Windows 8.1 Laptop pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

Selam aleykum. Lenovo B4456s modelli laptopa windows 8.1 kurdum pil sağliğini nasil kontrol edebilirim. Yani nekadar ömrü kalmiş. Dleğiştirmem gerekmi? Nasil anlarim

benmerakettimde benmerakettimde (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 8.1 için batarya  sağlığı raporu oluşturabilirsin:

    1. Windows ve R tuşlarına bas.
    2. Çalıştır ekranı gelir cmd yaz enter tuşua bas.
    3. Daha sonra cmd ekranına şu komutu yaz:
      cd %userprofile%/Desktop

      bunu yaz enter tuşuna bas. Bu seni komut isteminde masaüstü klasörüne yollar.

    4. daha sonra komut isteminde
      powercfg -batteryreport

      bu komutu yaz ve enter tuşuna bas.

    5. Bu komut sonrasında battery-report.html masaüstünde oluşacak. Çift tıkla Chrome ile filan açılır bu dosya.

    6. Design Capacity (tasarım kapasitesi) ve  Full Charge Capacity (tam şarj kapasitesi) göreceksin.

    Gerisini şuradan kopyalıyorum:

    @alattin burada anlatmış: Laptop batarya (pil) sağlığı nasıl kontrol edilir?

    Bu iki değerden Design Capacity (Tasarım Kapasitesi) ilk aldığınızdaki fabrika çıkışı pil kapasite değerini gösterir.

    Full Charge Capacity (Son Tam Dolum) değeri ise en son şarj olduğunda pilin tam dolu olarak ne kadar doldurulabildiğini gösterir.

    Örnek bir rapor:

    DESIGN CAPACITY	41.998 mWh
    FULL CHARGE CAPACITY	20.395 mWh

    Bu raporda Tasarım kapasitesi 41.988 mWh, Son Tam dolum 20.395 mWh görünüyor. Bu iki değeri birbirine bölersek pil sağlık yüzdesini elde edebiliriz:

    Laptop Pil sağlığı hesaplama:  Full Charge Capacity (Son Tam Dolum) /  Design Capacity (Tasarım Kapasitesi) * 100

    Yani 20.395 / 41.998 * 100 = 48,5 yapar.  Pil sağlığımız %48 görünür. Bu da pilin ömrünün yarılandığını gösterir. Örneğin laptop ilk alındığında 4 saat pil ömrü varsa artık 2 saatin altında bir sürede pilin boşaldığını gösterir.

    Laptop pil sağlığına bu şekilde bakmak mümkün.

    hakan hakan (15424)