Windows 10'u alın nedir?

Bugün bilgisayarı açtığımda saatin orada, görev çubuğunda bir Windows simgesi gördüm.

Üzerinde Windows 10'u alın yazıyor. Tıkladığımda Bu ücretsiz yükleme nasıl çalışır? 1. Rezerve Edin 2.Yükle

3. keyfini çıkartın yazıyor.

Windows 8.1 kullanıyorum nedir bu Winodws 10'u alın? Ücretli mi?

alivecan alivecan (337)
8 yıl önce sordu

  • Bence bu konunun başlığı yeniden düzenlenmeli. Şu andaki haliyle ("Windows 10'u alın") sanki bir teklif yada tavsiye ifade eder gibi. Başlık yeniden düzenlense daha iyi oluri. Yeni düzenlemede başlık, soru haliyle ifade edilebilirse dahada iyi olur. temmuz 8 yıl önce

Toplam 9 Cevap

Windows 10 tam sürümü Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılar için ücretsiz olacak.

Microsoft bugünden itibaren kullanıcıların Windows 10 için rezervasyon almaya başladı. Bu çerçevede kullanıcılar Windows 10'u alın bildirimi almaya başladılar.

Bu işlemden sonra yani rezervasyondan sonra Windows 10 tam sürümü yayınlandığında indirme ile ilgili yine bir bildirim alacaksınız.

Windows 10 yükledikten sonra uygulamalarınız silinmeyecek. Bu bir yükseltme sürümü olacak.  Tüm programlar eskisi gibi kalacak.

Windows 10'u alın nedir?

Microsoft'un Windows 7, Windows 8 kullanıcılarına ilerde ücretsiz Window 10 indirmelerine olanak sağlayacak bir rezervasyon işlemidir. Bu sayede Windows 10 tam sürüm çıktığında tekrardan bildirim alacaksınız.

Windows 10 ne zaman çıkacak?

Düzenleme: 29 Temmuz tarihinde indirme başlayacak.

Hangi Windows sürümleri bu rezervasyondan yararlanabilir?

Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update ve Windows Phone 8.1 cihazları için ücretsiz Windows 10 yükseltmesi sunulmaktadır.

Windows 10'u alın simgesi ile rezervasyon yaptığımda bir ücret ödeyecek miyim?

Windows 10 tam sürüm yükseltmesi ücretsizdir. Tamamen ücretsizdir.

Daha sonra bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır ödemeyeceksiniz.

Bu güncellemeden ne kadar süre yararlanabilirim?

Bu güncelleme Windows 10 piyasaya çıktıktan sonra 1 yıl boyunca  ücretsiz olacaktır. 1 yıl içinde yükseltme yapmazsanız daha sonra ücret ödemeniz gerekecektir.

Windows 10'u alın simgesini tıklarsam Windows 10 hemen kurulacak mı?

Hayır. Bu işlem bir rezervasyon işlemidir. Daha sonra Windows 10 tam sürüm yayınlandığında saece bildirim alacaksınız ve o bildirim ile yükseltme yapabileceksiniz.

Windows 10 yükseltmesini yüklediğimde programlarım ve dosyalarım silinecek mi?

Windows 10 bir yükseltme olacak ve yükseltme işlemi yaparsanız dosyalarınız ve programlarınız korunacak. Tabi kurulum sırasında temiz kurulum yani önceli dosyaları, programları silerek yüklemede mümkün olacak.

Bana Windows 10'u alın bildirimi gelmedi. Neden?

Windows 7 SP1 ve Windows 8.1 kullanmıyorsanız bu bildirim gelmez. Yani Windows 8 işletim sistemi için Windows 8.1 güncelleştirmesi, Windows 7 için SP 1 yüklü olmalıdır.

Windows 10 yükseltmesi sonrasında hangi Windows 10 sürümüne sahip olacağım?

  • Windows 7 Starter
  • Windows 7 Home Basic
  • Windows 7 Home Premium
  • Windows 8.1 Single Language
  • Windows 8.1 with Bing

Kullananlar Windows 10 Home işletim sistemine yükseltilecek.

  • Windows 7 Professional
  • Windows 7 Ultimate
  • Windows 8.1 Pro
  • Windows 8.1 Pro Student / Öğrenci
  • Windows 8.1 Pro WMC

Kullananlar Windows 10 Pro işletim sistemine yükseltilecek.

