Windows 10 laptopumda pil göstergesi görünmüyor

Merhaba, görev çubu ayarları> sistem simgelerini aç ve kapa, görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin kısmındaki güç seçenekleri açık olsada pil simgesi yok. Aygıt yöneticisinden ACPI uzantılı pil sürücüsünü devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirince pil simgesi çıkıyor ama leptopu her yeniden başlatışımda tekrardan pil simgesi kayboluyor kesin bir çözüm değil. Yardımlarınızı bekliyorum.

sanssiz sanssiz (3)
5 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    komut istemini yöneticilikte çalıştırıp şunu yaz: sfc/scannow

    Ayrıca w10 hatalarla dolu 8 ya da 7 kurun

    kaydolum kaydolum (97)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Mesajın ikinci bölümünde belirtilen bilgi tam doğru değil ve haliyle yanlış tavsiye @sanssiz @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz yanlış yok herkes w10 kullananların çoğunluğu 7.8'e geri dönüyorlar. biraz araştır görürsün en çok da microsoft topluluğunda kaydolum 5 yıl önce
    • @kaydolum ben de w7e geri dönmeyi düşündüm her geçen gün bir hata ile karşılaşıyorum ama w10 çok şık duruyor bu aklımı çeliyor :) sanssiz 5 yıl önce
    • w8in de görünüşü şık bence w10 görünümünü w8'e uygulayan programlar var ayrıca @sanssiz kaydolum 5 yıl önce
    • Win 7 tarih olmak üzere: https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4057281/windows-7-support-will-end-on-january-14-2020 ve Win 10 , Win 8 de beğenilmeyen ve eksik görülen, eleştirilen tarafları düzeltilerek (değiştirilerek) geliştirilmiş bir işletim sistemidir; en güvenli ve en özellikli windowstur. Bu güne kadar 4 büyük güncelleme almıştır, ilerleyen zaman içerisinde daha güvenli daha kullanışlı ve konforlu, daha stabil bir işletim sistemi olarak yoluna devam etmektedir. Microsoftun iddia ve açıklamalarına görede bundan sonra işletim sistemi olarak yeni bir windows sürümü çıkartılmayacak, bu işletim sistemi güncellemeler ile gelişmesine devam edecektir. Özet olarak Windows 10 işletim sistemi en modern, en problemsiz ve görsel olarakta hiçte fena olmayan, tersine beğenilen bir işletim sistemidir, her geçen gün dahada iyi olma yolundadır. Sistem kaynakları olarakta Win 7 ve Win 8'den çok fazla bir ihtiyaç hissetmez, o işletim sistemlerini çalıştıran makineler problemsiz olarak Windows 10 işletim sistemlerinide çalıştırır yada çalıştırabilir @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • 2020 yılına daha var bittiğinde de 8'e geçer microsoft'un paralı elemanımısnız nesiniz anlamam ki kendi görüşlerimi açıklama hakkım var. ayrıca w10'un en güvenlisi olduğu nereden belli. denediniz mi ki böyle yazabiliyorsunuz.. internette azıcık araştırsanız w10 kullananların şikayetçi olduklarını ve eski sistemlere geri dönmek istediklerini @temmuz görürsünüz kaydolum 5 yıl önce
    • 2020 Ocağına sadece 1 sene, 4 Ay kaldı. Ayrıca O tarihte kaldırılacak olan Windows 7'nin güvenlikle alakalı destek ve güncellemeleridir. Yoksa Windows 7'de sistem iyileştirmeleri ve problem düzeltmeleriyle alakalı güncellemelere çoktan son verildi, bunada dikkatini çekmek isterim @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • 8'e döner ne olacak. 10 hatalarla dolu sen bilgisayarı nasıl kullanıyosun bir anlayabilsem hep herkes hatalarla karşılaşırken sizde hatasız olması çok ilginç siz 10'da kalın memnun olmayan 8-7 herneyse dönecekler @temmuz kaydolum 5 yıl önce

