Windows 10, Sistem Geri Yükleme Zamanı Nasıl Oluşturulur?

Sistemi geri yükleme noktası oluşturmak istiyorum. Olası hatada geri dönmek için. Dün tarihli sistem geri yükleme nasıl oluşturulur?

lulat lulat (5)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Düne ait bir sistem geri yükleme noktası oluşturamazsın. Sistem geri yükleme noktası o an için oluşturulur. Yani şuanda sistem geri yükleme oluşturursan şuanki sistemin durumu neyse o şekilde oluşur.

    Kolayca Windows 10'da geri yükleme noktası oluşturmak için şu adımları izleyebilirsin:

    1. Masaüstünde sağ tuşla tıkla.
    2. Yeni > Kısayolu seç.
    3. Öğenin konumunu yazın bölümüne şunu yapıştır:
      cmd.exe /k "wmic.exe /Namespace:\\root\default Path SystemRestore Call CreateRestorePoint "Kisayol sistem geri yukleme", 100, 7
    4. Daha sonra ileriyi tıkla ve bir sonraki adımda isim ver, örneğin : Hızlı Sistem Geri Yükleme Noktası Oluştur.
    5. Daha sonra bu sistem geri yükleme noktası kısayolunu ağ tuşla tıkla ve Özelliklere gir.
    6. Kısayol sekmesinde Gelişmiş'i tıkla
    7. Yönetici olarak çalıştır'ı seç.

    Artık masaüstünde tek tıkla sistem geri yüklemesi oluşturmanı sağlayacak bir kısayol var.

    Sistem geri yükleme oluştur kısayolunu çalıştırdığın zaman işlem bittiğinde ekranda Method execution successful. yazacaktır

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

      Diğer mesajda @hakan da belirtmiş, önceki zamanlara ait bir sistem geri yükleme noktası oluşturamazsın. Sistem geri yükleme noktası o an için oluşturulur. Yani şuanda sistem geri yükleme oluşturursan şu andaki sistemin durumu neyse o şekilde oluşur.

      Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

      Windows 10'da Sistem Gerİ Yükleme arabirimi nasıl açılır ve nasıl aktif edilir? (tıkla)

      Soru: D sürücüsünü de açsak bir şey olurmu?

      Cevap: Birşey olmaz ama pek gereklide olmaz. Sabit disklerde D: genellikle arşiv vb depolama amaçlı kullanıldığından gereksizdir. Orayı zaten istersen bir usb harici disk kullanarak yedekleyebilirsin. D: bölümünde sistem dosyaları ile sistemde yüklü programlar yoktur. Birde D: bölümünde dosya yükleme silme gibi değişikliklerde sık yapılır. Öyleyse bu bölümüde sistem geri yüklemeye dahil etmek pratikte çok işlemez ve gereksiz olur. Ayrıca sabit diskte ekstra yer yer harcanmışta olur (alınan sistem bölüm imajı sabit disk bölümünden bölüm büyüklüğüne göre yer kaplar, kapasite kullanır. Sadece C: yeterlidir. Windows ve çalışan programlar bu bölümde yüklü olduğuna göre bu bölümün muhafazası yeterli olur. Ama sonuç olarak kullanıcı tercihidir ve son sözü sen söylersin

      temmuz temmuz (12505)