windows 3.1 laptop ile internete girebilir miyim?

merhaba windows 3.1 laptop almak istiyorum sorularım şunlar

1)internet girişi olabilirmi?windows 3.1 de internete girilebilirmi?

2)bilgisayara fare takacak bir yer varmı?

neden alacağımı soruyorsanız artık günümüzde türkiyede artık hiç bu tür antika mallardan kalmadı ve internete girip bakarsanız 400 500 tl civarı antika bilgisayar satıyorlar ben bunu tesadüfen gördüm ve bu tür işleri karşılıyorsa almak istiyorum.lütfen biraz ciddi olalım bazı arkadaşlar dalga geçercesine yorumlar yazıyorlar.bu hiç işe yaramaz bunu hurdacıya versen bile para etmez gibi cevaplar geliyor.ciddi cevap veren arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum ve buda bilgisayarın linki.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-antika-laptop-pentium-100-447811895/detay

ardavarol ardavarol (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu bilgisayar tamamen zek işidir Nostalji olsun diye aldığınız belli zaten fazla bir performans beklenmez özeliklerinde çalışır durumda olduğunu yazmış Paralel ve serial port nedir

    seri port bilgisayarda en çok fare bağlamak için kullanılan bir port olmasına rağmen paralel port gibi bir çok bağlantı için de kullanılır. günümüzde artık farelerin büyük bir kısmı diğer cihazlar gibi USB portundan bağlanmaktadır. isminden de anlaşılabileceği gibi seri olarak bilgilerin aktarıldığı bir porttur.Veriler bir hat üzerinden zamansal olarak sıra ile yollanarak istenilen veriler sıra ile karşıya bit bit ulaştırılır. Burada zamanlama yani frekans uyumu çok önemli bir yer almaktadır bunun için protokol kavramı oluşmuştur. Aynı zamanda çift yönlü iletişim ile seri iletişim paralel iletişimin önüne geçerek daha az kablo ile maksimum mesafeye veri ulaştırır hale gelmiştir. kolay gelsin

    candan candan (4301)
    6 yıl önce cevaplandı

    • kafam karıştı yani internete girermi ardavarol 6 yıl önce
    • çalışır durumda diye yazmış demeki internete bağlanıyor garanti olsun diye yinede sahibine sorarsınız candan 6 yıl önce
    • gerçekten çooookk teşekkür ederim bu forumda sizin gibilerden daha fazlası olması lazım. ardavarol 6 yıl önce
    • kolay gelsin candan 6 yıl önce
    • Bilgisi ile tecrübesi az olan @ardavarol vb kullanıcıları yanıltabilecek bilgiler veriyorsun @candan , daha dikkatli olmalısın. Tam bilinemeyen hususlarda eğer birşeyler söylenecekse önceden biraz olsun araştırılmalıdır. temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz hoca soruyu dikatlice okudunuzmu acaba bakın ne yazmış hiç böyle antika kalmadı artık diyor adam merakından alıyor bende cevabımda demişimki bu zevk işi demişim farkında iseniz çalışır performans beklemeyin diye yazmışım neresi yanılmak acaba bunu candan 6 yıl önce
    • bazı kişiler vardır eski meraklısı adamın zekinedemi karılaşalım artık candan 6 yıl önce
    • bazı kişiler antika heykel sever bu arkadaşta bilgisayar seviyor candan 6 yıl önce
    • Bunu @ardavarol internete girebilmek ve basitte olsa bazı oyunları yükleyebilmek/oynayabilmek için istiyor. Bunlar bu cihaz ile yapılabilirmi? Hiç düşündünmü veya araştırdınmı? Olay sadece power düğmesine basarak cihazın açılmasını sağlamak değilki. Bunları hep düşünmek ve daha sorumlu hareket etmek gerekir @candan temmuz 6 yıl önce
    • soruyu ve cevabı @hakan hocam ve ve @alattin hocamdanda incelemesini rica edecem neresi nde hata varsa bizde öğrenmiş olalım candan 6 yıl önce

    Ciddi cevap veriyorum:

    İnternete falan girmez. Zaten girsede web sayfaları açılmaz. Belki bazı sayfalar açılabilir ama onlarda normal sayfalar olarak görülmez, sayfalar çok farklı ve belki bozuk, garip karakterler şeklinde görülür (Ayrıca İnternet Explorer 5.0  değil, Internet Explorer 3.0 veya 4.0 yüklüdür herhalde.).

    Ayrıca ethernet bağlantısı (ağ kartı) olduğunu düşünmüyorum ve günümüzde çevirmeli bağlantnın (dial-up) olduğunuda çok sanmıyorum (Varsa bile çevirmeli bağlantının sağlayacağı download hızı ile günümüzün zengin muhtevalı ve gelişmiş özellikli sayfaları ya hiç açılmayacaktır yada çok uzun sürelerde ancak yüklenerek açılabileceklerdir). Böyle olursada internete bağlantı ya hiç olmaz yada işe yaramaz bir bağlantı olur.

    Günümüz farelerinden hiçbirini bağlayamazsın.

    Oyun falanda yüklenmez.

