Windows 10 Lisans türleri nedir ? Lisans türü nasıl öğrenilir ?

Windows 10 OEM lisans nedir ?

Windows 10 MAK Lisans nedir ?

Windows 10 Retail Lisans nedir ?

Windows 10 Lisans Türü nasıl öğrenilir ?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 OEM lisans nedir ?

    OEM'in Türkçe açılımı " Orjinal Ürün Üreticisi " 'dir. OEM Lisanslar tek bir bilgisayar ( Anakart ) için geçerli olup başka bir bilgisayarda etkinleştirilemeyen, kısacası tek kullanımlık bir lisans türüdür. 1900 TL'lik Windows 10 Microsoft versiyonu olan ile hiçbir farkı yoktur.

    Windows 10 MAK Lisans nedir ?

    Birden fazla bilgisayarda etkinleştirilebilen, anakarta gömülü bir key türüdür. Güvenilirliği hala tartışılmaktadır, eğer bir sorun çıkarsa gerçek bir OEM key alın. Gereğinden fazla kişiye ( 400 Diye biliyorum ) satılırsa, keyler iptal olur ve lisanssız kalırsınız.

    Windows 10 Retail Lisans nedir ?

    Kutulu lisanslardır, microsoft hesabınıza işleyen key türüdür.

    Windows 10 Lisans Türü nasıl öğrenilir ?

    CMD'yi açıyoruz.

    Açtıktan sonra Buraya " slmgr -dli " yazıyoruz.

    Ve karşımıza script host dosyası çıkıyor ve burada gerekli bilgi yazıyor.

    Burada OEM yazıyorsa OEM'dir, Retail yazıyorsa retail'dir VOLUME_MAK channel yazıyorsa MAK lisansı kullanıyorsunuz demektir.

    OEM yada Retail key alın. Kesinlikle MAK key almayın, ben OEM diye aldım, aldıktan sonra kontrol etmeyi unuttum elimde MAK var, gerçi 8 aydır sorunsuz kullanıyorum. Ancak MAK key kesinlikle almayın. OEM key aldıktan sonra yukarıda yazdığım yöntem ile Lisans türünüzü öğrenin, eğer MAK yazıyorsa satıcıyla iletişime girip OEM key isteyin.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • bende neden KMSCLIENT yaziyor adils 3 yıl önce
    • KMS ( Key managment service ) Microsoftun sunucularına bağlanarak etkinleştirme yöntemi dir. Ancak KMSPico ile etkinleştirilmiş Muhtemelen orjinal olmayan windows 10 kullanıyorsun, KMSPico ile etkinleştirilmiş, yasal olmayanorjinal olmayan, microsoft la alakası olmayan yazılımla cracklenmiş windows 10 kullanıyorsun @adils hydra 3 yıl önce