Windows 7 de USB Flash takılınca ortaya çıkan ReadyBoost seçeneği nedir

Windows 7'de usb flashı taktığımda Readyboost "sistemi hızlandır" seçeneği çıkıyor, bu ne işe yarar,

1- Ekran kartıyla bir ilişkisi olur mu verimi artırır mı

2- Ram ile bir ilişkisi olur mu Ram 'ın verimini arttırır mı

kısacası nasıl çalışır?

salihpamuk72 salihpamuk72 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Readyboost özelliği faydalı görünmekle beraber aslında pek de işe yarar bir özellik değil. En azından performans artışı anlamında işe yarar bir özellik değil.

    Readyboost basitçe Flash belleğin normal RAM gibi işletim sistemi tarafından kullanılmasını sağlayan bir özellik. Eğer bilgisayarın RAM'i yeterli olmuyorsa Flash bellek Readyboost özelliği ile RAM'e dahil ediliyor.

    RAM'in yeterli olmadığı bir uygulamada kullanılabilir. Fakat hiç bir zaman gerçek bir RAM performansı beklemeyin çünkü RAM Flash bellekten daha hızlı bir donanım. Gereksiz kullanıldığında performans artışı yerine yavaşlama söz konusu olabilir. Bir de SSD disk kullanıyorsanız filan o zaman hiç Readyboost kullanmak mantıklı değil.

    Bilgisayar da RAM yetersiz kaldığında zaten HDD de bir dosya oluşturur ve bunu RAM olarak kullanır. Bu performansın düşmesine sebep olur ama uygulamalar için gerekli bellek sağlanmış olur.

    Bilgisayarın belleği yeterli ise Readyboost kullanmayın. Readyboost'un doğrudan  ekran kartına bir yararı yoktur.

    Özetle, SSD kullanmıyorsanız, uygulamaları açarken RAM yetersiz olduğu için açılmıyorsa Readyboost kullanın. Yoksa kullanmayın.

    murat murat (12492)