Windows 8.1 metro arayüzünde bulunan uygulamalar açılmıyor

Orijinal Windows 8.1 kullanıyorum. Metro arayüzünde bulunan uygulamaları açtığımda uygulama açılıyor ve simge durumuna küçülüyor. Daha sonra simge durumunda bulunan uygulamaya tıklamama rağmen açılıp anında tekrar simge durumuna küçülüyor. Aynı zamanda mağazadan uygulama yüklediğimde hata alıyorum sürekli olarak.

sfc /scannow komutunu, Windows Mağazası Uygulamaları sorun gidericisini kullandım ve bir sonuç alamadım.

Sorun giderici şu sonuçları veriyor;

Bazı güvenlik ayarları eksik veya değiştirilmiş "Düzeltilemedi"

Windows mağazası önbelleği bozulmuş olabilir "Düzeltilemedi"

Windows mağazası yapılandırması bozulmuş olabilir "Algılandı"

aysegul26 aysegul26 (10)
9 yıl önce sordu

  • Ayşegül, ben sana en az uğraştıracak bir çözüm yolu gösterdim. Neden denemiyorsun? Yüzdeyüz başarılı olursun demiyorum ama ilk başvurulması gereken ve en kolay çözüm yoludur. En fazla 10 dakikanı alır. temmuz 9 yıl önce
  • ya şu an önemli belgelerim var silinmesinden korktum aysegul26 9 yıl önce
  • Onlara birşey olmaması gerekir ama bir flash bellek ayarlıyamıyormusun? Komşudan falan hiç olmazsa?.. temmuz 9 yıl önce
  • çok fazla var atabildiğimi attım ama daha var o yüzden yapamadım aysegul26 9 yıl önce
  • Yada ikinci bir disk bölümüne atsan falan (ikinci bölüm varsa).. Ama bu yapılırken çok dikkat edilmeli.. Zira sistem geri alma sadece C bölümü kapsam ayarlı olmayıp diğer disk bölümleri içinde ayarlı ise bu son bellirttiğim şey işe yaramayabilir. temmuz 9 yıl önce
  • Microsoft sistem geri yüklemede kişisel dosyalarınıza bir şey olmaz diyor ama bu hususta çok güvenmemeli. Zira ben bir iki defa aksi durumlarada şahit oldum. En iyisi ve garantilisi, yedeklemedir. temmuz 9 yıl önce
  • yedekleme şansım olduğunda deniycem bunu teşekkür ederim aysegul26 9 yıl önce
  • :-) temmuz 9 yıl önce
  • Dikkat: Bilgisayarda, bir yeni program veya driver kurulumu, sistemde yapılacak bir yeni ayar, microsoft güncellemesi vb değişikliler öncesi sistem geri yükleme uygulamasında yeni geri alma noktaları oluşur ve belirli bir kapasiteden sonra giderek eski geri alma noktaları silinir. Bilgisayar problemlerini düzeltmek için atacağın bazı adımlarda sistemde değişiklik için bir sebep olduğuna göre bunlarda yeni geri alma noktaları oluşturup belki eskilerin yok olmasını getirecektir. Bu bilgilendirmeyi sana bir ikaz olarak yapıyorum: Yedekleme ve sistem geri yüklemeyi gecikmeden hayata geçirmelisin. Yoksa iş işten geçebilir ve geri dönülemez hale gelinebilir. Sistem geri alma ile problemin düzelmez ise başka tavsiyelerimde olacak (Kurulum DVD'si ile tamirat ve PC ile birlikte gelmiş ise Recovery gibi). Ama bu çözüm yolları bir sıraya tabi uygulanır; o şekilde uygulanmalıdır. Önce ve fazla geciktirmeden Sistem Geri Yükleme.. temmuz 9 yıl önce
  • dün denedim bunu ama virüs programı nedeniyle bitiremediğini yazdı aysegul26 9 yıl önce
  • Niye buraya yazmadın bu bilgiyi? Neyse, Antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırak veya Güvenli Mod'da dene. Olmazsa antivirüs programını tamamen kaldır (Sonra yeniden kurabilirsin). temmuz 9 yıl önce
  • Eğer sistemde iki antivirüs birlikte kullanıyorsan bu gibi hallerde probleminin sebebi olabilir. Böyle birşey varsa onuda düzeltmelisin. temmuz 9 yıl önce
  • bir tane kullanıyorum kaldırıp deniycem aysegul26 9 yıl önce
  • denedim olmadı aysegul26 9 yıl önce
