Windows 7 Basic : Update yapacağım sırada mavi ekran hatası alıyorum.

Gerçekten bütün moralimi bozmaya başladı bu hatalar genelde:

STOP 0x0000050

STOP 0x00000007A ( KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR)

STOP 0x000000F4

STOP 0x0000001A

gibi hatalar alıyorum. Güncelleştirme yapmayı bekleyen 14 güncelleştirme var. Ne zaman tıklasam bilgisayar donuyor ve mavi ekran veriyor. Üst tarafta bir şey yazmıyor, sadece stop ve yanında da o garip rakamlar ve sayılar çıkıyor. Kısacası saatin solundaki çoğu şeye erişim yapamıyorum donuyor kapanıyor, ve windows defender i açamıyorum çok garip bi halde bilgisayarım.

Bu arada HP Pavilion G6 ( Notebook ) kullanıyorum Sistem Özelliklerim ;

Windows Home Basic 64-Bit SP1
İntelCore i5-3210M CPU

@ 2.50 GHZ ,

8GB RAM,

İntel HD Graphics 4000

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum hepinize iyi çalışmalar.

cagatay cagatay (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba,

    Güncelleme sırasında mavi ekran hatası almanızın sebebi güncelleme dosyalarının donanımlarınızın driverını güncelleme dosyası olduğundan driver uyuşmazlığıdır. 14 adet güncellemenin ne olduğunu tek tek yazınız ve tek tek güncelleyiniz. 14 ünü birden değil, sırayla. Böylece hangisinde sorun olduğunu tespit edersiniz ve o driverın güncellemesini yapmazsınız. Bazen böyle şeyler olabiliyor. Donanım yazılımcıları driverın güncellemesini yayınladıklarında eklenti uyuşmazlığı gibi sorunlar olabiliyor. Saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayarınızda büyük bir ihtimalle sistemin düzgün çalışmasını engelleyen virüsler var.

      Öncelikle bellekte çalışan aktif zararlıları Rkill ile durduracağız sonrasında da derinlemesine bir virüs taraması gerçekleştireceğiz.

      Yapılacak işlemler sırası ile:

      1. RKill ile bellekteki aktif virüsleri durdurma
      2. Derinlemesine Virüs temizleme
      3. Eğer sorun devam ediyorsa Windows 7 onarma

      Eğer bu işlemleri yapamıyorsanız sistem dosyaları fazlasıyla zarar görmüş olabilir. Windows 7'yi onarmanız gerekebilir.

      Öncelikle Virüs tarama işlemini gerçekleştirin. Eğer programları çalıştırmakta sorun yaşarsanız Windows 7 onarım işlemine geçin.

      Yapılacak işlemler

      1. RKill ile bellekteki aktif virüsleri durdurma
      2. Derinlemesine Virüs temizleme
      3. Eğer sorun devam ediyorsa Windows 7 onarma

      RKill bir malware sonlandırma aracıdır. Yani aktif çalışan malware yazılımları sonlandırır böylelikle malware taraması ve temizlemesini güvenlik yazılımları ile yapabilirsiniz.

      RKill çalışırken çalışan malware işlemlerini durdur. RKill çalışmasını bitirdiğinde ekrana hangi işlemlerin sonlandırıldığını görüntüleyen bir rapor getirir.

       RKill sadece çalışan işlemleri sonlandırır, malware dosyalarını silmez. RKill çalıştıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmamalısınız. Yeniden başlatırsanız Windows başladığında çalışmak üzere ayarlanmış malware yazılımlar tekrardan aktif olarak belleğe bulaşacaktır.

      RKill yazılımını çalıştırdıktan hemen sonra Malware temizleyici yazılımı çalıştırmalısınız.

      RKill Nasıl Kullanılır?

      1. RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? adresinden RKill'i indirin.
      2. RKill'i çalıştırın. Rkill.exe iki kere tıklayın.
        RKill Nedir? RKill Nasıl Kullanılır? - RKill  Çalıştır
      3. Rkill çalışmasını bitirdiğinde ekrana, Malware taramasını şimdi yapabileceğinize dair bir uyarı mesajı gelecektir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Malware taraması sonu
      4. Son aşamada RKill ekrana tarama raporunu çıkartabilir.RKill nedir? RKill nasıl kullanılır? Log ekranı
      5. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatmadan virüs taraması yapmanız gerekir.

      Virüs Temizleme

      Malwarebytes Anti-Malware Nasıl Kullanılır?

      Malwarebytes yazılımını buradan indirebilirsiniz.

      İndirme işlemi bittiğinde kurulumu yapın. Kurulum aşaması oldukça kolaydır. İleri-İleri-Bitir şeklinde bir kurulum söz konusudur.

      Malwarebytes Anti-Malware programı ilk açıldığında güncelleme yapmak isteyecektir.

      1. Masaüstüne gelen Malwarebytes ikonunu tıklayın. Program varsa güncelleme için sizden onay isteyecektir. Onaylayın.
      2. Perform full scan seçin. Bu işlem tam tarama işlemini başlatacak ve tüm bilgisayarınız  taranacaktır.
        Malwarebytes nasıl kullanılır? Tam tarama

      3. Tarama işlemi biraz vakit alabilir. Malwarebytes, işlem bittiğinde size kaç adet zararlı yazılm tespit ettiğini belirten bir rapor çıkartacaktır.
        Malwarebytes nasil kullanilir? zararli yazılım temizleme, tam tarama

      4. İşlem bittiğinde "Show Result" , "Sonuçları Göster" butonuna tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızda tespit edilen zararlı yazılımlar gelecektir.
        Malwarebytes zararlı yazılımlar sonuç ekranı
      5. Tüm zararlıları işaretleyin ve "Remove Selected" "Seçili olanları kaldır" 'ı tıklayın.

      6. Bu işlem sonucunda Malwarebytes Anti-Malware tüm zararlıları temizleyecektir.

      Sistem güvenliğiniz ve bilgisayarınızın performanslı çalışması açısından belirli zaman aralıkları ile örneğin, 7 günde 1 bilgisayarınızı Malwarebytes Anti-Malware yazılımı ile taramanız önerilir.

      Sorun devam ediyor veya yukarıdaki programları çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız Windows 7'i onarın.

      Windows 7 onarım işlemi için:

      Onarım işlemleri için Windows 7 işletim sistemine ait kurulum diskina ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızı bu disklerden biriyle açmanız gerekecek.

      1. Bilgisayarınıza  Windows 7 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
      2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
      3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
      4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
      5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
      6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
      7. Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
      8. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda, Başlangıç Onarma'yı tıklatın.

      Windows Onarma işlemi bittiğinde bilgisayarınızı açmayı deneyin. Sorun hallolmadıysa aşağıdaki işlemlere geçin.

      1. Bilgisayarınıza  Windows 7 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
      2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
      3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
      4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
      5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
      6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut istemini tıklatın.
      7. Windows 7 Siyah Komut istemi ekranında C:\ yazın ve enter tuşuna basın. Csürücüsü Windows Windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü temsil eder.
      8. Windows 7 siyah Komut istemi ekranında  Cd boot yazın ve enter tuşuna basın.
      9. Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixMbr yazın ve enter tuşuna basın.
      10. Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixBoot yazın ve enter tuşuna basın.
      11. Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /RebuildBcd yazın ve enter tuşuna basın.
      12. Son olarak disk sorunlarını gidermek için Chkdsk /R yazın ve enter tuşuna basın.
      13. Yukarıdaki komutları çalıştırdıktan sonra C:\ sürücüsünde Exit yazın ve enter tuşuna basın. Komut istemi ekranının kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın.
      hakan hakan (15424)