Windows 10 güncelleme sonrası ses çalışmıyor sorunu - yüklü bir ses aygıtı yok

Windows 10 Ekim 2018 güncellemesini yaptıktan sonra ses çalışmamaya başladı. Sorun ne olabilir?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10 ekim ayı güncellemesi pek çok sorunla birlikte geldi. Bunların en başında Windows 10 güncellemesinden sonra bazı kullanıcıların dosyaları kendiliğinden silindi. Bazı kullanıcılar uyumsuz klavye sürücüsünden dolayı çökme sorunu yaşadılar. Microsoft daha sonra bu güncellemeyi geri çekti.

    Şimdi de reddit üzerinde pek çok kullanıcı güncelleme sonrasında Windows 10 da ses sorunu oluştuğunu ve sesin çalışmadığını belirtiyorlar.

    Pek çok Windows 10 kullanıcısı Windows güncellemesinden sonra yüklü bir ses aygıtı yok hatası almaya başladı.

    Windows 10 güncelleme sonrası oluşan yüklü bir ses aygıtı yok sorunu nasıl çözülür?

    Eğer güncelleme sonrası yüklü bir ses aygıtı yok sorunu yaşıyorsanız çözüm için şunları deneyin:

    Sorun Intel sürücülerinin Windows Updayte üzerinden yanlış dağıtılmasından kaynaklanıyor. Kısa bir süreliğine hatalı sürücüler Windows Update üzerinden kullanıcılara ulaştı. Bu arada yükleme yapanlarda yüklü bir ses aygıtı yok sorunu oluştu.

    Aşağıdaki çözümler sadece Windows 10 ekim güncellemesi yapıldığında ortaya çıkan ses sorununu çözmek içindir.

    Windows 10 yüklü bir ses aygıtı yok çözüm 1:

    Bu çözüm Microsoft çalışanları tarafından tavsiye edilen çözümdür.

    1. Arama bölümüne aygıt yöneticisi yazın.
    2. Aygıt Yöneticisinde Ses,video ve oyun denetleyicilerini seçeneğini bulun.
    3. Burada Sarı ünlem ile gösterilen aygıtı bulun. Örneğin Realtek.
    4. Sarı ünlem olan ses kartını sağ tuşla tıklayın.
    5. Açılan pencereden Sürücüyü güncelleştir seçeneğini seçin.
    6. Sürücüleri nasıl aramak istiyorsunuz? ekranında Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğini seçin.
    7. Bir sonraki ekran İleri seçeneğini tıklayın.
    8. Daha sonra High Definition Audio seçeneğin iseçin.
    9. Şimdi ses düzelmiş olmalıdır.

    Windows 10 yüklü bir ses aygıtı yok çözüm 2:

    1. Arama bölümüne aygıt yöneticisi yazın.
    2. Aygıt Yöneticisinde Ses,video ve oyun denetleyicilerini seçeneğini bulun.
    3. Burada Sarı ünlem ile gösterilen aygıtı bulun. Örneğin Realtek.
    4. Sarı ünlem olan ses kartını tıklayın.
    5. Aygıt Yöneticisi > Görünüm bölümünden Bağlantıya göre Cihazlar seçeneğini tıklayın.
    6. Ses kartınıza ait ana aygıtı bulun - Intel SST Audio Controller" (Intel Smart Sound Technology driver version 09.21.00.3755) gibi bir adla görünecektir.
    7. Bu aygıtı sağ tuşla tıklayın. Özellikleri seçin.
    8. Sürücü sekmesini tıklayın.
    9. Burada sürücü versiyonu olarak 9.21.0.3755, görüyorsanız, siz de sorundan etkilenen kullanıcılardan birisiniz demektir ve hatalı sürücü yüklenmiş anlamına gelir.
    10. Cihazı kaldır butonuna basın.
    11. Cihazı kaldır ekranında "Bu cihaza ait sürücü yazılımını sil" seçeneği gelecek bunu mutlaka işaretleyin.
    12. Sürücü kaldırıldıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki çözümler Windows 10 güncellemesi yapıldıktan sonra ortaya çıkan yüklü ses aygıtı yok sorununu çözecektir.

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

      Ben formatla 1803 sürümünü kurdum. Anlaşılan bu 1809 sürümü hiç sağlıklı değil.

      omercik omercik (9418)
      5 yıl önce cevaplandı

      • tam bir fiyasko. microsoft büyük hata yaptı. hakan 5 yıl önce