Windows 10 metinler bulanık, simgeler net değil sorunu

Windows 10 temiz kurulumundan sonra  kullandığım ikinci ekrandaki yazılar ve simgelerde netlik sorunu oluştu.

Programların içindeki yazılar flu olarak görünüyor. Yine programların içindeki ikonlar net değil. 1920x1080 çözünürlük laptopda gayet düzgün görüntülenirken, ikinci ekranda ciddi netlik sorunları oluşturuyor.

Bir de ekranın tamamında değil farklı yerleri net değil. Programdan programa değişiyor.

Windows 10 simgeler net değil sorununun çözümü nedir?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 kullanıyorsanız ve benim gibi simgelerde netlik sorunu yaşıyorsanız, simgeler net değilse o zaman şu işlemleri yapın:

    Windows 10 bulanıklık sorunu çözümü (tüm programlar için)

    1. Masaüstünde sağ tuşla tıklayın.
    2. Açılan pencereden Görüntü ayarlarını seçin.
    3. Görüntü ayarlarında en altta, scroll ile kaydırarak inilen bölümde, Gelişmiş Görüntü ayarlarını tıklayın.
    4. Yine açılan pencerede İlgili Ayarlar altındaki Metin ve diğer ögeler için gelişmiş boyutlandırma seçeneğini tıklayın.
    5. Öğelerin boyutunu değiştirin yazıcı içindeki "Özel ölçeklendirme ayarlayabilirsiniz" bölümüe dokunun.
    6. Açılan pencerede Normal boyutun şu yüzdesine ölçeklendir'i %125 olarak ayarlayın.
    7. Tamam ve Uygula'ya tıklayarak çıkın.
    8. Bilgisayar'ı yeniden başlatın.

    Bu işlemden sonra Windows 10 netlik sorunu çözülecektir.

    Windows 10'da sorunun kaynağı DPI ölçeklendirmesi denilen bir özellik. Bu özellik özellikle yüksek çözünürlük kullanan kullanıcılarda bulanıklığa yol açıyor. Metinler ve simgeler Windows 10'da bulanık görünüyor.

    Windows 10 bulanıklık sorunun program bazında da bir çözümü var. Yukarıdaki çözüm genel olarak tüm programlar için geçerli. Fakat siz örneğin Windows 10 üzerindeki Google Chrome bulanıklık sorununu çözmek için şu yolu izleyin:

    Windows 10 netlik sorunu çözümü (sadece belirli bir program için)

    1. Google Chrome kısayolunu sağ tuşla tıklayın.
    2. Özelliklere girin.
    3. Uyumluluk sekmesini tıklayın.
    4. Yüksek DPI ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin.
    5. Artık Google Chrome Windows 10 üzerinde netlik sorunu olmadan çalışacaktır.
    6. Bu işlemi dilediğiniz programa yapabilirsiniz.

    Yukarıdaki iki çözüm Windows 10 yazılar ve simgeler net değil sorununu çözecektir.

    murat murat (12492)