Windows 7'mi kullanmalıyım yoksa Windows 10'mu

Windows 7 nedir?

Windows 7 yi yüklersem ne olur?

Windows 10 nedir?

Windows 10'u yüklersem ne olur?

darkcrak darkcrak (5168)
4 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Günümüzde bir çok kişi bu konuyu tartışıyor ve hangi işletim sistemini yükleyeceklerini bilmiyorlar yani kararsızlar.

    Bilgisayarıma windows 7 yüklersem ne olur:

    Windows 7 işletim sistemi çok eski bir işletim sistemidir.

    Windows 7 22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sunuldu ve o zamanlar Windows XP çok kullanılıyordu.

    Ayrıca şu sürümler dağıtılmıştır.

    Sürümleri:

    • Windows 7 Starter
    • Windows 7 Home Basic
    • Windows 7 Home Premium
    • Windows 7 Professional
    • Windows 7 Ultimate

    Windows 7 günümüzde'de kullanılmaya devam eden ve hala daha bazı oyunlara desteğini sürdürmeye devam etmektedir ama son zamanlarda Microsoft windows 7'ye desteğini keseceğini duruymuştu.

    Peki Windows 7'ye ne zaman desteğini kesecek?

    14 Ocak 2020 tarihinde Microsoft windows 7'ye desteğini kesecektir

    Peki ne gibi etkileri olacak?

    Microsoft'un windows 7'ye desteğini kestiği zaman.

    • Windows 7 güvenlik güncellemeleri " Gelmeyecek"
    • Windows 7 güncellemeleri "Gelmeyecek"
    • Güvenlik açıkları "Olacak"
    • Teknik desteği "Kesecek"

    Peki ne yapmalıyım:

    Artık günümüzde windows 10'u indiren sayısı artmaya başlıyor ve yeni çıkan oyunlar'da windows 10'a göre ayarlanıyor bu yüzden windows 10'u indirmenizi öneriyorum.

    Bilgisayarıma windows 10 yüklersem ne olur:

    Windows 10 29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya sürüldü.

    Şu sürümlere sahipdir:

    • Windows 10 Home
    • Windows 10 Home Single Language
    • Windows 10 Pro
    • Windows 10 Enterprise
    • Windows 10 Education

    Windows 10'u neden indirmeliyim?

    • Windows 10'un kullanıcı sayısı gün geçtikce artmaya başlıyor.
    • Windows 10 bir çok yeni oyuna destek veriyor ve halen daha devam ediyor.
    • Windows 10 güvenlik duvarı güncelleniyor.
    • Windows 10 her güncellemesinde güvenlik açıklarını kapatıyor ve hatalarını düzeltiyor.

    Windows 10'un yeni sürümünü güncellemeden önce kullanıcı yorumlarına bakın çünkü her güncellemesinde bir hata oluyor ve bu yüzden windows 10 artık senede 1 güncelleme yayınlayacaktır yani yeni bir sürüm.

    Ör:

    Windows 10 kullanıcısıysanız ve ek antivirüs programı kullanıyorsanız Windows 10 da çökmeler yaşarsınız yani mavi ekran.

    Bunun ile ilgili daha detaylı bilgi için bu link'e tıklaya bilirsiniz mavi ekran çözümünü de içerir.

    Windows 10 1903 mavi ekran sorunu

    Bu mavi ekran sorunu halen daha devam etmektedir hala daha düzeltilmedi. Düzeltildiği zaman sizleri bilgilendireceğim.

    Ayrıca Windows 10'u kullanmanızı öneriyorum

    darkcrak darkcrak (5168)
    4 yıl önce cevaplandı

      win7'yi microsoft desteklemezse resmi olmayan sitelerden güncellemeler kurulabilir.

      Ayrıca windows bence çöp linux öğreniyorum yakında geçicem çünkü tüm windows'larda kapatılamayacak çok sayıda güvenlik zaafı mevcut: Örn: smb protokolüyle bağlanmak için kullanılan srv2 ve srvnet sürücülerinde(bunun ismini çıkaramadım) diğeri de atombombing google'de araştırın göreceksiniz. atombombing kullanarak bir yazılımı yönetici yetkileri olmadan çalıştırsan dahi yönetici ayrıcalığına erişebiliyor, korumalı sistem işlemleri oluşturabiliyor, çekirdek modu sürücüsü ekleyerek antivirüsleri denetleyebiliyor:

      İşte bu da kanıtıdır. Bu uyarı "wininit.exe" "smss.exe" ve "csrss.exe" işlemlerde çıkar ama örnek için idm'ye yaptım saldırıyla gerekli ayrıcalığı edinip sistem işlemi haline getirince şu ayrıcalıklara sahip oluyor sistemde erişemeyeceği hiç bir yer kalmıyor:

      SeAuditPrivilege, Güvenlik denetimleri oluştur
      SeChangeNotifyPrivilege, Çapraz geçiş denetimini atla
      SeIncreaseQuotaPrivilege, İşlem için bellek kotaları ayarla
      SeIncreaseWorkingSetPrivilege, İşlem çalışma kümesini artır
      SeSecurityPrivilege, Denetimi ve güvenlik günlüğünü yönet
      SeTcbPrivilege, İşletim sisteminin parçası gibi davran

      çözümü 1 yıldır araştıryorum bulamadım. Windows defender koruyormuş ama win10 sisteminde çalıştırdım engllemedi. bunu sanal makinada deniyorum kodları hazırlayanlar sisteme zarar verebilir.

      http://bilgegunluk.com/atom-bombasi-etkisi-atombombingattack/

      https://h4cktimes.com/guvenlik-aciklari/windowsunuz-guncel-olsa-dahi-hacklenebilir.html

      https://blog.cyberage.com.tr/2016/10/31/windowsta-code-injection-teknigine-dikkat/

      http://www.berkgoksel.com/2016/10/atom-bombing_79.html

      http://www.bilgiguvenligitr.com/2016/11/02/atom-bombasi-saldirisi-tum-windows-surumleri-etkileniyor/

      https://www.gelgez.net/tum-windowslari-etkileyen-guvenlik-acigi/

      Bazı yerlerde önlenebildiği (doğru değil denedim) ama nasıl yaptığı yazmıyor microsoft olay bilinmesin diye yapmış olabilir:

      https://www.bleepingcomputer.com/news/security/microsoft-adds-protection-against-process-hollowing-and-atom-bombing/

      saldırı aracı: https://github.com/BreakingMalwareResearch/atom-bombing(derlenmesi gerekiyor)

      @alattin siz bu konularda çok bilgilisiniz çözümü nedir

      kullanici622551 kullanici622551 (61)
      4 yıl önce cevaplandı

        Zaten apaçık ortada sistem özelliklerinize göre işletim sistemi kurmalısınız.

        infinity infinity (402)