Windows 10 yazılar küçük görünmeye başladı sorunu

Windows 10 işletim sisteminde tarayıcı içindeki fontlar, masaüstü simgelerinini yazıları, kullandığım tüm programların yazıları ufaldı.

Windows 10 font (yazı tipi)  küçük görünmeye başladı sorununu çözümü nedir?

hakan hakan (15409)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 kullanıyorsanız ve bilgiayarı kapatıp açtığınızda yazılarda bir netlik sorunu varsa, font boyutu değişmişse,  bir Windows 10 güncellemesinden sonra mevcut ayarlarınız değişmiş olabilir.

    Windows 10 varsayılan ayarlar ile bazı Full HD (1920x1080) ekranlarda bu tür yazı tipinin net görünmemesi sorunu yaşatabiliyor.Windows 10 yazılar net değil  sorununun çözümü içim şunları yapın:

    1. Windows 10 masaüstünde sağ tuşla tıklayın ve açılan pencereden Görüntü ayarlarına girin.
    2. Açılan ekranınınızı özelleştirin penceresinde kaydırma çubuğunu en alta indirin ve Gelişmiş Görüntü ayarlarını seçin.
    3. Gelişmiş görüntü ayarlarında yine kaydırma çubuğunu en alta indirin ve Metin ve diğer ögeler için gelişmiş boyutlandırmayı seçin.
    4. Ekranda özel ölceklendirme ayarlayabilirsiniz'i tıklayın ve Normal boyutun şu yüzdesine ölçeklendir: %125 olarak ayarlayın
    5. Uygulayın ve oturumu kapatmak istediğinde onay verin.

    Oturum kapatıldığında ve yeniden açıldığında Windows 10 font netlik sorunu çözülecektir.

    hakan hakan (15409)