Windows 10 Hoparlör Sorunu

Öncelikle Merhabalar.

Sorunum Windows 10 Pro 32 Bit ISO Yükledim ve Kurdum.

Daha Sonra Güncellemeleri Yaptım ve Bilgisayarı Kullanılabilir Hale Getirdim.

Ve Bir Sorunla Karşılaştım. Sorunum Hoparlörden Ses Gelmiyor Kulaklık Takıyorum Geliyor Hoparlörden Gelmiyor Kaç Kere Format Attım Düzelmedi. Windows 7 Kurduğumda Hiçbir Sorunla Karşılaşmıyorum. Sorunları Felan Giderdiğimde Bu Sefer Komple Ses Gidiyor. Kulaklıktanda Gelmiyor. Tuhaf Bir Sorunum Var Lütfen Çözümünü Öğrenmem İçin Yardımcı Olur musunuz?

edogan edogan (3)
7 yıl önce sordu

  • Biraz önce ses problemi olan bir başkasına bazı çözüm yolları yazdım. Bunlar seninde işine yarayabilir. Senin açtığın bu konuda bulunan mesajımın sonunada bunları aktardım. Bir bak istersen. temmuz 7 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Yazılımsal bir sorun gibi duruyor donanımsal olmuş olsa windows 7 çalışıyor windows 10 da yine çalışırdı

sorun driverlerle alakalı Windows 10 işletim sistemi ses driverleri senin bilgisayarla uyumlu olmadığından olmuş olabilir

bilgisayarınızın marka modeline göre ses hoperlör alakalı driverleri kendi sitesinden indirip kurulum yapın düzelmesi gerekir

candan candan (4301)
7 yıl önce cevaplandı

  • Bak o dediğin mantıklı olabilir. Windows 10 yükledikten sonra bu sitede çözümü vardı sanki aygıt yöneticisinden ses oyun denetleyicisini kaldır diyordum sonra yeniden başlatıyodum bilgisayarı çalışıyordu her ikiside yani bu sefer öyle yapınca sağ alt görev yöneticisinde hoparlör simgesi kayboluyordu yani karmançorman onu duzeltmeye çalışıyodum özellikler simgeleri gizle göster menüsünden yapıyodumda neden boyle oluyor onu anlamadım. edogan 7 yıl önce

PC Hoparlörünü (ses kartının doğrudan çalıştırdığı hoparlörü) eğer değilse "Varsayılan Aygıt" yap. Sağ tık menüsünden yapılır.

Problem bununla alakalı değilse ve çözüm olmazsa bu defa kulaklık sterio jakı PC üzerindeki yuvasına birkaç kez sert şekilde sok çıkar, tıktıkla falan.. Eğer yazılımla alakalı değilse o yuva ile, oradaki hoparlör sesi kesme mekaniğinin takılı kalması ile alakalıda olabilir. Bu çözümüde gerekirse denersin.

Edit:

Birde ses kartının PC'de yüklü yazılım arabirimine girerek orada seçili ses aygıtının dijitalmi analogmu olduğuna bak. Eğer Dijital seçiliyse onu Analog olarak değiştir.

Eğer sistem ses işleme türü dijital seçimli ise hoparlörün analog bağlantı yuvalar (jakların sokulduğu yuvalar) iptal ve pasif olur. Bu halde eğer varsa PC'de optik (S/PDIF) bağlantılar aktif olur. Sana -hoparlörünün özellikleri ve bağlantı şekilleri gereği- analog seçim gerekiyor.

temmuz temmuz (12505)