Windows 10 internet kullanımı nasıl sınırlanır?

Cep telefonumun modeminden bilgisayarıma Wifi ile bağlanıyorum. İnternet paketim de en fazla 4 -5  GB olduğundan kullanılan bu verilerin boşa gitmesini istemiyorum mesela windows update, otomatik driver güncelleme vs.

Kullandığım sistem Windows 10 ve başka sistem bilgisayarıma yükleyemem garantisi iptal olur. Windows Update kapalı diğer hizmetleri de kurcalayıp sistemi etkilemek istemiyorum.

Tüm arka plan hizmetlerini yani kullanılan o andaki internet verilerini kısıtlamanın - kontrol altına almanın ya da izlemenin bir yolu var mı Win 10 için?

muvel muvel (332)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows Update'nin kapalı olması yeterli olacaktır. Windows Update kapalıyken (services.msc'den kapalıysa) Windows Store'dan uygulama güncellenemez ve bilgisayara gelen güncellemeler otomatik indirilemez.

    Bir de tarifeli bağlantı özelliğini etkinleştirebilirsin.

    Etkinleştirmek için:

    1. Windows ayarları > Ağ ve internet bölümüne gelinir.
    2. Buradan Durum sekmesindeyken Bağlantı özelliklerini değiştir seçeneğine tıklanır.
    3. Gelen ekrandan sayfayı aşağı kaydırıp Tarifeli bağlantı olarak ayarla onay kutusu işaretlenir.

    Sınırlı internet bağlantıları için tarifeli bağlantı özelliği yararlıdır.

    Onun dışında başka bir şey yapmana gerek yok.

    omercik omercik (9418)