Windows 8'de bios nasıl girilir?

Merhabalar,

Windows 8 bulunan sistemimde bilgisayarıma format atmak istiyorum. Bilgisayar açılırken bios ayarlarına girip bilgisayarımı DVD'den başlatmak istiyorum. Sorunum ise bilgisayar açılırken bios'a giremiyorum bilgisayar çok hızlı bir şekilde açılıyor. Bios'a girmek için bastığım tuşları algılamıyor bilgisayarım hızlı bir şekilde açılıyor.

Windows 8'de bios nasıl girilir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 8'de bios girmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Sizin istediğiniz ise bilgisayar açılırken bios ayarlarına girmek. Windows 8 Microsoft'un Hızlı Başlatma adını verdiği bir özellik kullanmaktadır.

    Hızlı başlatma, bilgisayarınızın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan bir ayardır. Bunun için Windows kapatma işleminden sonra sistem bilgilerini bir dosyaya kaydeder. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, Windows bu bilgisayar bilgilerini kullanarak yeniden başlatmak yerine bilgisayarınızın çalışmasını sürdürmektedir.

    Bu sebepten dolayı Windows 8 hızlı başlatma özelliğinden dolayı hızlı açılırken bios giriş yapamıyorsunuz. Hızlı Başlat Devre dışı Bırakılabilir mi, Bırakmalı mıyım? gibi sorular aklına gelebilir. Windows 8 Hızlı Başlat gereken durumlar da Devre Dışı bırakılabilir. Windows 8 hızlı başlatma Devre Dışı bırakmak için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birini uygulayarak bios giriş yapıp gerekli ayarlarınızı yapabilirsiniz.

    Hızlı Başlatma'yı devre dışı bırakmak

    1. Yöntem : Hazırda Beklet'i Kapatarak

    Hızlı Başlatma özelliği sistem sürücünüzdeki hiberfil.sys alanını kullandığından ve Hazırda Beklet'i kapattığınızda hiberfil.sys alanı silindiğinden Hızlı Başlatma, Hazırda Beklet'i kapattığınızda otomatikman devre dışı kalır.

     Hazırda Beklet'i Devre Dışı Bırakmak ve "hiberfil.sys" Dosyasını Silmek

    NOT : Hazırda beklet'i devre dışı bırakmanız Hızlı Başlatma'yı devre dışı bırakıcaktır.

    • Yönetici haklarına sahip bir komut istemcisi açın.
    • Komut istemcisine powercfg -h off  komutunu girin ve Enter'a basın.
    • Gelişmiş Güç Seçenekleri penceresinde artık Hazırda Beklet ayarlarının olmadığını göreceksiniz.

    2. Yöntem : Denetim Masası'nda

    • Denetim Masası - Donanım ve Ses - Güç Seçenekleri yolunu izleyerek açılan pencerenin sol tarafında bulunan Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin bağlantısına tıklayın.
    • Açılan pencerede Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın.
    • Açılan pencereyi aşağı doğru kaydırın ve Hızlı Başlatdevre dışı bırakmak istiyorsanız Hızlı başlatmayı aç (önerilen) seçeneğinin yanında bulunan işareti kaldırın.
    • Değişiklikleri kaydet butonu ile kaydedin ve çıkın.

    Bu iki yöntemden birini uygulayarak Windows 8 Hızlı Başlatma devre dışı bırakarak bilgisayarınızın açılışında bios ayarlarına girebilirsiniz.

    fenerbahce fenerbahce (107)