Windows 10 versiyon numarası nasıl öğrebilir? Programsız Windows 10 sürüm numarası nasıl öğrenilir?

Windows 10 hangi versiyonu yüklü nasıl öğrenirim? Windows 10 versiyon ve derleme numrası nasıl öğrebilir? Programsız Windows 10 versiyon numarası nasıl öğrenilir?

hakan hakan (15424)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 güncellemeleri versiyon numaraları üzerinden takip edilir. Bu versiyon numaraları şu şekilde olur: Windows 10 sürüm 1809, Windows 10 sürüm 1903

    Bu sürüm numarası bize bazı bilgiler verir. Sürüm 1903'ü inceleyelim. Buradaki 19 yılı ifade eder (2019). 19 sayısından sonra gelen 03 ifadesi de ayı ifade eder. 03, Appril yani Nisan ayını ifade eder.  Ayları 1'den değil 0'dan saymaya başlıyorlar. Bazen bu güncellemeler geçilir ve bir sonraki aya sarkar. Örneğin 1903 güncellemesi Nisan ayına ait olmasına rağmen Mayıs ayına sarktı ve Mayıs güncellemesi diye yayınlandı.

    Bir Windows hangi sürüme sahip öğrenmek için şunu yapın:

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Açılan pencereye Winver komutunu yazın.
    3. Karşınıza Microsoft Windows sürüm 1809 (IS Derlemesi 10.0.17763.529) yazan bir pencere gelecek.
    4. Burada Windows 10 versiyon 1809 sürüm numarasıdır.

    Sürüm numaraları büyük değişiklikler olduğunda artar. Derleme numaraları küçük değişiklik ve güncellemelerde de artar.

    hakan hakan (15424)