    Günümüzde Pentium 100 işlemcili, 7 Mb RAM ve 3 Gb HDD gibi bir konfigürasyona sahip bilgisayar gerçekten hiçbir işe yaramaz, onunla nostalji bile yapılamaz.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • merhaba internete konusunda haklı olabilirsiniz bunu bilemeyiz fakat oyun konusunda doom gibi oyunlar dedim yalnız oda sadece doom bilgisayarın özelliklerini bende farkında olarak söylüyorum bu bilgisayar ateri oyunları kaldırırsa kaldırır ama internet konusunda haklı olduğunuz söylenebilir ardavarol 6 yıl önce
    • Altta @alattin mesajı altında yorumda internetten Doom yükleyebilirmiyim gibi sormuşsun. Ben buradan bunada cevap vereyim. 1- Yükleyemezsin, zira internete giremezsin. 2- Yükleyemeyebilirsin, zira internete girebilsen bile (ethernet portu varsa yani, ..ki olsaydı zaten satıcı bunu açıklamalarda bilgisayar özelliklerinde mutlaka belirtirdi) yüklenecek sayfaya bağlanamayabilirsin. Bağlanabilsende düzgün görüntü elde edemeyeceğinden download olayını gerçekleştiremeyebilirsin.. 3- Yükleyemeyebilirsin zira bu oyunu internetten -yerli kaynaklardan- arayıp bulabilmek dahi mümkün olamayabilir. 4- Yükleme şansın olabilir ama doğrudan sen değilde çevrende eğer bu hususta yetkin, tecrübeli biri varsa, onun vasıtasıyla olabilir bu. Belirttiğim yetkin ve tecrübeli kişi bu yüklemeyi bir 3,5 disket ile yapabilir. Elbette piyasada tek bir adet disket satış bulunabilirse (belki 10'lu kutu bulunabilir ama onada dünyanın parasını isterler) ve disket sürücüsü olan bir başka bir PC bulunabilirde oradan bu oyun disket sürücüsüne atılabilirse.. Yani deveye hendek atlatmalısın. Diyelimki şansın yaver gitti ve oyun cihaza yüklendi. Bakalım oyunu bu tarihi eser makine ve işletim sistemi düzgün olarak oynatabilecekmi? Açmış olduğun diğer konu altında (Bilgisayar doom 1 kaldırırmı) bunun şüpheli olduğunu belitmiştim. Senin için araştımıştım ve minimum konfigürasyon şartlarında en düşük işletim sistemi olarak Windows 95 olarak bilgilere ulaşabildim ve bunuda konu altında "Belki oynanabilir" olarak belirttim (Biliyorsun veya bilmen gerekir Windows 3.1, Windows 95 öncesi bir işletim sistemidir). Bu oynanabilirmi demek?! . O halde oynansada zevk alınabilirmi bu oynayış şeklinden. Falan.. Bazı şeyleri çok fazla zorluyorsun @ardavarol ve çok subjektif oluyorsun. Ama hayat bununla çelişiyor, bunu anlamalısın artık . Dilerim herşey istediğin gibi olsun ama maalesef işte.. :) temmuz 6 yıl önce

    Windows 3.1 yüklü laptop ile

    1. Teknik olarak İnternete girebilirsin. Fakat pratikte hiç bir işine yaramaz. (Ethernet giriş varsa, satıcıya mesaj atıp sorabilirsin)
    2. Seri fare takabilirsin
      seri fare

    Fakat internere girmek demek, teknik olarak mümkün. Yani bir web sitesine giriş yapabilirsin ama web sitesi düzgün görüntünmeyebilir veya hiç açılmayabilir.

    Bu tür bir bilgisayar alacaksan masanda dekoratif olarak duracaktır. Internete gireyim web sitelerini gezeyim diyemezsin. Neredeyse hiç biri açılmaz açılan da düzgün görüntülenmez. Fakat teknik olarak internete bağlısındır.

    Modern tarayıcıları yükleyemezsin.

    Ek:

    Buradan online olarak Windows 95 kullanabilirsin: https://win95.ajf.me/win95.html

    Windows 95  Internet Explorer ile internet nasıl görünüyor, Windows 3.1 de nasıl görünür sen karar ver.

    @ardavarol Doom DOS için olan sürümünü oynayabilirsin. Sana linki de vereyim :)

    Linki doğrudan Internet Explorer'a yapıştırırsan indirme başlar.

    Fakat sırf Doom oynamak için bunu alma. DOS emülatörü kullanabilirsin: http://www.dosbox.com/download.php?main=1

    Bu emülatör ile DOS oyunlarını Windows altında çalıştırabilirsin.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • alattin hocam dürüst olmak gerekirse ben instagram facebook değil doom indirmek için google a giricem ardavarol 6 yıl önce
    • @alattin 95 kullanma linkine girdim de, bir uyarı çıkıyor. Nedir bu? :) toprak34 6 yıl önce
    • @toprak34 girdiğinizde bazı hakları ihlal ediyor olabilirsiniz vs gibi bir uyarı. Windows 95 için sorun yok Toprak, girebilirsin alattin 6 yıl önce
    • @alattin Teşekkürler :) toprak34 6 yıl önce
    • @toprak34 okul yok mu dostum sana? Hocanı bulup şikayet edeceğim seni :) alattin 6 yıl önce
    • @alattin Öğlenci gruptanım ben :) toprak34 6 yıl önce
    • @alattin Yani öğlen gidip, akşam geliyorum :) toprak34 6 yıl önce
    • @toprak34 tamam o zaman :) alattin 6 yıl önce