Windows 7 de yaşanan 0X0000007A Uykudan uyanırken alınan mavi ekran hatası nasıl çözülür?

0X0000007A Uykudan uyanırken mavi ekran hatası nasıl çözülür?

0X00000077 Uykudan uyanırken mavi ekran hatası nasıl çözülür?

0X000000F4 Uykudan uyanırken mavi ekran hatası nasıl çözülür?

Bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra tekrar açmaya çalıştığımda mavi ekran hatası alıyorum.Uyku moduna almazsam mavi ekran problemi yaşamıyorum.Bu sorunu nasıl çözerim?

Windows 7 bilgisayarımı uyku moduna aldıktan sonra açmaya çalıştığımda 0X0000007A veya 0X00000077 veya 0X000000F4 mavi ekran hatası alıyorum.Mavi ekran hatasını nasıl çözerim?

ismailsarp ismailsarp (6010)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aldığınız 0X0000007A,0X00000077,0X000000F4 hatası Windows 7 işletim sisteminde uykuya alınan bilgisayarın daha sonra uykudan uyandırılması sonucunda meydana geliyor.Bilgisayarı uykuya almazsanız böyle bir hata ile karşılaşmazsınız.Çünkü hatanın sebebi Windows işletim sisteminin bilgisayarı uyandırmak için öngördüğü maksimum sürenin aşılması durumunda meydana geliyor.Genelde bu hatayı alan kişiler büyük boyutlu Sata harddisk kullanan kullanıcılardır. (1 TB, 2TB vs.. gibi)

    Normal koşullarda sabit diskinizde veya hiçbir donanımınızda bir hata olmamasına karşın 0X0000007A,0X00000077,0X000000F4 mavi ekran hatalarını alabilirsiniz.Bu hatayı aldığınız için şüphelenmenize gerek yok.Çünkü hiçbir donanımızınızda sorun meydana gelmemiş.Bu tamamen Windows işletim sisteminin bir kuralı yüzünden oluşuyor.

    Bilgisayarı uykuya aldığınızda ve sonra tekrar uyandırmak istediğinizde Windows işletim sistemi Sata harddiskinizin 10 saniye içinde hazır durumda olmasını bekler.10 Saniyeyi aşan durumda harddiskinizde hata olduğunu düşünür ve bilgisayarınız mavi ekran hatası verir.Aslında hata yoktur ama harddiskinizin boyutu büyük olduğundan 10 saniyeyi aşarsınız ve dolayısıyla mavi ekran hatası alırsınız.

    Bunun çözümü olarak yapmanız gereken 10 saniye süresini ortadan kaldırmak olacaktır.Bunu Microsoft'un yayınladığı bir güncelleme ile halledeceğiz.

    Çözüm1: Microsoft Hotfix ile çözüm

    Çözüm için aşağıdaki adımları takip ediniz.

    1. Microsoft'un yayınladığı Hotfix (çözüm) ulaşmak için buraya tıklayın.
    2. Açılan adresten Hotfix Download Available butonuna tıklayın.
    3. Bir sonraki sayfada Hotfiksi seç bölümünden Windows 7/WindowsServer 2008 R2​ ürününü seçin.
    4. Düzeltmeyi e-posta ile iste bölümünde ise E-posta, E-postayı onayla ve Gördüğünüz karakterleri girin bölümlerini doldurun.Ardından Hotfiks talep edin butonuna tıklayın.

    5. Ardından yazdığınız E-posta adresini açın ve size gelen Hotfiks indirin ve bilgisayarınıza kurun.

    6. Bu işlemden sonra uykudan uyandığınızda aldığınız 0X0000007A,0X00000077,0X000000F4 hatalarını çözmüş olmanız gerekiyor.

    Çözüm 2: Chkdsk komutu ile çözüm

    Detaylı bir disk taraması yapmanız gerekecektir.

    1. Başlatı tıklayın Çalıştıra CMD yazın ve bulunan programlarda CMD.Exe sağ tuşla tıklayın  ve yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

    2. Komut istemine  CHKDSK /R yazın ve enter tuşuna basın. Tarama ileminin bitmesini bekleyin.

    3.  Daha sonra CHKDSK C: /F /R  yazın ve enter tuşuna basın.  Diskin şuanda kullanıldığını ve daha sonra zamanlamak istediğini söylediğinde E tuşuna basın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

    ismailsarp ismailsarp (6010)