Windows 10 konum erişimi nasıl kapatılır?

Windows 10'da konum erişimi nedir? Konum erişimi nasıl kapatılır?

hakan hakan (15424)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10'da konum erişimi nedir?

    Windows 10 çalışan sistemlerde lapto veya masaüstü fark etmeksizin konum hizmeti denilen bir hizmet çalışır.
    Konum hizmeti cihazınıza atana IP adresi kullanılarak ya da varsa cihazınızdaki GPS sistemi kullanılarak konumunuz tespit edilebilir. Bazı uygulamalar konum hizmetini kullanabilir.  Bu pek çok uygulama için faydalı görünsede çoğu zaman gizlilik ihlallerine yol açabilir ve kapatmak isteyebilirsiniz.

    Windows 10'da konum erişimi nasıl kapatılır?

    Windows 10 da konum hizmetini kapatmak oldukça kolaydır.

    1. Windows 10 arama bölümüne konumu kapat yazın.
    2. Çıkan sonucu tıklayın.
    3. Bu cihaz için konum açık yazıysa bilgisayarınızda konum açık demektir.
    4. Değiştir seçeneğine tıklayın.
    5. Bu cihaz için konum erişimi kapalı duruma getirin.
    6. Yine bu sayfada aşağı inerek Konum geçmişini temizle yapın. Böylelikle daha önce kayıt edilen konumlarınız silinecektir.

    Konum gizlilik ihlali için kullanılabilecek bir özelliktir. Özellikle art niyetli programlar sizinle ilgili konum üzerinden bilgi toplayabilirler.  Açıksa kesinlikle kapatılmasını öneririm. Bu şekilde Windows 10 konumunu kapatmış olacaksınız.

    hakan hakan (15424)
    4 yıl önce cevaplandı

      Biligisayarda konum işi gerçekten gereksiz. Windows 10 da gereksiz yere çalışan ve veri toplama işi yapan windows'un bazı uygulamaları arka planda çalışıyor. Gereksiz ne varsa kapatın. Windows ayarlarını baştan sona kurcalayın. Mesela ben geçen e-posta  ve takvim uygulamasına girdim. Uygulamanın ayarlar kısmında veri gönderimi diye birşey var. Açıktı bu hemen tikini kapattım. Mesela windows mağazasından şarkı bulucu shazam'ı indirdim. Windows ayarlarına baktım konuma erişim istiyor ve tiki açıktı. Napacaksın konumumu ??? Hemen kapattım. Uygulamanın kendi ayar kısmında veri gönderme tiki de açıktı onu da kapattım. Kısaca, teker teker bilgisayarınızda ne kadar uygulama varsa içine girip uygulama ayarlarına bakın. Veri gönderimi yapan veya uygulamayı daha geliştirmek için vs.vs yazan yazıları görürseniz kapatın. En azından içiniz biraz rahat eder. Bu cep telefonları içinde geçerli. Kurcalamak lazım ama bozmadan :)

      erhan23 erhan23 (10)
      4 yıl önce cevaplandı

      • Katılıyorum sana. Konum gibi hizmetler sadece bilgi toplamak ve pazarlama için kullanılıyor. hakan 4 yıl önce