Windows 10 Rezervasyon durumunu öğrenmek için şunu yapabilirsiniz:

  1. Görev çubuğunda beliren Windows simgesini tıklayın.
  2. Açılan Windows 10'u alın penceresinde sol üst köşede alt alta üç çizgi simgesini tıklayın
  3. Açılan menüde Onayı görüntüle'yi seçin.
  4. Yükseltme sürümünüz Rezerve edildi yazıyorsa rezervasyon işlemi tamam demektir.

hakan hakan (15394)
8 yıl önce cevaplandı

    Evet bu sabah bende de Windows 10'u alın penceresi çıktı.

    Windows 10, Windows 8.1 kullananlar için tamamen ücretsiz. Deneme sürümü değil Tam sürüm Windows 10.

    1. Ücretsiz yüklemeyi rezerve edin  bölmünü tıklayın.
    2. Harika yükseltmeniz ayrıldı.  Ekranında mail  adresini yazın  Onay gönder tıklalayın
    3. Windows 10 artık sizin için rezerve edildi.

    Yaklaşık 3GB boyutunda olan Windows 10 tam sürümü yayınlandığın size bir bidlrimi gelecek. Bu bildirim ile Windows 10'u ücretsiz indirebileceksiniz. Bundan sonra tek yapmanız gereken beklemek.

    Ben işlemi yaptım. Windows 10 görüntü olarak Windows 8.1 e benziyor. Fakat başlat mesünü Windows 10 ile geri dönüyor.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

      peki uygulamalar siliniyor mu? yüklediğim dosyalar filan

      krmrtrl krmrtrl (2)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Hayır. Tüm dosyalarınız, programlarınız eskisi gibi kalacak. Bu bir yükseltme sürümü olacak. hakan 8 yıl önce

      Windows10'a geçtikten sonra, 1 yıl süre ile tam sürüm sonra ücretli gibi duyumlar aldım. Bu işin doğrusu nedir? W10'a geçtikten sonra ömür boyu full sürüm mü olacak?

      aliriza aliriza (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Burada bir yanlış anlama var. 1 yıl içinde yükseltmeden yararlanırsanız Windows 10 ücretsiz. Windows 10 piyasaya çıktıktan sona 1 yıl sonra yükseltirseniz o zaman para ödemeniz lazım. hakan 8 yıl önce

      Windows 10'u "rezerve etmek" artık mümkün!

      Windows 7 ve 8 kullanıcıları, bugün ekranlarında küçük bir Windows 10 sürpriziyle karşılaştılar!

      Windows 10'u "rezerve etmeniz" artık mümkün!

      Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları, bugün bilgisayarlarını açtıklarında yukarıda gördüğünüz Windows 10 tanıtımıyla karşılaştılar. İlk olarak görev çubuğunda bir Windows simgesiyle gösterilen uyarıya tıkladığınızda, ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için kaydolmanızı sağlayan bir pencere açılıyor.

      Microsoft, yeni işletim sistemini Windows 7 ve 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunacağı için, onun tanıtımına önem veriyor. Bunun en iyi yollarından biri, mevcut kullanıcıları işletim sisteminden haberdar etmek olacağından Microsoft, bu fırsatı değerlendirmek istiyor. Twitter'da ekranı gören çok sayıda kullanıcı olsa da, bazı kullanıcıların yeni ekranı görmediği anlaşılıyor. Bunun nedeniyse şimdilik bilinmiyor.

      Yeni ekranda Windows indirmeye 10 hazır olduğunda uyarı alabilmek için eposta adresinizi girmeniz isteniyor. Tüm bunlar, Microsoft'un Windows 10'un Windows XP'ye dönüşmemesi için elinden gelen her şeyi yaptığını gösteriyor.

      Microsoft, Temmuz'un ortalarında veya sonlarında yayınlanması beklenen işletim sistemini 2-3 sene içinde 1 milyar cihaza yüklemeyi hedefliyor. Bugünkü hamlesiyle en geniş kitlesini hedef alan firmanın bu hedefi tutturması, muhtemelen pek zor olmayacak.

