ve enter'e basın
    3. chkdsk.exe /f /r komutunu girdikten sonra size N veya Y tuşarına basın diyecen yani o tuşlardan birine basın diyecek fakat siz Y'ye basıp işlemin başlamasını sağlayın.

    3.Çözüm:

    1. İlk olarak CMD'yi yönetici olarak açın
    2. CMD'yi açtıktan sonra alttaki komutları yazın.
      • net.exe stop superfetch
      • net.exe stop sysmain
    3. ​​​​​​​Bu komutları girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin eğer sorun çözülmez ise diğer adımları deneyin

    4.Çözüm:

    Bilgisayarınızı güncellemeyi deneyin , eğer bilgisayarınız güncel ise driverleri güncellemeyi deneyin.

    5.Çözüm:

    Bilgisayarınıza COMODO Registry Cleaner indirin sonra tarayın ve çıkan sonuçları silin.

    COMODO Registry Cleaner nedir? Nasıl kullanılır?

    NOT: COMODO Registry Cleaner antivirüs programı değildir sadece Regeditdeki gereksiz ve arızalı komutları siler veya düzeltir ayrıca gereksizleride temizler.

    6.Çözüm:

    Bilgisayarınızda antivirüs programı varsa yani Avast veya AVG gibi yazılımlar varsa bilgisayarınızdan kaldırın.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      Görev yöneticisini açıp disk kullanımına tıklayıp hangi uygulamaların ne kadar disk kullandığının görüntüsünü atarmısın? Aşağıda ki gibi;

      Genel olarak herşey kaynaklı olabilir disk kullanımının %100 olması. Yüksek disk kullanımı diske zarar vermez sadece biraz fazla yıpranmasına sebep olur.

      Gereksiz hizmetleri kapat;

      Görev yöneticisini açarak Hizmetler sekmesine gelin ve burada gereksiz hizmetleri sağ tıklayıp durdur seçeneğine tıklayın.

      Gereksiz Hizmetler;

      • IP Yardımcısı.
      • İndirilen Haritalar Yöneticisi.
      • İşlev Bulma Kaynak Yayımı
      • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
      • Uzak Kayıt Defteri
      • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti
      • Windows Search

      Diskin markası/modeli nedir?

      HD Tune ile HDD Bad Sector testi yaparmısın? HDD Sağlık kısımınında fotoğrafını yolla.

      Yukarıdan programı indir, Error Scan kısmına tıkla, quick scan seçeneğini disable yapıp Start tuşuna bas.

      Eğer hiç kırmızı çıkmazsa HDD'niz de Hata bulunmamakta.

      Health kısmına gelip o kısmında SS'ini at;

      Bilgisayara virüs taraması yap. Aşağıda ki programlar uygundur;

      Disk temizleme işlemini yap;

      Diske sağ tıklayıp " Özellikler " dedikten sonra " Diski Temizle " seçeneğine tıkla.

      İndirilenler dışındakileri seçip Tamam seçeneğine tıklayın. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsiniz, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

      CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıda ki komudu yaz;

      • sfc/scannow

      CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıda ki komudu yaz;

      • chkdsk C: /r /f

      C yazan kısım sürücünün harfi olacak, Eğer C ise, C yazın, D ise D yazın.

      En son çare olarak HDD'yi emekliye ayırıp SSD almak.

      hydra hydra (3800)
      3 yıl önce cevaplandı

        Arkadaşlar güzel açıklamalar yapmışlar. Bende son olarak şunu eklemek istiyorum. Çalıştığım meslek ve gördüğüm tecrübelerden yola çıkarak bu hatanın genel nedeni Windows kaynaklı bir yazılım veya Diskin kötü durumda olması. Genelde bu sorun SSD olmayan HDD disklerde karşılaşılıyor. Eğer HDD nizde bir sorun varsa bitmek bilmeyen %100 disk kullanımı görebilirsiniz ve bu hayli sinir bozucu bir durum. Çok uzun beklemenin ardından disk kullanımının yavaş yavaş düştüğünü göreceksiniz.

        Son olarak da Windows 10 yaşanan %100 disk sorunu problemi Windows tarafından kabul edilmiş durumda ve yeni Windows 10 2004 sürümü ile birlikte sorunun giderildiği söyleniyor. İsterseniz Windows u güncelleyin ve 2004 sürümüne yükseltin.

        ismailsarp ismailsarp (6010)
        3 yıl önce cevaplandı

          Kısaca hizmetlerden sysmain i kapa yani darkcrak ın 3 çozumu o yapiyor bide ben de de bu vardi valla 3-5 dakka bekliyorum duzeliyor hdd olmasından kaynaklanıyor

          adils adils (136)