Windows 8.1 Çift Ekran Kartlı Notebookta Geforce GT 540m kartın çalışmaması?

Merhaba,

Toshiba p770 model notebook ta yakın zamanda windows 8.1 e geçtikten sonra, entegre gelen Intel HD 3000 ve harici Geforce 540m kartların optimus teknolojisi ile uygulamaya göre çalışmadığını farkettim. Ayarlardan uygulamaya veya varsayılana  540m kartı atasamda sonuç alamadım. Uygulamayı 540m ile çalıştır dediğimde de durum aynı. Sürücü yüklenmiş görülüyor burda bir sıkıntı yok. Defalarca silip tekrar  kurdum ama nafile. İnternette benzer durumlarla karşılaşanlar var fakat net bir çözüm yolu yok.

Bu konuda yardımcı olacak arkadaşa şimdiden çok teşekkürler.

Kemal

kemalos kemalos (16)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Nette dolanan birçok önerinin deneme yanılması sonucu şuan çözüme ulaştım. Her sistemde farklılık gösterir mi bilmiyorum fakat benim sorunuma çözüm şu şekilde oldu;

    1) Sistemdeki tüm Nvidia yazılım ve sürücüleri kaldırdım (Sürücü, geforce exprience, physix),
    2) Sistemde hala nvidia bileşenleri ile alakalı dosyalar mevcut olduğu için, linkteki Display Drivers Uninstaller indirip, restart atıp, sonrasında güvenli modda bilgisayarı açtım ve uygulamayı çalıştırıp sistemi tamamen temizledim, link
    3) Tekrar restarttan sonra güncel nvidia sürücüsünü custom instal ile Geforce Exprience olmadan yükledim,
    4) Tekrar bir restart ve sistem düzeldi.

    Daha sonra steam de mevcut olan Team Fortress 2 ile denemede GT 540M ile çalıştığını GPU sisgesinde çalıştığını teyit ettim. Umarım faydalı olur.

    PS: Bu çözümü forumda yazan Alekcand3r' a teşekkür ederim. İlgili post link

    Teşekkürler.

    kemalos kemalos (16)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Paylaşım için teşekkürler. Bu sorunu yaşayan kişilere faydası olacaktır. hakan 9 yıl önce