Windows 10 sıfırlamada "takılırsa" ne yapılmalıdır?

Merhaba;

Aslında dün akşam sıfırlaycaktım ancak bu akşama erteledim. Aklıma birşey takıldı. "Windows sıfırlanırken %40, %50 gibi yerlerde takılırsa ne yapacağım?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yeniden denersin veya hiç olmadı, işletim sistemini bir yükleme medyası kullanarak yeniden yüklersin (format atarsın).

    Demokrasilerde çare tükenmez :)

    Ayrca eğer sıfılama takılır yarım falan kalınırsa otomatik olarak işletim sistemi eski haline döner merak etme.

    Dikkat: Bu tür işlemlerden önce sabit diskin hatalara karşı taranması daha sağlıklı olur (CHKDSK).

    CHKDSK taraması yapılır:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHDSK taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • CHKSDK taraması ortalama kaç saat sürer? PC CHKSDK taraması yaparken çıkıp dolaşıyım diyorum :) İyice asosyallaştım. toprak34 6 yıl önce
    • @temmuz toprak34 6 yıl önce
    • Sabit diskin büyülüğüne göre değişir ama herhalde en fazla bir-iki saat gibi.. Ama sabit diskte iki ayrı bölüm varsa daha sonra ikinci bölüm içinde CHKDSK komutu çalıştırılmalıdır (Sıfırlamada esas olan C: bölümüdür, herhalde bunu bilirsin) @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz evet :) toprak34 6 yıl önce

    İçinde "ya takılırsa" korkusu olmasın, hayat risk almasını bilenlerindir :)

    Sana tavsiyem Windows arayüzünden değil, Gelişmiş Başlangıç Ayarları adı verilen bölümden sıfırla. Buradan daha garanti olur, daha önce başıma geldi.

    Windows arayüzünden sıfırlarken "İşlem tamamlanamadı, değişiklikler geri alınıyor" uyarısıyla karşılaştım ama dediğim yerden yapınca sorunsuz bir şekilde sıfırlama işlemi tamamlandı.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Bence ikiside aynıdır (sonuçta aynı uygulama çalışır) ve aslında "İşlem tamamlanamadı, değişiklikler geri alınıyor" bir hata mesajı olmakla beraber bir sigorta sayılabilir. Yani bu mesajdan korkulmamalı ve şikayet edilmemeli, tam tersine aksilik halinde böyle bir şans ve imkan olması tercih edilmelidir @toprak34 @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Bilemiyorum hocam aynen yorumda belirttiğim gibi oldu, Windows arayüzünden sıfırlamaya çalıştığımda yapmadı ama diğer yerde sorunsuz bir şekilde yaptı :) Bu arada kesinlikle haklısınız, "değişiklikler geri alınıyor" mesajı Windows'un olası bir hata sonucu aldığı tedbirlerden biridir ve bir hata olmadığına katılıyorum @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Bence bir tesadüftür, öyle olmalı @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Aynı şey daha önce Sistem Geri Yükleme yaparken de başıma gelmişti ama :) Bu kadar tesadüf biraz fazla değil mi? Sanırsam bir şey (örneğin bir antivirüs programı olabilir) Windows çalışırken bazı kısıtlamalar getiriyor. Yani ben böyle tahmin ettim @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Bilemiyorum, haklıda olabilirsin :) @farurhenho temmuz 6 yıl önce