Windows 10 mikrofon ses algılamaması

merhaba, Windows 10 kullanıcısıyım. 3 gün önce pc mikrofondan ses algılıyordu yani oyunlarda arkadaşlarımla kulaklık sayesinde konuşabiliyordum. Şu an mikrofon aygıtı ses algılamıyor. Farklı kulaklıklar da kullandım sonuç yine aynıydı. Anlaşılan oyunla alakalı bir şey değil çünkü ses kaydetmeye gelince sadece cızırtı sesi kulağıma geliyor veya mikrofonu sınayınca. Ne kadar çözümlere baksam da başarılı bir sonuca ulaşamadım. Ayrıca mikrofon ayarlarından eşirime izin de verdim yine olmadı :( Çözümlerinizi bekliyorum..

kaanylmz kaanylmz (3)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Farklı mikrofonlar ile denediğin halde sonuç alamadığına göre sorun mikrofonda değil. Ben aklıma gelen mikrofon sorunları ve çözümlerini sırası ile yazayım sen bunları bir kontrol et:

    1. Windows arama bölümüne "Sistem genelinde mikrofon erişimini kapat" yaz ve çıkan sonucu tıkla.
    2. Bu cihaz için mikrofon erişimi: Kapalı yazıyorsa yanindaki Değiştir butonuna bas ve Bu cihaz için mikrofon erişimi: Açık konumuma getir.

    Yine mikrofonunuza erişebilecek uygulamalar seçin bölümünden mikrofona erişecek olan uygulamaları için izin vermelisin.

    Aygıt yöneticisinde mikrofot açık mı kontrol etmelisin

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. Çalıştır penceresine  devmgmt.msc yaz enter tuşuna bas.
    3. Ses girişleri ve çıkışları altında Mikrofonu bul. Örneğin Mikrofon (Realtek Audio)
    4. Sağ tuşla tıkla ve Cihazı etkinleştir seçeneğini seç. Eğer cihazı devre dışı bırak seçeneği varsa önce bunu seç. Sonra ektinleştir'i seç.

    Bu da çözüm sağlamazsa bilgisayarın sağ alt köşesindeki ses simgesini üzerinde işlem yapmak lazım.

    1. bilgisayarın sağ alt köşesindeki ses simgesini sağ tuşla tıkla.
    2. Ses ayarlarını aç seneğine gel.
    3. Giriş bölümünde Mikrofon seçili olduğundan emin ol. Yoksa tıklayarak mikrofonu seç
    4. Mikrofonunuzu sınayın bölümünde konuştuğunda mavi bar hareket ediyor mu kontrol et.

    Sorun devam ediyorsa bu ekrandan ses kartının adını ve modelini not al. Daha sonra ses kartını kaldır ve sürücüleri yeniden yükle.

    hakan hakan (15424)