Windows 8 nasıl onarılır?

Çeşitli sebeplerden, örneğin Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sisteminin açılmaması, açılıştaki hatalar gibi sebeplerden Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sistemini onarmanız gerekebilir. Windows 8 açılmıyorsa yapmanız gereken dosya sistemini, NTFS, denetlemek, Boot sektörü onarmak olmalıdır. Aşağıda Windows 8 ve Windows 8.1 için onarma (Repair) işlemi anlatılmıştır.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 8 Cevap

     Windows 8 veya Windows 8.1 nasıl onarılır (repair)?

    Not: Aşağıdaki işlemler için Windows 8 veya Windows 8.1 DVD'sine ihtiyacınız olacaktır.  Elinizde Windows 8, Windows 8.1 DVD'si yoksa  Windows 8 / Windows 8.1 Orjinal ISO indirme  linkinden nasıl indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

    Windows 8, Windows 8.1 düzgün şekilde başlamıyorsa, hiç açılmıyorsa onarım işlemi gereklidir.

    Onarım işlemi sırasında NTFS dosya sistemi, Windows 8, Windows 8.1 sistem dosyaları, Boot yani açılış sektörü onarılır. NTFS dosya sisteminde veya sistem dosyalarında oluşan sorunlar onarım yani repair işlemi ile giderilebilir.

     Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sisteminde onarma işlemi resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

     Windows 8Windows 8.1 onarım işlemi için  Windows 8 veya Windows 8.1 kurulum DVD'si gereklidir.

    Windows 8Windows 8.1 onarma:

    1. Windows 8,  Windows 8.1 kurulum DVD'sini bilgisayarın CD/DVD sürücüsüne takın.
    2. Bilgisayarınızı açın. Bilgisayarınızın modeline göre F12, F1, F2 gibi bir tuş ile açılış önceliğini ayarlamalısınız. Açılış önceliği CD / DVD sürücü olmalıdır. Enerji düğmesine bastığınızda bilgisayarınızda belirecek olan ilk ekranda bu tuşun hangisi olduğu yazacaktır.
    3. Bilgisayarınızı Windows 8 / Windows 8.1 kurulum DVD'si ile açın.
    4. Windows 8 / Windows 8.1 kurulum ekranı karşınıza gelecektir.Windows 8 setup / kurulum ekranı Dil ve ülke seçimi
    5. Yukarıdaki ekranda istediğiniz dile göre ayarlayın sonra Next butonuna basın.
    6. Karşınıza Install Now / Şimdi Yükle ekranı gelecektir.
    7. Windows 8 kurulum ekranında Repair your computer / Bilgisayarınızı onarın seçin.
      Windows 8 kurulum / şimdi yükle
    8. Bir sonraki ekranda Troubleshoot / Sorun giderme'yi  seçin.
      Bir seçenek seçin - Hata giderme
    9. Sorun giderme ekranında 'Advanced Options / Gelişmiş Seçenekleri seçin.
      Hata giderme - Gelişmiş seçenekler

    10. Bu ekranda Automatic Repair / Otomatik Onarmayı seçebilirsiniz. Otomatik onarma işlemi sonunda eğer hala Windows 8 başlamıyorsa  ozaman sonraki aşamalara geçebilirsiniz.
      Windows 8 onarma - Komut istemi
    11. Otomatik onarma işlemi işe yaramadıysa Command Prompt / Komut istemini seçin.
    12. Komut istemi ekranında  chkdsk   /r   /f   C: komutunu uygulayın ve enter'a basın (aralarda boşluk olduğunu unutmayın). Buradaki C: ifadesi Windows 8 ya da Windows 8.1'in kurulu olduğu sürücüyü ifade eder. Siz farklı bir sürücüye Windows 8 yüklediyseniz, örneğin D: sürücüsüne yüklemişseniz o sürücü harfini yazmalısınız.Windows 8 onarma - chkdsk komutu
    13. Chkdsk komutu dosya sistemini ve dosyaları hatalara karşı tarar. İşlem bitene kadar bekleyin.
    14. Sonrasında sırası ile şu komutları uygulayın
      bootrec /fixmbr
      bootrec /fixboot
      bootrec /scanos
      bootrec /rebuildbcd
    15. Bütün bu işlemlerden sonra Exit yazarak bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.  Windows 8 Onarma işlemi bitmiş ve bilgisayarınız açılıyor olmalıdır.
    16. Windows 8 hâlâ açılmıyorsa 17. aşamaya geçin.
    17. Bilgisayarınızı yine 1-11 maddeler arasındaki işlemleri uygulayarak açın.
    18. Komut isteminde şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      sfc   /SCANNOW
      sfc komutu Windows 8 / Windows 8.1 siste dosyalarını tarayacak ve hatalı olanları onaracaktır.