    • her sorunda geri yükleme mi yapılır. zaten 1 gün sürüyo nerdeyse yüklemesi. kaydolum 5 yıl önce
    • Eğer yapılabiliyorsa yap, ne zararı olabilir? Her problemde buna başvurdunda bir zararmı gördün yada problemlerini çözmekte başarısızmı oldun? Hergün problem olmaz ama eğer gerekiyorsa ve sistem geri yüklemeye müsaitse bu problemleri çözmekte sistem geri yükleme çözümü uygulanabilir, ilk çözüm denemesi olarak bu düşünebilir Eğer bunu yapmak için başka bir mani yoksa.. Yapılma sıklığı değil, işe yarayıp yaramadığı önemlidir. İşe yaramaz denilebilirmi? Tecrübesiz kullanıcıların ilk öğrenmesi ve gerektiği hallerde kullanması gereken problem çözüm yollarıdandır sistemi geri yükleme çözümü. Evet, eğer başka türlü çözmekte zorlanıyorsan ve eğer yapılabiliyorsa karşılaştığın problemlerde sistem geri yüklemeyi çözüm olarak denemenin hiçbir sakıncası yoktur. Tersine başka gereksiz ve hatalı çözüm denemeleri ile problemler daha çözümsüz hale getirilmemiş olur, çözümler deneme tahtası yapılmaz. Buna temelsiz karşı çıkmakta doğru değildir. Önce bu öğrenilmelidir @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz sistem geri yükleme öyle 1-2 dk.süren bişi diğil çok uzun sürüyor ve her defasında bunu yapmak aşırı saçma kaydolum 5 yıl önce
    • Benim sistemimde 1-2 dakika en fazla 3-4 dakika sürüyor. Haydi bilemedin, donanım ve sistem olarak zayıf makinalarda 5 dakika sürsün, bu diğer çözümlerle karşılaştırıldığında öyle çok fazla bir zaman değil. PC kullanımı ve problem çözüm hussuslarında bir hayli tecrübeye sahip olduğum halde bir çok halde başka çözümlerle uğraşma gereği görmeyip sistem geri yükleme çözümünü kullanırım. Sanada bunu yapmanı tavsiye ediyorum. Sonuçlarını ve problem çözümlerinde sağladığı kolaylıkları kendinde tecrübe etmiş olursun @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz demek ki siz bilgisayarınızda fazla birşey değiştirmiyorsunuz yoksa 3-4 dk. sürmesi ssd ile mümkündür ama ssd olan bilgisayarlarda da geri yükleme yapmıştım ve şu ana kadar hiçbiri 3-4 dk sürmedi kaydolum 5 yıl önce
    • SSD kullanıyorum ve 3-4 değil, 1-2 dakika sürüyor (En fazla 3-4 dakika). Sende 5-6 dakika sürsün, çokmu yani? Zaman çuvalamı girdi? Diğer çözümler için ne kadar zaman harcanıyor, dahamı az? @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz peki @sanssiz 'e sordun mu ssd mi kullanıyon diye çünkü kullanmıyosa geri yükletme 1-2dk değil 1-2 gün sürer. ayrıca önce yazdıklarımı anlamaya çalışta ondan sonra cevap yaz çok alakasız ben ssd kullanan bilgisayarda bile en az 10-15 saat sürdüğünü gördüm ssd kullanmıyorsa bide .... neyse senin boş zamanın bayağı fazla anlaşılan çok takdir ettim doğrusu 7/24 bu sitede geziniyorsun başka işin yok sanırım kaydolum 5 yıl önce
    • Çok yanlış biliyorsun. Konuyu daha iyi araştır ve öğren. Ayrıca neyi merak ediyorsan @sanssiz 'e kendin sorabilirsin @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • Ayrıca mevzu dışı ve alaycı ifadelerle suçlamalar getirmen çok ayıp, Biraz aklını başına devşirmeli saygılı olmalısın. Sen ilk olarak bunları öğren, PC'yi, teknolojiyi daha sonra nasıl olsa öğrenirsin. İlk olarak kişiliğini geliştirmelisin. Bir daha benzer ifadeler kullanma seni ikaz ediyorum @kaydolum. temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz laflarına dikkat edersen iyi olur kötü birşey demedim bana alakasız alakasız yazdıklarımı anlamaya çalışmadan cevap veriyorsun haliyle ben de sinirleniyorum asıl sen öğren saygılı olmayı çok bencilsin ve kişliğimi yeterince geliştirdim sen bana asla ders veremezsin kaydolum 5 yıl önce
    • Tamam, daha fazla uzatma. Bundan sonrada gözüm üzerinde, yazdıklarına dikkat et @kaydolum temmuz 5 yıl önce
    • @temmuz siz de dikkat edin ve yazılanları anlamaya odaklanın kaydolum 5 yıl önce
    • Tartışmanızı uzatmak istemediğim için ssd kullanıyor mu sorunusunu cevapsız bırakıyorum. sanssiz 5 yıl önce
    • @kaydolum üslubun rahatsız edici. Biz uzmanim.net'te gereksiz tartışmalara girmiyoruz. Kişilerin yanındaki güvenilirlik ibaresi bu kişilerin uzmanim.net'e harcadıkları emeğin bir göstergesidir. Sen kişileri eleştirmiyorsun. Gereksiz tartışma başlatıyorsun. Biz burada önerilen çözümler iş görür mü yardımcı olur mu diye bakıyoruz. Sistem geri yükleme de en basit sorun giderme yöntemidir. Sen bir çözümü aşırı saçma bulabilirsin, yapmazsın. Başkası bunu mantıklı bulur ve uygular. Tarzın bize uygun değil. Şansını başka sitelerde deneyebilirsin. hakan 5 yıl önce
    • HDD kullanıyorum ve bilgisayarım tam bir çöp. Ama bugüne kadar hiçbir sistem geri yükleme 1 gün sürmedi. 1 saat bile sürdüğünü görmedim. Bu arkadaş sorunlu bir tip. Uzmanim.net'te birdaha hesap açmasına bile izin verilmemelidir. omercik 5 yıl önce

    Sorunumu çözdüm görev yöneticisi> ayrıntılar> explorer.exe yi seçip işlem ağacını sonlandırıyoruz. Aynı şekilde görev yöneticisi> dosya> yeni görev çalıştır> explorer.exe yazıp tamama tıklıyoruz.

