Windows 7 de mavi ekran hatası çıkıyor ve bilgisayar kapanıyor

Windows 7 de mavi ekran hatası çıkıyor ve bilgisayar kapanıyor. Mavi ekranda IRQL NOT LESS OR EQUAL yazıyor. Bunun için ne yapmak lazım Yardımcı olabilir misiniz

kullanici693868 kullanici693868 (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    merhaba,

    aldığınız mavi ekran hatası donanımlarınızın yazılım uyuşmazlığı olduğunu gösteriyor. Pc nizi en son güncelledikten sonra böyle bir hata oluştu ise güncellemeyi geri çekin. Yani güncelleme tarihinden bir önceki tarihe sistem geri yükle yapınız ve kullandığınız cihaz notebook mu masaüstü mü bilmiyorum ama notebook ise üretici firmanın sitesine girip kullandığınız donanımları atarak en güncel driverları temin edip kurunuz. Eğer masaüstü ise her parçanın kendi sitesine gidiniz ve gerekli yazılımı indirip kurunuz saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

      Mavi ekran hatalarının sebeplerini tespit etmek ve çözüm bulmak zahmetli bir iştir.

      DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası da oldukça fazla karşılaşılan bir hatadır. Sebebi donanım veya sürücü kaynaklı olabilir.

      Eğer Dump dosyalarını bir sunucuya yükler ve bizimle paylaşırsanız detaylı analiz edebilirim.

      C:\Windows\Minidump klasörü altındaki dosyaları bir sunucuya yükleyin ve bizimle paylaşın.

      Mavi Ekran DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasının genel olarak üç sebebi olabilir:

      1. Bozuk veya hatalı donanım sürücüsü
      2. Bozuk veya uyuşmayan bellek, yani Ram
      3. Bozulmuş sanal bellek dosyası, pagefile

      Bu hata alındığında ilk yapılması gereken bilgisayarı güvenli (safe mode) modda açmaya çalışmak olmalıdır.

      Donanım sürücülerini, anakart, ekran kartı, ağ bağdaştırıcı gibi sürücülerini güncellemek ilk denenecek yöntemlerden biridir.

      Daha sonra mümkünse bellek modülleri, ram kontrol edilmelidir. Ram testleri bu iş için uygun olabilir. Daha sonra Ram bellekler başka sistemler üzerinde test edilebilir.

      Son aşamada da Windows'un Sanal bellek dosyası sınanabilir. Pagefile dosyası yeniden boyutlandırılmalı veya yeniden oluşturulmalıdır.

      murat murat (12492)