Windows 7 RTM ile Windows 7 SP1 arasındaki fark nedir? Hangisini kurmalıyım?

Windos 7 işletim sistemi yüklü olarak satın almış olduğum Laptop' ımın arkasında producy key yer alıyor. Şimdi bu Laptop'a yeniden windows kurmam gerekiyor. Elimde Wındows 7 RTM ile Windows 7 SP1 kurulum DVD'leri var ama hangisi uyumludur, nasıl bileceğim ?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    RTM: Released To Manufacturing (üretim için yayımlama )

    Yazılımın (konumuzda işletim sisteminin, Windows 7'nin) final versiyonudur, yazılımın dağıtıma hazır son hali​dir. Yani dağıtım öncesi yapım sürecinin sona ererek son halini almış şeklidir. Bilgisarlardaki lisanslı versiyondur.

    Windows 7 RTM bu yapıyı işaret eden, Windows 7'nin final ve dağıtımdaki versiyonu olduğunu ifade eden isimlendirmedir.

    SP  : Service Pack (Hizmet Paketi)

    İşletim sistemleri (ve bazı önemli yazılımlar, mesela Microsoft Office programları) ticari dağıtıma çıktıktan sonra zaman zaman bazı güvenlik ve geliştirme yamaları alırlar. Zamanla parça parça yaptıkları güncellemelere ilaveten bu güvenlik ve geliştirme güncellemelerini toplu halde yaparlar, sistemi/yazılımı önemli ölçülerde geliştirmiş olurlar. Paket halinde yapılan bu toplu güvenlik ve geliştirme güncellemesine Service Pack (SP) ismi verilir.

    Daha basit ve kolay anlaşılacak şekilde söylersek Windows 7 SP1, Windows 7,5 gibidir (7,5 diye bir versiyon yok, anlaşılması için bu ifadeyi kullandım.). Ayrıca Lisans istemez. Bilgisayarla birlikte gelen veya sonradan yazılım olarak satın aldığın lisans/ürün anahtarı geçerlidir ve devam eder.

    Yeni Windows yüklerken RTM olanı yüklemektense -bulunuyorsa eğer- SP versiyonunu yüklemek daha avantajlıdır; daha sonra ayrıca Service Pack yükleme ihtiyacı olmaz.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      SP1 Kur çünkü tanınmış program için driver uygulama vs herşey çoktur şayet ben RTM yi biliyorum ama pek kimsenin ağzından duymadım veya herhangi bir sitede rastlamadım Ama Windows 7 service pack 1 her yerde rahatlıkla bulunabilir.Mesela XP SP1     XP SP2      XP SP3 bak tanınmışlar.

      kemalkaya kemalkaya (1)