Windows 10 pro yüklü laptopta fan sesi

merhaba benim laptopumda Windows 10 pro 1809 sürümü yüklü facebook oyunlarında aşırı fan sesi çıkıyor driverler yüklü ve güncel ne yapabilirim

gorele28 gorele28 (387)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Fanlar tozlanmış olabilir , leptop temizliği yap ve gerekirse termal macun sür. ( garanti varsa servise yolla onlar yapsın ; kendin leptop kapağını açarsan garanti dışı kalabilir )

    Fanlar yuvadan gevşemişte olabilir ya da dönerken takıldığı toz birikintisi olabilir ; bu yüzden ses çıkarıyordur.

    Son ihtimal fan parçası kırılmışsa dönerken takılıp ses çıkarıyor olabilir ama büyük ihtimal başta yazdığım gibi tozlanmadan kaynaklıdır.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

    • tozlanmış olsa Windows 8.1 den Windows 10 na geçiş yaptım Windows 8.1 dede fan sesi çıkıyordu ama bu kadar değildi Windows 10 na geçeli 1 ay oldu garanti süresi bitti maalesef @ybaskin34 başka çözümü yokmu gorele28 4 yıl önce
    • @gorele28 belki tozlar araya sıkışmış tıkanıklık yapıyor. Bi speccy ya da aida64 extreme programıyla sıcaklık değerlerini ve fan dönüş hızlarını yazabilir misin ? ybaskin34 4 yıl önce
    • @gorele28 garanti bitmişse sen kendin leptobun alt kapağını çıkar üflemli alet varsa onla temizle saç kurutma makinası gibi bak üfleme olsun , süpürge gibi hava çeken olursa sıkıntı çıkabilir. ybaskin34 4 yıl önce
    • @gorele28 fanın ortasında bişey var sanırım yağ mı dökülüyordu ama onu kendin yapamazsın bilgisayarcıya götürmen lazım. @gorele28 sen dediğim programlarla sıcaklık değerlerini fan dönüş hızlarının ekran görüntüsü al ve ekle , bakalım. ybaskin34 4 yıl önce

    Fanın aşırı çalışması işlemcinin aşırı çalışmasındandır. Demek ki Windows 10 altında Facebook oyunları PC'ni zorluyor. Bir de şunu unutma. Hava sıcaklığı yani ortam sıcaklığı fanın çalışmasını da etkiler. Pek çok kişi bu aralar fan sesinden şikayet etmeye başlayacak. Çünkü yaz geliyor havalar ısınıyor. Kışı soğuk ortamda az çalışan fanlar şimdi daha çok çalışmaya başlayacak.

    Farklı bir tarayıcı ile Facebook oyunlarını çalıştırmayı deneyebilirsin. Örneğin opera ile dene. Belki daha az işlemci kullanır ve böylece fan sesi duymazsın.

    hakan hakan (15394)