Windows 10 UEFI yanına Windows 7 UEFI olarak nasıl kurulur?

Laptopumda Windows 10 Uefi olarak kurulu. Bunun yanına çoklu sistem olarak Windows 7 Uefi iso'sunu (elimde mevcut) kurmak
istiyorum. Acaba Uefi denilen şeyde bu mümkünmüdür, nasıl bir yol izleyebilirim?
Not: Kuracağım Windows 7'nin Legacy olarak değilde,
mevcuttaki Windows 10'un yanında sorunsuz şekilde çalışmasını istiyorum.

muvel muvel (332)
5 yıl önce sordu

  • Sanal bilgisayar istiyorsun sanırım? @muvel darkcrak 5 yıl önce
  • Sanal bilgisayar olarak VMware programı ile denedim çalıştı, ben açılışta Windows 10 ve Windows 7 'nin seçmeli olarak gelmesini ve istediğimi yüklemesini istiyorum. muvel 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Mesela şu an işletim sistemin windows 7 ve windows 10 işletim sistemi kullanmak istiyorsun kısacası çift işletim sistemi kullanmak istiyorsun.

1- Çift işletim sistemi kullanmak için arama yerine bilgisayar yönetimi yazalım

2- 3. yerde ok ile gösterdiğim yere sağ tıklayın ve Birimi Küçült e tıklayın.

3- Tıkladıkdan sonra aşağıdaki 1. yere yazdığım miktarı yaza bilirsin kısacası ne kadar GB ayırmak istediğini belirteceksin?

4- Küçült'e tıkladıktan sonra yeni ayrılmamış diye bir disk geliyor

5- Gelen ayrılmamış disk'e sağ tıklıyoruz ve yeni basit birim e tıklıyoruz

6- Tıkladıktan sonra Yeni basit birim sihirbazı diye bir şey geliyor ekrana ve 2 kere ileriye tıkladıktan sonra sürücü harfini seçin istediğiniz harfi seçe bilirsiniz seçtikten sonra ileri'ye tıklayın

7- Yeni etiket ismine istediğini yaza bilirsin yazdıktan sonra ileri'ye tıklayın tıkladıktan sonra "son"a tıklayın

Bu yaptıklarımız windows 10 u kuracağımız disk'i oluşturduk?

8- Windows 10'un iso dosyasını indirelim ve indirildik'den sonra kuruluma geçelim

Kurulum

1- Windows 10 iso dosyasını yönetici olarak açalım. Açtıktan sonra Lisans koşullarını kabul edelim.

2- Kabul ettikten sonra Ne yapmak istiyorsunuz diye bir ekran geliyor ve buradan 2. seçeneği seçip ileri tıklıyoruz

3- Kullanılacak medyayı seçin yerinde ise 2. seçeneği seçin ve ileri'ye tıklayın ve iso dosyasını masa üstüne kurun.

Şimdi çift işletiminin kurulumunu göstereceğim

Ben göstermeyecem ama @hakan'ın yazdığı Rufuz adlı çözüm'ü takip ederek işlemini başarılı olarak tamamlayacaksın.

İYİ GÜNLER

                                                                                                                                                          SAYGILAR DARKCRAK

darkcrak darkcrak (5168)
5 yıl önce cevaplandı

  • teşekkürler emeğine sağlık. yalnız şöyle genel bir sorun varmış buna bende dahil oldum. Yeni sistem UEFI'fi laptoplar Windows 7 kurulmasına nedense bir türlü izin vermiyor, Mavi Ekran hatası veriyor hep. Benim de Windows 7 serüvenim son bulmuş oldu çözümü yok gibi. muvel 5 yıl önce
  • Mavi ekran sorunu var ise Bios ayarlarına gir ve secure yi bul disable yap ve mavi ekran sorunundan kurtul UEFI'lerde çok sık karşılaşılan sorun bu. Bu arada sorunun çözüldüyse çözüldü olarak işaretler misin @muvel darkcrak 5 yıl önce
  • Bios'tan Secureboot özelliğini Enable/Disable denedim yine mavi ekran hatası veriyor, Windows 7'yi kurdurmuyor. Sorun Windows 7'nin isosunda desek o da değil çünkü 3 farklı iso denedim sonuç olumsuz. Son olarak Yumi ve WintoUsb programlarıyla harici disklere kurmayı denedim olmuyor aynı sorun var. muvel 5 yıl önce
  • Mavi ekran sorununu bilmiyorum nasıl çözüleceğini sadece Secureboot özelliğini Disable diye biliyorum @muvel bu arada Windows 7 eski bioslara yüklenir darkcrak 5 yıl önce