Windows 10 pro'dan Windows 10 Home'a nasıl dönülür?

Windows 10 Pro'dan Windows 10 Home sürümüne dosyaları kaybetmeden geri nasıl dönülür? Bilgisayarı formatlamadan Windows 10 Pro - Windows 10 Home geçişi nasıl yapılır?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Dosyaları ve Programları kaybetmeden Windows 10 pro - Windows 10 home dönüştürmek mümkündür. Bu çözümde detaylı anlatımı videoda bulabilirsiniz.

    Windwows 10 pro yüklü bir bilgisayarı daha sonradan Windows 10 Home ya da Windows 10 Home Single Language'a döndürmek mümkün. Neden Windows 10 pro'dan Windows 10 home'a geçiş yapmak istersiniz? Bu genelde yanlış yüklemeden kaynaklanan bir istektir.

    Örneğin sizin Windows 10 home single language lisansınız var. Windows 8 ya da Windows Vista'dan Windows 10'a geçtiniz. Daha sonra format attınız ve kurulum sırasında daha önce hangi Windows 10 sürümünü kullandığınızı bilmediğinizden dolayı Windows 10 pro yüklediniz.

    Programları yüklediniz ve çalışmaya devam ediyorsunuz. Daha sonra karşınıza Windows lisansınızın süresi yakında dolacak uyarısı çıkmaya başlayacak ve siz ne oluyor diyeceksiniz. Çünkü bilgisayarınızın BIOS bölümünde Windows 10 single language lisans kodu var. Ama siz Windows 10 pro yüklediniz. Bu sebepten Microsoft sizin mevcut lisansınızı kabul etmeyecek.  Bu durumda yapabileceğiniz iki işlem var: Ya format atacaksınız ki bu durumda tüm programlarınız ve dosylarınız silinecek ya da benim şimdi anlatacağım Windows 10 pro - Windows 10 home geçiş işlemlerini uygulayacaksınız.

    Önemli not: Bu işlemi yapacaksınız  Windows 10 Home lisansınızın olması gerekir.

    Windows 10 pro'dan Windows 10 Home'a geçme adımları:

    Windows 10 pro'dan Windows 10 Home'a geçiş öncesi gerekli olanlar:

    • Internet bağlantısı (Windows 10 ISO dosyası indirilecek - Yaklaşık 4GB)
    • Windows 10 medya yaratma aracı buradan indirebilirsiniz: Windows 10 medya yaratma aracı

    Windows 10 pro'dan Windows 10 Home'a nasıl geçilir?

    1. Windows ve R tuşlarına basın. Açılacak olan çalıştır penceresine regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    2. Daha sonra kayıt defterinde adres bölümüne şu yolu kopyalayın ve yapıştırın:
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

    3. Bu yol üzerinde şu değerleri bulun ve aşağıdaki değerler ile değiştirin:
      Product name = Windows 10 Home

      Edition id = Core

    4. Daha sonra tekrar şu yolu kopyalayın ve  kayıt defterinin adres bölümüne yapıştırın:
      Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
    5. Burada da şu değerleri değiştirin:
      Product name = windows 10 Home

      Edition id = Core

    6. Kayıt defterini kapatın.
    7. Eğer elinizde Windows 10 ISO dosyası varsa 17. adıma atlayın.
    8. İndirmiş olduğunuz Windows 10 medya yaratma aracı çalıştırın ya da indirmediyseniz buradan indirebilirsiniz: Windows 10 medya yaratma aracı indir
    9. Windows 10 medya yaratma aracını çalıştırın (MediaCreationTool...exe).
    10. Windows 10 medya yaratma aracı çalışmaya başlayacak.
    11. Açılan lisans koşullarını Kabut Et butonuna basarak kabul edin.
    12. Ne yapmak istiyorsunuz? penceresinde Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası oluştur seçeneğini seçin. İleri butonuna basın.
    13. Dil, Mimari ve Sürüm seçin ekranında bir değişiklik yapmayın. Bu bilgisayar için önerilen değişiklikleri kullan seçili kalsın.  İleri butonuna basın.
    14. Kullanılacak medyayı seçin penceresinde ISO dosyası seçin.  İleri butonuna basın.
    15. Indirilecek Windows 10 ISO dosyasına Windows10.iso adını verin ve masaüstüne kaydedin.
    16. Windows 10 ISO dosyası indirilmeye başlayacaktır.
    17. Windows 10 ISO dosyası indirme işlemi bittiğinde indirdiğiniz Windows10.iso dosyasını sağ tuşla tıklayın ve Bağla seçeneğini seçin. Bu işlem ISO dosyasını sanki bir DVD sürücüymüş gibi bilgisayarınıza yerleştirecektir.
    18. Daha sonra Dosya gezginini açın ve  ISO dosyasını barındıran F: gibi bir harfe sahip olan sanal sürücüyü tıklayın buradaki setup dosyasını iki kere tıklayın.
    19. Windows 10 kurulumu başlayacaktır.
    20. Yüklemeye hazır ekranında hiç bir işlem yapmayın ve Yükle butonuna basın.
    21. Windows 10 Home kurulumu başlayacaktır. Bu aşamada bilgisayarıdınızdaki dosyalara ve uygulamara dokunulmayacaktır.
    22. Kurulum bittikten sonra Windows 10 Home normal şekilde açılacaktır.

    Bu işlemle birlikte artık Windows 10 Pro'dan Windows 10 Home'a geçiş işlemi tamamlandı. BIOS üzerinde Windows 10 Home lisansınız gömülüyse hiç bir sorun yaşamadan Windows 10 Home sürümünü dönmüş oldunuz.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    faydalı paylaşımınız için teşekkürler. benim de aynen home yüklüyken harddisk değişti ve tamirden sonra pro arapça yüklemişler ve aktive olmuş. yaklaşık 6 ay sonra windows etkin değil uyarısı aldım. şimdi media creation toolsda dil mimari ve sürüm seçin bölümünde arapça yazılar çıkıyor :)  bunu alttan türkçe windows 10 home ve 64 bit olarak değiştireyim mi yoksa aynen göründüğü gibi mi devam edeyim. harddisk arızasından önceki home sürümüm orjinal türkçe ve 64 bit di.

    dexter1903 dexter1903 (1)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Evet MCT ekranında dil değişikliğini yapabilirsin. Lisansın ne ise onu seçmelisin. alattin 4 yıl önce

    bu işlemleri sırasıyla yapıyorum fakat kurulum sırasında windows 10 home yerine enterprise yükle yazıyor.Yardımcı olur musunuz?

    atk2095 atk2095 (1)
    3 yıl önce cevaplandı

      Merhabalar ben bu özümü windows 10 pro'dan education'a yapmak istiyorum neleri değiştirmem gerekiyor acaba ?

      mert1 mert1 (1)