Windows 7 de Sistem Sıfırlama nasıl yapılır ?

Öncellikle Bilgisayarımdaki bir sorundan bahsedeceğim Dün Bilgisayarda Homefront diye oyun oynarlen Çıktığımda baktımki Residen evil 5 oyunu silinmiş yani Masaüstünde bulunan Oyunlar klasörümdeki Resident evil 5 resmi değişmiş ve hiç bi şekilde oyunun  ana dosyalrına bile giremiyorum ve resmen silinmiş sadece resme bastığım zaman bu dosya hangi biçimde açılsın dermiş gibi bir ikon çıkıyor acaba Bilgisayarımdaki yüklü programlardan dolayımı böyle oluyor yada hard disk den mi sıkıntı var anlamadım Bilgisayarımda yüklü olan daha doğrusu şüpelendiğim programları söyleyeyim Torrent IObit Uninstaller yada Visual studio 2015 acaba bu prgramlar bilgisayardaki bir takım işleremi karışıyor yada birisi tarafından uzaktan kontrol mü ediliyor anlamadım gitti...

Bende bu sorun üzerine windows 7 yi CD siz format atmaya karar verdim ama bilmiyorum nasıl Cd siz format atılacağını....

Bu arada benim Bu sayfada har disk ile ilgili bir sıkıntım vardı bu da linki https://uzmanim.net/soru/bilgisayarin-aniden-kilitlenmesi-donmasi-ve-takilmasi/81848

lucas77 lucas77 (199)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 7işletim sistemi sistemin kendi özelliği olarak bir sıfırlama aracına sahip değildir. İşletim sistemlerinde sıfırlama özelliği ilk defa Windows 8 ile birlikte gelmiştir (Windows 8.1 ve 10'dada bu özellik ve olabilirlik mevcuttur). Windows 7 işletim sistemlerinde ise bazı markalı PC'lerde "recovery" modu bulunurki sadece bu mod ile sistem sıfırlanabilir; PC fabrika ayarlarına geri alınabilir. Eğer PC markalı ve "recovery" modlu - özellikli satın alınmadıysa Windows 7 yüklü sistem sıfırlaması olmaz. Sıfırlama için ancak PC'nin formatlanması ve işletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekir.

    Windows işletim sistemleri formatı için DVD yükleme medyası şart değildir. Hatta son senelerde bunun için DVD yükleme medyası pek kullanılmaz, bunun yerine USB bellekler ile oluşturulan yükleme medyaları tercih edilir ( Bu medyalarla formatlar daha hızlı ve problemsiz gerçekleşir).

    USB belleklerde yükleme medyası  oluşturulmasında genellikle Rufus adı verilen küçük bir program (tool) kullanılır. Rufus, kullanımı kolay, pratik ve başarılı küçük bir araçtır:

    Windows 7 format nasıl atılır? (tıkla)

    Rufus ile ISO dosyası USB belleğe nasıl yazdırılır? (tıkla)

    Harddisk sıkıntına gelince paylaştığın linkte açmış olduğun konu muhtevasında uzun uzun anlatmışız, gereken her bilgiyi yazmışız. Daha fazla ne söyleyebilirizki?!

    Bilgisayarın aniden kilitlenmesi, donması ve takılması (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)