Windows 7'de disk imajı nasıl oluşturulur?

Herkese merhaba, direk konuya girecek olursak.. PC'me yeni format attım ve gerekli olan programları plug-inleri ile birlikte yükledikten sonra, işletim sistemi ve programlarımın bulunduğu( aynı disk ) diski yedeklemek istiyorum. Biraz araştırma yapınca en iyi imaj programının bu olduğunu söylediler. Sorun şu ki arayüzü biraz farklı geldi bana 1-2 video izledim nasıl atıldığına dair onu da pek anlamadım.

PC'mde C(SSD, işletim sisteminin ve programların bulunduğu disk) D-E(3TB HDD) olmak üzere 3'ye ayrılmış durumda SSD'mı HDD'ye veya başka bir HDD'ye yedeklemek istiyorum. Sorun halinde ona geri dönebilmek için

bunu nasıl yapacağım konusunu step by step anlatabilecek var mı acaba?

eraizgn eraizgn (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Windows 7 de disk imajı oluşturmak için ayrıca programlara ihtiyacınız yok.

    Windows 7'nin kendi içinde disk imajı oluşturma programı mevcut kullanımı da çok kolay.

    1. Windows 7'de başlatı tıklayın.
    2. Arama bölümüne "Yedek" yazın.
    3. Arama sonuçlarında Denetim Masası sekmesi altında Bilgisayarı Yedekle seçeneğini göreceksiniz. Bunu tıklayın.
    4. Açılan pencerede sol tarafta "Sistem görüntüsü oluştur" seçeneğini göreceksiniz. tıklayın
    5. Yedeğinizi nereye almak istiyorsunuz  ekranında nereye imaj oluşturmak istiyorsanız, DVD veya harici bir disk onu seçin.
    6. Sonraki ekranda yedeklemek istediğiniz sürücüleri seçin (C:,D gibi) hangi sürücülerdeki veriler imajda yer alacak onu seçin.
    7. Onay ekranında seçimlerinizi gözden geçirin.
    8. Gözden geçirdikten sonra imaj oluşturma işlemini başlatın.
    9. İmaj oluşturma bittikten sonra, kurtarma diski oluşturmak istiyor musunuz diye soracak. Buna Evet cevabı verin.

    Windows 7 de imaj oluşturmak bu şekilde programsız olarak yapılabiliyor.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

      Teşekkür ederim cevap için dediklerini yaptım ama, yedeklemek istediğim disk C: bilgisayarımda C - E - F (C:ssd sistemin kurulu olduğu - E ve F 3TB'lık bölünmüş tek disk) ve harici bir disk var. Fakat yedeklemek istediğim C sürücü gözükmüyor, herhangi bir ayarı gözden mi kaçırıyorum?

      http://postimg.org/image/6l7sdqoo7/

      eraizgn eraizgn (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • O alanda C: sürücüsünün görünmemesi normal. Size orada yedekleri nereye kopyalayayım diye soruyor. C: sürücüsüne yedekleyemezsiniz. Başka bir harici disk veya DVd sürücü secmelisiniz. Elbette içinde disk varken. hakan 9 yıl önce
      • Yedeğinizi nereye almak istiyorsunuz ekranından sonra C: sürücüsünü seçeceksiniz. hakan 9 yıl önce

      Acronis True Image kullanmanı tavsiye ederim. Windows versiyonu çok yer tutar ve sistemi yorar; bence buna hiç gerek yok. Ama CD'den veya flash bellekten çalışan bootable (PC açılışında yüklenerek çalışan) versiyonu çok iyidir; güvenli ve kullanımı çok pratiktir, kolaydır (İmaj alımı ve recovery, her ikiside).

      Sitede lisanslı uygulamalar dışında link vermeye müsaade edilmediği için link veremiyorum. Ama web platformunda kolaylıkla bulunabilir.

      Not: 2014 versiyonlarını tavsiye ederim (2013'te olabilir. Ben flash bellekten 2013 plus pack yani universal özellikli olanını kullanmaktayım.Sorunsuz, çok pratik kullanımlı ve hızlı). 2015 Versiyonlarında kullanım pratikliği bakımından olumsuz değişiklikler söz konusu. Son versiyonlarda -herhalde daha özellikli olması sebebiyle- arabirimin ön yüklenmeside eski versiyonlara göre yavaş oluyor.

      Acronis True Image PC'ler için can simitimidir? Bu program ile nasıl yedek alınır ve gerekli hallerde sistem nasıl kurtarılır? (tıkla)

      temmuz temmuz (12505)