Windows 10 Ultimate Performance güç planı nasıl etkinleştirilir?

Windows 10 Ultimate Performance nedir? Windows 10 işletim sisteminde Ultimate Performance  - Üstün Performans (Nihai Performans) ne işe yarar? Gerçekten performans artışı sağlıyor mu?

alattin alattin (16984)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 Ultimate Performance nedir?

    Windows 10 Ultimate Performance (Nihai Performans) işletim sisteminin performansını arttırmak için tasarlanmış bir güç seçeneğidir.  Microsoft  Ultimate Performance seçeneğini üst seviye bilgisayarların
    performansını iyileştirmek daha hızlı çalışmasını sağlamak için tasarlamıştır.

    Fakat bu seçenek laptoplarda aşırı pil tüketimine yol açabilir.  Aslında bu seçenek Windows 10 PRO iş istasyonlarının daha verimli çalışması için yaratılmıştır.
    Windows 10 home, Windows 10 pro işletim sistemlerinde gizlenmiş durumdadır. Fakat küçük bir hile ile bu seçeneği aktif hale getirmek mümkün.

    Dizüstü bilgisayarlarda bu mode batarya kullanımını arttırdığı için özellikle kapatılmıştır. Ultimate Performance güç seçeneği mikro seviyedeki gecikmeleri ortadan kaldırmayı hedefler.
    Basitçe Ultimate Performance, bilgisayarı daha fazla performans için daha fazla güç tüketimine zorlar.

    Laptop kullanıyor ve batarya üzerinden değil de fişe takılı kullanıyorsanız Ultimate Performance seçeneğini performans için aktif edebilirsiniz.

    Windows 10 Ultimate Performance etkinleştirme

    Windows 10 home ve Windows 10 pro sürümlerinde Ultimate Performance seçeneğini etkinleştirmek için şu adımları uygulayabilirsiniz.

    Gereksinimler
    Windows 10 version 1803 üzeri işletim sistemi

    1. Komut istemini (cmd) yönetici olarak çalıştırın. Windows 10 komut istemi nasıl yönetici olarak çalıştırılır bilmiyorsanız buraya tıklayın: https://uzmanim.net/soru/windows-10-da-komut-istemi-yonetici-olarak-nasil-calistirilir/63729
    2. Şu komutu uygulayın
      powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

      daha sonra güç seçeneğini değiştirmeniz gerekiyor.

    3.  Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri yolunu izleyin ve Ek planları göster seçeneğini tıklayın.

    4. Buraya nihai performans seçeneği gelmiş olmalı. Bu seçeneği seçin.

    Windows 10 ultimate performance etkinleştirme

    Bu yolu izleyerek Windows 10 Ultimate Performance güç modunu aktif edebilirsiniz.

    Windows 10 Ultimate performance zararlı mı?

    Aslında Windows 10 Ultimate performance modu sadece bir güç profili. Bilgisayarın daha fazla elektrik tüketmesine yol açıyor. Fakat bunun karşılığında SSD gibi donanımları uyku moduna almıyor, işlemcinin yüksek frekansta çalışmasını sağlıyor. Bu da göreceli olarak size performans artışı sağlıyor. Bu durumun bilgisayara bir zararı yok. Sadece laptop kullanıyorsanız ve bataryada çalışıyorsanız o zaman bataryanın çabuk tükenmesine sebep olacaktır.

    alattin alattin (16984)