Windows 10'u HDD'den SSD'ye Geçirmekte Sorun Yaşıyorum

1 TB HDD'deki Windowsu 440 GB SSD'ye geçirmeye çalışıyoru. SSD HDD'den küçük olduğu için Windows olan bölümü küçülterek sadece C: sürücüsü ve diğer Windows ile ilgili olan kısımları SSD'ye klonladım ama Recovery image kısmını klonlarken yer olsa bile yer olmadığına dair hata veriyordu. Ben de teker teker klonlamak istediğim bolümleri sürükleyerek seçtim ve hata vermeden klonlama işlemini tamamlandı(Klonlama işlemi için kullandığım program Macrium Reflect). BIOS'ta HDD dışında bir başlangıç seçeneği gözükmüyordu(CD ve USB'de dahil) bu yüzden Secure Boot'u kapatmayı denedim yine de herhangi bir değişiklik olmadı ben de OS Type bölümünden Windows UEFI mode yerine Other OS seçeneğini seçtim. Bu ayarı yapınca SSD dahil tüm başlatma seçenekleri gözükmeye başladı ama SSD'yi en üste almama rağmen HDD'den başlatmaya devam etti. HDD'yi seçeneklerden çıkarınca da bir süre siyah ekrandan sonra BİOS'a geri döndü. Sonradan OS Type'ı Windows UEFI mode'a geri alıp Secure Boot'u kapatıp CSM'yi açınca başlangıç seçenekleri kaybolmadı. Bu işlemleri bu video'dan yardım alarak yaptım.

Kısaca: Sadece Windows ile ilgili olan sürücüleri SSD'ye klonladım ama Windows SSD'den başlatılamıyor.

Görüntüler:

salimmert salimmert (24)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba,

    Klolamak istediğiniz kaynek ve hedef diskin boyutlarını sanırım siz el ile değiştirdiniz ve bunları ayarlamaya çalıştınız. Ancak bu yaşadığınız soruna neden olabilir. Yani aslında sizin hedef diske atmadığnız bir bölüm Windows'un başlamamasına neden olabilir. Bunu el ile değilde otomatik olarak yaptırmak daha iyi olacaktır.

    Kullandığnız Macrium Reflect Free Edition programının bu tarz bir özelliği mevcut. Kaynak disk büyük de olsa hedef diske uyarlar ve boş alanları küçültür. Küçültemeyeceği kadar diskte boşluk yoksa program hata verebilir. Bu durumda kaynak diskte disk birleştirme yaparak ve dosya silerek küçültülecek boyutu arttırmanız büyük olasılıkla hatayı çözecektir. Daha önce kullandığınız programı aynı senaryoda (kaynak diskin hedef diskten büyük olması) denemiş ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmiştim.

    Ayrıca bu programın YouTube üzerinde sesli anlatımı da mevcut. YouTube üzerinde araştırdığınızda bulabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    4 yıl önce cevaplandı

    • @ismailsarp Otomatik olarak yaptırdığımda yukarıdaki resimde olduğu gibi Recover image kısmını klonlamıyor bunu Sistem Geri Yükleme dosyalarını silerek düzeltebilir miyim? salimmert 4 yıl önce
    • Yer olmadığından da bu sorunu verebilir, Recevoery image bölümünün bir şekilde kopyalamaya karşı önlemi olduğundan da verebilir diye düşünüyorum. Siz yine de yer olmama ihtimalini düşünerek disk birleştirme veya dediğiniz diskte yer açabileceğiniz ekstra işlemler yaparak boyutu azaltmayı deneyin. Tekrar olmazsa bu işi yapabilecek farklı programlar kullanmayı deneyebilirsiniz. ismailsarp 4 yıl önce
    • @ismailsarp Recover image bölümünün kopyalamaya karşı koruması olduğunu düşünmüyorum çünkü el ile taşııdığımda kopyalama yapabiliyor ama şu an Windows'tan baktığım kadarıyla Recovery image 1 gb kadar dolu olmaıs gerekiyordu 13 gb ne doldurduğunu bilmiyorum. 2 Windows kurulu olduğu için olabilir mi? 2 Windows ta aynı Recovery image bölümünü mü kullanıyor acaba. salimmert 4 yıl önce
    • Recovery bölümü içerisinde bilgisayarı ilk aldığınız işletim sistemi dosyaları ve programlar olacaktır. Bu sebeple 13 gb olması normal gibi. Farklı programlar ile deneyebildiniz mi? Bu sorunu yaşatan gerçekten de Recovery image bölümü olabilir. ismailsarp 4 yıl önce
    • @ismailsarp Daha önce MiniTool Partition Wizard ile denemiştim onda hata çıkmadı ama başlatırken onda da başlamadı. salimmert 4 yıl önce
    • @ismailsarp Diğerlerini seçmeden sadece Recovery İmage'i taşımaya çalıştım yine aynı hatayı verdi salimmert 4 yıl önce
    • Anladım o zaman sorun gerçektende Recovery image bölümü gibi duruyor. Mantığı nedir bilmiyorum ancak bir şekilde klonlama engelleniyor gibi. Çalışan bilgisayar üzerinde ilk olarak Recovery Image bölümünü "Disk Yöneticisi" üzerinden silebiliyor musunuz? Aslında bu biraz risk gibi. Bana kalırsa siz tüm yedeklerinizi alın ve bilgisayarın çökme ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu aşamadan sonra çalışan HDD üzerinde "Disk Yönetimi"nden Recovery image bölümünü kaldırın ve sonucun nasıl olduğunu gözlemleyin. Kaldırmanın ardından tüm diski hedef diske tekrar klonlamayı deneyin. Yine başaramazsanız., format atarak sıfır kurulum yolu gözükebilir. ismailsarp 4 yıl önce