      Konuya dair çok anlaşılmayan bazı hususlara bana göre açıklamalar:

      • Bir seneye kadar satın alma diye birşey yok, bedava yükseltme var (Lisanslı Windows 7 ve 8.1'ler için). Bir seneden sonra, eğer yükseltme yapılmadıysa o halde satın almak gerekecektir. Bir senesi ücretsiz, sonrası ücretli değil. Ücretsiz yükseltme süresi bir sene ve bu yükseltilmiş sürümün bedava kullanımı süresiz. Herhalde bu açıklama ilgili konuda kafası karışık olanları aydınlatacaktır. temmuz 23 dakika önce yorumu sil
      • Tek başına eski sisteme geri döndürebilme imkanı sorusuna cevap vermek gerekirse cevap Hayır'dır. Bir işletim sisteminden bir önceki veya herhangi bir işletim sistemine geçebilmek sadece PC'ye format atmak yolu ile olabilir. temmuz 17 dakika önce yorumu sil
      • Fakat Windows 10 yükseltmelerine böyle bir imkan getirilirse -bunun çok mantığı olmamakla birlikte- o başka. Şimdiye kadar işletim sistemlerinde böyle bir imkan olmadı ve hatta hiç düşünülmedi. Windows 10 yükseltmelerine bu imkanın getirilmesi kelimenin tam ifadesiyle bir Devrim olur. Ama bana göre bu ihtimalin olması hiç yok gibidir. Zira teknik olarak imkansız veya belki çok zormudur bilemiyorum ama ihtiyaç olarak bir hiç gibidir; mantığıda yoktur. temmuz 5 dakika önce
      temmuz temmuz (12505)
      8 yıl önce cevaplandı

        peki sağ alttaki windovs 10 rezerve bildirim simegesi nasıl kaldırılır..rezervasyonu yaptım..işlem bitti ama hala bildirim simgesi orda...onu nasıl kaldıracaz arkadaşlar bilgisi olan varmıdır?

        kerimcan kerimcan (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • http://uzmanim.net/soru/windows-10-u-alin-bildirimi-nasil-kapatilir/52164 alattin 8 yıl önce

        Ben Windows 7 SP1 kullanıyorum. Ancak hiç bir bildirim gelmedi Windows 10 ile ilgili. Windows Update felan hepsi açık, otomatik güncelleme de açık ancak gelmiyor öyle bir bildirim. Nasıl yapacağım.

        emresabahat76 emresabahat76 (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • http://uzmanim.net/soru/windows-10-u-edinin-simgesi-bildirim-alanindaki-kucuk-windows-simgesi-gorulmuyorsa-muhtemel-sebepleri-neler-olabilir-microsoft-aciklamasi/52264 temmuz 8 yıl önce
        • Hepsi bende var ama hala gelmiyor bildirim. Nasıl yapacağım lütfen yardım edin. emresabahat76 8 yıl önce
        • Microsoft Türkiye Teknik Destek Telefonu: +90 212 33 66 999, 4446787 (Yalnızca Türkiye içinden) temmuz 8 yıl önce
        • Başka çözümü yok mu ? emresabahat76 8 yıl önce

        windows 7 pro kullanıyorum banada geldi ama 8 ler içinmi üzcretsiz

        bekir60 bekir60 (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • Hayır. Herkes için ücretsiz. murat 8 yıl önce

        Peki, bir yıl geçtikten sonra satın almak istemezsem ne yapacağım? Eski haline geri döndürme şansım olacak mı?

        gordon gordon (1)
        8 yıl önce cevaplandı

        • Bir seneye kadar satın alma diye birşey yok, bedava yükseltme var (Lisanslı Windows 7 ve 8.1'ler için). Bir seneden sonra, eğer yükseltme yapılmadıysa o halde satın almak gerekecektir. Bir senesi ücretsiz, sonrası ücretli değil. Ücretsiz yükseltme süresi bir sene ve bu yükseltilmiş sürümün bedava kullanımı süresiz. Herhalde bu açıklama ilgili konuda kafası karışık olanları aydınlatacaktır. temmuz 8 yıl önce
        • Tek başına eski sisteme geri döndürebilme imkanı sorusuna cevap vermek gerekirse cevap Hayır'dır. Bir işletim sisteminden bir önceki veya herhangi bir işletim sistemine geçebilmek sadece PC'ye format atmak yolu ile olabilir. temmuz 8 yıl önce
        • Fakat Windows 10 yükseltmelerine böyle bir imkan getirilirse -bunun çok mantığı olmamakla birlikte- o başka. Şimdiye kadar işletim sistemlerinde böyle bir imkan olmadı ve hatta hiç düşünülmedi. Windows 10 yükseltmelerine bu imkanın getirilmesi kelimenin tam ifadesiyle bir Devrim olur. Ama bana göre bu ihtimalin olması hiç yok gibidir. Zira teknik olarak imkansız veya belki çok zormudur bilemiyorum ama ihtiyaç olarak bir hiç gibidir; mantığıda yoktur temmuz 8 yıl önce
        • Aklımdaki tüm soruların yanıtını buldum, teşekkür ederim:') gordon 8 yıl önce
        • :) temmuz 8 yıl önce