Windows 8 diz üstü pc bios ekranından nasıl çıkılır?

Bilgisayarı direk acar açmaz bios ekranına giriyor. F10 basıp yese bastığım zaman düzelmiyor. Kapatıp tekrar açıyorum otomatik onarıma hazırlanıyor diyor boş bi mavi ekran da kalıyor bi süre sonra tekrar bios geliyor. Bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilirmisiniz ??

kullanici12898 kullanici12898 (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    İşletim sisteminiz hasar görmüş muhtemelen, bunu demeyi hiç sevmem ama format atın.

    hydra hydra (3800)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Format atılırsa windows C 'deki dosyalar gider mi? kullanici12898 4 yıl önce

    Format atılırsa windows C ' deki dosyalar gider mi ? Birde nasıl format atabilirim?

    kullanici12898 kullanici12898 (1)
    4 yıl önce cevaplandı

    • C zaten gidecek sisteminiz C:'ye kuruluysa. hydra 4 yıl önce
    • Onu bilmiyorum ki hangisine kurulu kullanici12898 4 yıl önce

    @murat bey bu konu hakkında paylaştığı çözüm şu şekildedir..

    Konunun orjinal linki : https://uzmanim.net/soru/bilgisayar-acilista-direkt-bios-a-giriyor/87772

    Bilgisayar açılışta doğrudan BIOS'a giriyorsa bunun farklı sebepleri olabilir:

    Çözüm 1: BIOS'a giriş tuşuna basılı kalmış olabilir

    İlk kontrol etmen gereken klavye. BIOS'a girmek için genelde DEL, F2, F10 gibi tuşlar kullanılır. Bu tuşlardan sende hangisi BIOS'a girmek için kullanılıyorsa o tuşu kontrol et, basılı kalıyor olabilir. Elinde bir kaç kez sert bir şekilde bas. Klavyeyi ters çevirip, arkasından elinle hafifçe (gerçekten hafifçe) vurabilirsin. Bu sorunu çözecektir.

    Çözüm 2: BIOS pili bitiyor bu sebepten BIOS sıfırlanıyor olabilir

    Bilgisayarın BIOS pili zayıfladıysa o zaman bilgisayar her kapandığında BIOS bilgilerini unutuyor ve açılışta tekrar setup ayarlarını yapmanı istiyor olabilir. Bu durumda BIOS üzerinden tarih saat gibi ayarları kontrol etmelisin, BIOS bu verileri doğru tutuyorsa BIOS pili sağlam demektir. Ama her seferinde bu veriler sıfırlanıyorsa o zaman BIOS pilini değiştirmen gerekir.

    Çözüm 3: BIOS pili bitiyor bu sebepten BIOS sıfırlanıyor olabilir

    Bilgisayarın BIOS pili zayıfladıysa o zaman bilgisayar her kapandığında BIOS bilgilerini unutuyor ve açılışta tekrar setup ayarlarını yapmanı istiyor olabilir. Bu durumda BIOS üzerinden tarih saat gibi ayarları kontrol etmelisin, BIOS bu verileri doğru tutuyorsa BIOS pili sağlam demektir. Ama her seferinde bu veriler sıfırlanıyorsa o zaman BIOS pilini değiştirmen gerekir.

    Çözüm 4: Bilgisayara / klavyeye bir sıvı teması oldu mu?

    Eğer klavyeye bir sıvı dökülmesi olduysa bu sorun oluşturabilir ve klavye içerden kısa devre olmuş bu sebepten, BIOS'a girme tuşu sürekli basıyor olabilir. Bu durumda çözüm için yeni bir klavye şart.

    Çözüm 5: BIOS ayarları hatalı olabilir

    Eğer bilgisayar açılışta direkt bios'a gidiyorsa BIOS ayarları hatalı olabilir. Bu durumda BIOS varsayılan ayarlarını yüklemeyi deneyebilirsin. Load BIOS defaults gibi bir seçenek olmalı. Bu seçeneği seçerek BIOS varsayılan ayarlarını yükleyebilirsin.

    BIOS üzerinde ilerlemeyi ok tuşları vrya F5, F6 gibi tuşlarla yaparsın. Bunlar ekranın altında sana gösterilir. BIOS varsayılan ayarlarını yükledikten sonra çıkış yaparken F10 gibi bir tuşa basarak ayarları kaydetmeyi unutma.

    Çözüm 6: Asus laptop BIOS ayarları sorunu

    Asus gibi bir laptop kullanıyorsanız ve bilgisayar hemen açılışta BIOS'a giriyorsa, sorun LAUNCH CSM ayarının disable olması olabilir. CMS (Compatibility Support Module) yani uyum destek modülüdür. UEFI bioslarda  legacy BIOS modunda açmaya yarar.

    1. BIOS altonda BOOT seçeneğine gelin.
    2. BOOT içindeki  LAUNCH CSM seçeneğini Enable yapın.
    3. Eğer bu seçenek aktif değilse SECURITY bölünüden bir değişiklik yapmak gerekecek. Bu bölümdeki SECURE BOOT CONTROL yani güvenli açılış kontrolünü  Disable yapın.
    4. Ayarları kaydedin.

    Bu ayarlar Asus laptoplar için geçerlidir. Asus laptop açılışta direkt BIOS'a giriyorsa deneyebilirsiniz.

    Bunlar dışında başka anakarta ve BIOS modeline özgü hatalar ve sebepler olabilir.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Bios pilide bitmiş olabilir onun dışında yazılanları denedim ama yine aynı. Inşallah anakartı falan bozulmamıştır kullanici12898 4 yıl önce
    • @kullanici12898 özel mesaj kutusuna bakabilir misin , mesaj yazdım oraya. ybaskin34 4 yıl önce