  • Geri almamı olmadı, geri alınabildiği halde düzelmemi olmadı? Hangi geri alma noktasını seçmiştin? Seçtiğin geri aşma noktası tarihinde windowsun normal çalışır halde olduğundan emin olmalıydın. temmuz 9 yıl önce
  • geri aldım düzelme olmadı. orda seçiliydi bir tane geri alma noktası onu yaptım aysegul26 9 yıl önce
  • Bu arada Microsoft güncellemeleri problemin devam ediyormu (Altta bir yerlerde yorumlarda yazmışsın)? Bu problem devam ediyorsa disk temizliği ( http://uzmanim.net/soru/disk-temizleme-yi-kullanarak-sabit-diskteki-gereksiz-dosyalari-nasil-silebilirim/19642 ) problemi giderebilecektir ( Gelişmiş temizlik olarak 'Sistem dosyalarını temizle' seçeneği ile devam etmelisin.). temmuz 9 yıl önce
  • Orada seçili olan son geri alma tarihi idi. Yanlış nokta seçmişsin. Daha önceki geri alma noktalarını hatta en başta olan geri alma noktasını seçmeliydin. temmuz 9 yıl önce
  • Ve geri alma noktalarında tarihlerde yazar. Onlara bakmalı ve dikkat etmelisin. temmuz 9 yıl önce
  • bu sorunun güncellemelerle bir alakası olabilir mi peki aysegul26 9 yıl önce
  • Dediğimi yapar ve sonucu görürsün. Zor değil :-) Geri alma tarihi ile ilgili söylediklerimede önem vermeli ve uygulamalısın. Dediklerimi anlayarak tam şekliyle hayata geçirseydin belkide şimdiye kadar çoktan problemin çözülmüştü. temmuz 9 yıl önce
  • disk temizleme yaptım ama başlangıç menüsünde ki uygulamaların üstende çarpı işareti çıktı aysegul26 9 yıl önce
  • Tam anlaşılmıyor söylediğin (resim ile gösterebilirsin) ama problem olmaması lazım. "Sistem dosyalarını temizle" seçeneğinide uygulamalıydın. Uyguladınmı?.. Çarpı işaretleri dediğin belki bozuk uygulamalardı ve disk temizleme ile silindikleri için bu çarpı işaretleri çıktı. Bunlar tahmin hep (Anlattıkların ölçüsünde). Sen updateleri kontrol et. PC'yi yeniden başlat ve metro probleminide yeniden kontrol et. Düzelme olmadıysa dediğim şekliyle bir sistem geri yükleme daha yap. temmuz 9 yıl önce
  • Disk temizlemeyi nasıl yaptın? Benim linkini verdiğim yerde anlatıldığı şekildemi? Yanlış yapmadın herhalde. temmuz 9 yıl önce
  • linkteki gibi yaptım aysegul26 9 yıl önce
  • geri yükleme noktası 2 tane var sadece aysegul26 9 yıl önce
  • Görünürde ve hemen karşına çıkan onla ama -eğer silinmedilerse- farklı geri alma noktalarıda olması lazım. Altta "Farklı geri alma noktası seç" gibi bir düğme yokmu? Olması lazım ve o düğmeye tıklanınca bu farklı geri alma noktalarıda görünür hale gelir. En eski tarihli olanını seç istersen. temmuz 9 yıl önce
  • yaptım en eskiyi seçtim sadece o dediğim çarpılar gitti başka bi değişiklik olmadı aysegul26 9 yıl önce
  • Geri alma tarihine baktınmı? Hangi tarihti ve o tarihte windowsun düzgün çalışıyormuydu? Niye sorduruyorsunki bunları?! :-) temmuz 9 yıl önce
  • hayır ama başka tarih yoktu neyse olmıycak heralde uğraştırıyorum boşuna da sizi çok teşekkür ederim yardımlarınız için aysegul26 9 yıl önce
  • :-) İyi seneler!.. temmuz 9 yıl önce
  • iyi seneler. aysegul26 9 yıl önce
  • Mesajımı editledim (Alt kısımda). Bir bak istersen Eğer aklına yatarsa oradaki iki yeni tavsiyeden birini uygulayabilirsin. Hemde kimselerin yardımınada ihtiyaç duymadan (Eskiler, "Kendi tayyareni kendin yap" derlerdi. Öyle..).. Heleki ikinci tercihteki yeni başlat menüsü çok daha kolay. Sadece ilgili setup dosyasını download edecek ve program kurar gibi kuracaksın, o kadar. Kolay gelsin.. temmuz 9 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Sistem geri almayı denermisin?

Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

Sistem geri yükleme açılmazsa veya açılsa dahi normal modda sonuç başarısız olursa Güvenli mod'u açarak bir defada orada geri yükleme yapmayı denermisin?

Windows 8′i Güvenli Mod'da nasıl başlatırız? (tıkla)

Edit:

Kurtarma medyası oluşturup bu vasıtayla problemi düzeltebilirsin:

Windows 8 (ve 8.1)'de kurtarma/onarma medyası (DVD veya bootable flash bellek olarak) nasıl oluşturulur? (tıkla)

Veya zaten işlemez halde olan mevcut sistem Metro başlat arabiriminden vazgeçerek, gelişmiş Windows 10 Başlat Menüsü'ne terfi edebilirsin (Alternatif tercih):

Windows 8/8.1 ve 7'de Windows 10 keyfi olabilirmi? Kutucuklu Başlat Menüsü bu işletim sistemlerindede kullanılabilirmi? (tıkla)

Alternatif download (Türkçe destekli setup dosyası-tıkla)

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

  • bunu yaptığımda önemli belgelerim var silinmez değil mi aysegul26 9 yıl önce
  • Seçeceğin geri alma noktasından sonra kurduğun programlar ve ayarlar silinir ama kişisel verilerin (datalar) silinmez. Yinede yedek almakta yarar var. Yedek almak için bir usb disk kullanabilirsin. temmuz 9 yıl önce
  • Mesajımı editledim (Alt kısımda). Bir bak istersen Eğer aklına yatarsa oradaki iki yeni tavsiyeden birini uygulayabilirsin. Hemde kimselerin yardımınada ihtiyaç duymadan (Eskiler, "Kendi tayyareni kendin yap" derlerdi. Öyle..).. Heleki ikinci tercihteki yeni başlat menüsü çok daha kolay. Sadece ilgili setup dosyasını download edecek ve program kurar gibi kuracaksın, o kadar. Kolay gelsin.. temmuz 9 yıl önce
  • bu window 10 da ne gibi değişikler oluyor peki aysegul26 9 yıl önce
  • Başlat menü ve ekranı Windows 7 ve Windows 8'in birleştirilmiş hali gibi. Windows 8 çıktığında Windows’un önceki versiyonlardaki alışılmış başlat menüsü kaldırılarak Metro sistemine geçildiği için yoğun tepkiler olmuştu. Bu sebeple Microsoft, Windows 10'da klasik başlat menüsü ile modern Metro sistemini birleştirerek yeni bir Başlat sistemi oluşturuyor. temmuz 9 yıl önce

Windows 8 den Windwos 8.1'e yükselttiğinizde bazen uygulamalar açılmayabiliyor. Bunun için şöyle bir çözüm var.

  1. Windows 8.1'de Komut istemini yönetici olarak açın. Windows 8.1'de komut istemi nasıl yönetici olarak çalıştırılır.
  2. Komutu steminde şu kopyala yapıştır ile komutu uygulayın:
    powershell -ExecutionPolicy Unrestricted Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $Env:SystemRoot\WinStore\AppxManifest.XML

  3. Komut sonrasında 0x8007064A hatası alıyorsanız, kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppModel\Repository\Packages değeri SYSTEM kullanıcısı tarafındansahip olarak yetkilendirilmelidir. Bu hatayı alırsanız nasıl yapılacağını yazabilirim.

Eğer tahmin ettiğim sorun ise Windows 8.1 uygulamalar açılmıyor sorunu çözülecektir.

murat murat (12492)
9 yıl önce cevaplandı

  • teşekkür ederim. ben dediğinizi yapmaya çalıştım fakat komut sistemine yapıştırdığımda çok hızlı sarı yazılar geçiyor sonra hiç birşey olmuyor aysegul26 9 yıl önce

Burada verilen çözüm sonuçlanamadı güncelleme hatalarıda olduğu anlaşıldı. Genede adresi vereyim.