    sanssiz sanssiz (3)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Bu işlem PC'yi yeniden başlatmak gibidir. Yoksa probleme köklü bir çözüm teşkil etmez ve haliyle hata / problem zaman zaman tekrar ortaya çıkabilir. Bunun için probleme daha köklü çözümler aramalısın (Problem tekrarlarsa elbette). Sistem geri yüklemeyle PC'yi problem öncesi bir zamana geri yüklemeyi onun için tavsiye etmiştim. Sen yine daha sonraları eğer ihtiyaç olursa tekrar düşünebilir ve en doğru ve kalıcı çözümü uygulayabilirsin @sanssiz temmuz 5 yıl önce
    • Yeniden başlattığımda pil göstergesi gelmiyor maalesef. Ama bu sorunumu çözmez ve her yeniden başlattığımda pil göstergesi kaybolursa sunduğunuz çözümü deneyeceğim, teşekkürler. sanssiz 5 yıl önce

    Microsoft forumlarında buna benzer bir sorun tartışılmıştı. Pil göstergesi özellikle oyun oynadıktan sonra kaybolan pek çok kullanıcı var.

    Çözüm için şöyle bir öneri var:

    1. Arama bölümüne Aygıt yaz, Aygıt Yöneticisi gelecek, tıkla.
    2. Aygıt yöneticisinde Piller'i bul.
    3. Piller altında Microsoft ACPI uyumlu Denetim Yöntemi Pilini bul sağ tuşla tıkla Cihazı devre dışı bırak'ı seç.
    4. Sonra tekrardan sağ tuşla tıkla Cihazı etkinleştiri seç.

    Bu işlemden sonra pil göstergesi geri gelmiş olmalı.

    Eğer sorun devam ederse yine aygıt yöneticisinden Microsoft ACPI uyumlu Denetim Yöntemi Pilini kaldır ve bilgisayarı  yeniden başlat. Windows donanımı otomatik bulup yükleyecektir. Sonra pil göstergesi geri gelecektir.
    Düzeltme: Bu sadece geçici çözüm sağlıyor, bilgisayar yeniden başlayınca pil göstergesi yeniden kayboluyor.

    Pil göstergesi görünmüyor çözüm önerisi 1: Sürücü güncelleştirmesi pek çok kullanıcının sorununu çözmüş.

    1. Arama bölümüne Aygıt yaz, Aygıt Yöneticisi gelecek, tıkla.
    2. Aygıt yöneticisinde Piller'i bul.
    3. Piller altında sırasıyla Microsoft AC bağdaştırıcısı ve  Microsoft ACPI uyumlu Denetim Yöntemi Pilini bul sağ tuşla tıkla Sürücüyü güncelleştir'i seç. Her ikisi için de sürücü güncellemesi dene. Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneği ile sürücü güncelle.

    Pil göstergesi görünmüyor çözüm önerisi 2: BIOS güncellemesi var mı kontrol et.

    Bazı kullanıcılar Windows 10 işletim sisteminde pil göstergesi görünmüyor sorunu için BIOS güncellemesi yapmışlar ve sorun çözülmüş. Senin laptop'un için BIOS güncellemesi mevcut mu kontrol etmeli ve varsa BIOS güncellemesi yapmalısın.

    Pil göstergesi görünmüyor çözüm önerisi 3:  Windows Gezginini yeniden başlat

    Bu eğer Laptop pil göstergesi arada bir kayboluyorsa (örneği oyun oynadıktan sonra kayboluyorsa) bilgisayarı yeniden başlatmadan pil göstergesini geri getirmen için bir öneri

    1. CTRL + ALT + DELETE tuşlarına aynı anda bas.
    2. Açılan pencereden Görev Yönetcisini seç
    3. Windows Gezginini bul.
    4. Sağ tuşla tıkla ve yeniden başlat seçeneğini tıkla.

    Pil göstergesi görünmüyor çözüm önerisi 4: Güncellemeler eksik mi kontrol et

    Windows 10 güncellemeleri eksik mi kontrol etmelisin. Windows 10 güncellemelerini yükledikten sonra mümkünse sürücü güncellemesi gerçekleştirmelisin. Sürücü güncellemesini bir program ile gerçekleştirebilirsin.  Örneğin Driver Booster ile sürücü güncellemesi yapabilirsinDriver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar?

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sorumun açıklama kısmına da yazdığım gibi bunu zaten yapıyorum fakat bu kalıcı bir çözüm değil, bilgisayarı yeniden başlattığımda tekrardan kayboluyor pil göstergesi. sanssiz 5 yıl önce
    • @sanssiz kusura bakma yorgunluktan dikkatsiz okumuşum, biraz araştırıp yeni çözüm yazayım hakan 5 yıl önce

    Mrb, çözüm önerisi 4 bende işe yaradı. İntel dahili ekran kartının güncellenmesi gerekiyormuş. Sürücüyü Güncelleştir den güncelledim ve sorun çözüldü. Pil simgesi artık kaybolmuyor, yerinde duruyor. TŞK.

    yucet71 yucet71 (1)