Windows 7 Geç Kapanıyor..

windows 7 nin kapanması yaklaşık 10 dk yı buluyor bu forumlardaki kayıt defteri olaylarını yaptım denedim ama bi işe yaramadı başka kesin bi çözüm varmıdır sizce sebebi nedir veya.

feritarslan feritarslan (303)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgisayarın geç kapanmasının sebebi antivirüs yazılımı, bellekte aktif çalışan uygulamalar veya sabitdisk sorunları olabilir.

    CCleaner gibi programları önermiyorum. Kayıt defterine doğrudan müdahele eden ve risk oluşturma potansiyeline sahip bir uygulama.

    Öncelikle gereksiz servisleri ve uygulamaları kapatın.

    Sabitdisk üzerindeki sorunlar performans kaybına sebep olabilir. Bu sorular donanımsal veya yazılımsal olabilir. Yazılımsal sorunları disk taraması ile çözebilirsiniz.

    CHDKDSK komutu ile bad sector yani bozuk alan varsa düzeltebilirsiniz

    1. Arama bölümüne CMD yazın, arma sonucunda listenen CMD.exe sağ tuşla tıklayın. Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    2. Komut isteminde chkdsk   /r yazın ve enter tuşuna basın. Yeniden başlatıldığında tarama yapılsın mı sorusuna E'ye basarak onay verin.
    3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Windows 7 otomatik olarak disk taraması gerçekleştirecektir.

    Ayrıca donanım sürücülerini düzenli aralıklar ile güncelleyin, daha doğrusu güncellemesi var mı kontrol edin.

    Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar? bu işi izin adınıza yapacaktır.

    Gereksiz servis ve programları kapatın.

    Windows Başlanğıcında açılan yazılımları kaldırın.

    1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
    2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlem gereksiz programları ve servisleri kapatacaktır.

    Temel olarak gereksiz uygulamaları devredışı bırakmak, sabitdiski hatalara karşı taramak, sürücüleri güncellemek, Windows güncellemelerini yüklemek ilk yapılması gerekenler.

    Dediğim gibi CCleaner gibi programlar performans vadedebilir fakat fazlasıyla sorun çıkartma ihtimali var.

    Bu işlemlere rağmen kapanma sorunu düzelmez ise sabitdiskte donanımsal bir sorun olabilir. Temiz bir Windows kurulumu yaparak bunun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

      Çalıştıra msconfig yaz orada başlatma yazarak oraya gir kullanmadığın programların tikini kaldır yeniden başlat

      Sonra ccleaner indir kullanıyorum süper birşey indir kur. Cleaner yazanı yap sonra kayıt defteri temizle sonra disk birleştirme yap gereksiz programları sil.

      ejderha ejderha (1)
      10 yıl önce cevaplandı

        Dediklerinizi yaptim ama bu sefer bigisayar acilmiyor nedeni nedir :(

        denizozel denizozel (1)