Windows 10 klavye dilini değiştirme

Ben bundan 1-2 ay önce windows 10 Türkçe kurdum ve yanında türkçe yazı dilide geldi ben Azerbaycanlı olduğum için Türkçe klavyeye alışamıyorum ve dil tercihlerine girip kaldırmak istiyorum ama orda Türkçe çıkmıyor Azerbaycan dili çıkıyor İngiliz dili çıkıyor onlara tıklıyorum kaldırmak mümkün ama Türkçe çıkmıyor normal shift+alt yaparak değişiyorumda 2 defa basmam gerekiyo ve buna hiç alışamıyorum ordan Türkçe klavyeyi başka yöntemle kaldırmanın bir yolu varmı

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Herhalde windows kurulumu Türkçe olarak yapıldığı için kaldırılamıyor (Öyle olması lazım). Ama senin windows diliyle bir problemin olmaması gerekir. Senin değiştirmek istediğin klavye dili değilmi? Buna bir mani varmı?

    Dil giriş yöntemine yani  klavye dilleri seçeneklerine Denetim Masası\Saat, Dil ve Bölge\Dil\Dil seçenekleri\Giriş yöntemi yoluyla ulaşabilirsin ve oradan istediğin dilleri klavye dilleri olarak ekleyebilirsin. Daha sonra ihtiyaca göre bu klavyeleri, klavye dil ve biçimlerini değiştirebilirsin. İstersen oradan Türkçe klavyeyide kaldırmak mümkün olur (Asıl istediğinde bu herhalde).

    Ama windows dili yine aynı kalacaktır. Klavye giriş diliyle windows dili farklı şeylerdir. Bunlar aynı PC üzerinde birbirleriyle farklı dillerde olabilirler; aynı olmak zorunda değillerdir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • hocam giriş yöntemlerinde türkçe klavye çıkmıyor nizi666 7 yıl önce
    • çıksa kaldırırım altta çıkıyor ama oraya girince gözükmüyor nizi666 7 yıl önce
    • Windows yükleme ISO orjinal değilmiydi yoksa? Ondan olabilir. Keşke doğrudan Azerbaycan dilinde windows yükleseydin. Hiç bu türden problemin olmazdı (Klavyeyide zaten aynı dil seçerdin). temmuz 7 yıl önce

    Bana yardımcı olun yukarıda ki yöntemler ile dili kaldıramıyorum. amerikam ingilizcesi kendiliğinden eklendi kaldırmak istiyorum bir türlü olmuyor ne yapmam gerekir sağolun.

    recep59 recep59 (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Yapamıyorsan sistemi problem öncesine geri almaya dene. Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl Yapılır? : https://uzmanim.net/soru/sistem-geri-yukleme-nedir-nasil-yapilir/28390 temmuz 6 yıl önce
    • Kaldıramamın sebebi Amerikan İngilizcesi (klavye) aktif haldeyse.. Olabilirmi? Eğer öyleyse önce bu aktif haldeki Amerikan klavye yerine Türkçe klavyeyi aktif yaparsın. Bu halde Amerikan klavye seçili ve aktif olmaktan çıkar. O zaman kaldıra tıkladığın zaman kalkması gerekir. temmuz 6 yıl önce