METRO MENÜ (MAĞAZA BİLEŞENİ) ONARMA

Cevaplar yol gösterebilir.

yusufbozar yusufbozar (348)
9 yıl önce cevaplandı

  • yardımınız için teşekkürler ama yaptım olmadı aysegul26 9 yıl önce
  • başlangıç menüsünü açtığımızda ne varsa açılmıyor posta takvim mağaza havadurumu vs aysegul26 9 yıl önce
  • linke tıkladığımda yine burası geliyor aysegul26 9 yıl önce
  • http://www.youtube.com/watch?v=KzlFCN7LKr0 aysegul26 9 yıl önce
  • linkteki video gibi oluyor aysegul26 9 yıl önce
  • denedim 2 tane sorun algıladı ne yapmalıyım aysegul26 9 yıl önce
  • düzeltildi yazmıyor aysegul26 9 yıl önce
  • malesef bu da olmadı aysegul26 9 yıl önce
  • yazıyor hepsi dediğiniz gibi aysegul26 9 yıl önce
  • bişey daha var 5 tane isteğe bağlı güncellemem var yapmaya çalışıyorum yüklameye hazırlanıyor diyo ama 1 saattir bir şey yapmıyor bununla alakalı olabilir mi aysegul26 9 yıl önce
  • hayır aysegul26 9 yıl önce
  • bunu yapamadım ya takıldım bi yerde aysegul26 9 yıl önce
  • 3.resimde ekle ye basmam gerekiyor ama basılmıyor aysegul26 9 yıl önce
  • http://uzmanim.net/soru/windows-update-80070003-hatasi-cozumu/25710 önce bunu dene tüm güncellemeleri temizle sonra gerekirse bunu dene http://uzmanim.net/Soru/metro-menu-magaza-bileseni-onarma/30387 yusufbozar 9 yıl önce
  • güncellemeleri nasıl yeniden başlatıyoruz aysegul26 9 yıl önce
  • denetim masasını aç ara kısmınaWindows Update yaz güncellemeleri denetle yusufbozar 9 yıl önce
  • hata bulundu kod 8024402F aysegul26 9 yıl önce
  • aslında bu hatayla karşılaştım daha önce fakat tekrar bu hatayı alamıyorum o yüzden bilgisayarına bağlanmak istedim böylece hatanın çözümünü paylaşabilecektim çözdüm ama nasıl çözdüm hatırlamıyorum ya update hatasıydı yada dism ile çözülecekti yusufbozar 9 yıl önce
  • bana söyleyebileceğiniz bi çözüm yolu yok mu yani aysegul26 9 yıl önce
  • tarih ve saat ayarlarına bak saat dilimin +2 istanbul olmalı bir kontrol et yusufbozar 9 yıl önce
  • evet öyle aysegul26 9 yıl önce
  • güncellemeleri hiçbir zaman denetleme de altta onayişareti var mı bak yusufbozar 9 yıl önce
  • hayır otomatik olarak yap var aysegul26 9 yıl önce
  • araya Yüklü Güncelleştirmeler yazarak güncelleştirmeleri görüntüleyip tek tek kaldırabilirsin daha sonra http://uzmanim.net/soru/windows-update-80070003-hatasi-cozumu/25710 adresindekileri uyguladığında tüm güncelleştirmeler kalkmış olacak tekrar güncelleme yapabilirsin.Aynı hata tekrar da çıkabilir.Bunu bilemem görmek lazım.Küçük bir hatırlatma bunlar birkaç saatini alacak maalesef. Sana kalmış bunlar bir çözüm değil bir öneri. yusufbozar 9 yıl önce
  • Temiz bir yükleme bazen seni bu zahmetlerden kurtarabilir.BACKUP (YEDEKLEME) programları bu zamanlar için. Bir çözüm müdür? Tabiiki değil sadece bir kaçıştır. yusufbozar 9 yıl önce
  • ben güncelleştirme sorununu bu şekilde değil sizin dediklerinizi yapmaya çalışırken windows uptade sorun giderici çıktı yaptım düzeldi teşekkür ederim aysegul26 9 yıl önce
  • yardımcı olduğuma sevindim aslında anlayamadım nasıl olduğunu daha önce sana verdiğim linkler sorun gidericiydi zaten neyse peki metro menü de çalışmaya başladı mı yusufbozar 9 yıl önce
  • Yaptıklarını yazabilirsen aynı sorunu yaşayanlara bir nebze olsun yardımcı olabilirsin. Sorun nasıl çözüldü yusufbozar 9 yıl önce
  • güncelleştirme geçmişini görüntüle dediğimde güncelleştirmeyle ilgili sorunları çöz var onu tıkladığımda orda windows uptade sorun gidericisi onu indirdiğimde giderdi sorunları aysegul26 9 yıl önce
  • Cevap olarak kabul edersen sorun kapanmış olur. yusufbozar 9 yıl önce
  • benim asıl sorunum düzelmedi hala ama aysegul26 9 yıl önce
  • güncelleme varsa yap sfc\scannow u uygula METRO MENÜ (MAĞAZA BİLEŞENİ) ONARMA uygula tekrar yusufbozar 9 yıl önce