    Windows 8 / Windows 8.1 onarım işlemi yukarıdaki aşamalardan sonra başarı ile tamamlanmış olacaktır.  Windows 8 onarma işlemi özellikle Windows 8 ntldr is missing / ntldr eksik hatası gibi hatalarda ilk yapılması gereken işlemlerdendir.

    Windows 8 / Windows 8.1 eğer hiç başlamıyorsa ilk yapılacak işlem Windows onarma işlemidir. Bu sayede sistem dosyaları, dosya sistemi hataları gibi hatalar onarım sayesinde düzeltilir.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

      MerhabaBilgisayarim otomatik onarim sayfasiyla acildi ve hangi yoku denediysem yukaridaki islemlerde dahil ayni yere yani düzgün baslatilamadi otomatik onarim sayfasina geri geliyor sistemin kurulu oldugu bolumde yani c de masaustunde dosyalarim var onlari silmeden bu problemi cozmemin bu yolu var midir?

      esmust esmust (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • C''de kişisel dosyalarını PC'ni CD'den başlayan bir işletim sistemiyle açarak kurtarabilirsin. Masaüstüne ulaşmak için, Windows 7 ve 8/8.1'de, Windows'un kurulu olduğu Partition/Kullanıcılar/Kullanıcı ismi/Masaüstü yolu izlenir ( Dikkat: CD'den başlatıldığında Windows kurulu partition (bölüm) sürücü harfi C olmayabilir, başka bir harfe dönüşebilir. Windows kurulu partitionu tek tek partitionlara girerek bakar ve anlayabilirsin.). Veya PC'den harddiski çıkartır ve başka bir PC'ye ikinci harddisk olarak takabilirsin (Harici disk kutularıylada takılabilir). Bu şekildede yine masaüstüne ulaşabilir ve dosyalarını kurtarabilirsin. temmuz 9 yıl önce

      Merhabalar hocam..bu işlemleri uygulayabilmemiz için,windows 8 kurulum dvd si takın demişsiniz.Lakin,bizim elimizde böyle bir kurulum dvd si mevcut değil..Zira,biz pc yi alırken bu şekilde bir dvd si olmadığını zaten herşeyin pc nin kendi içerisinde bulunduğunu bize beyan ettiler..Yani,elimizde böyle bir dvd yoktur..Biz bu işlemleri dvd siz yapabilirmiyiz veya ne şekilde bu sorundan sıyrılabiliriz,bizi aydınlatırsanız çok makbule geçer..Şimdiden cevap için çok teşekkürler,beklemedeyiz..Lütfen bize bir an önce dönünüz,bu illettten bizi kuratarınız..İyi günler..

      Hocam bu kısa sürede dönüş için çok teşekkürler..Bu pc benim bir dostumun pc si ve kendisi şu an yanımda ve benim bilgisayarımda var..lakin benim  pc (windows xp) ne şekilde yapabiliriz ?

      Birde (commant prompt) bölümünden bilgisayarın içine ulaşabiliyoruz,yani anlayacağınız biz bilgisayarın içine ulaştık.Fakat,format atmayı deneyince format sonrası yine bu hatayı aldık..Kısacası biz (Commant Prompt) tan bilgisayara giriş yapıp bu şekilde kullanabilirmiyiz ?

      darkworld darkworld (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Evet maalesef sizin DVD'yi oluşturmanız gerekiyordu. Başka bir bilgisayar varsa Orjinal Windows 8 indirebilirsiniz. Windows 8 indirme linkini çözümün üst bölümüne ekliyorum. hakan 9 yıl önce
      • Windows 8.1 yükleme diskini kurulu işletim sistemim üzerinden -DVD veya flash bellek olarak- yeniden oluşturabilirmiyim? http://uzmanim.net/soru/windows-8-1-yukleme-diskini-kurulu-isletim-sistemim-uzerinden-dvd-veya-flash-bellek-olarak-yeniden-olusturabilirmiyim/17924 temmuz 9 yıl önce

        Hocam merhaba ben pc yi calisir durumdayken bir sinir ugruna oldugu gibi duz bir sekilde masaya vurdum ekran goruntusu kopmle gitti biraz bekleme sonucu siyah ekran uzerinde disk otomatik onariliyor  bir saat gecebilir yazisi  cikti 6-7 saat oldu daha devam ediyor. Kendiliginden duzelir mi? C benim icin onemli degil ama D icindekileri onemli kurtabilirmiyim? Simdiden Tesekkurler

        manken2005x manken2005x (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          Aşağıdaki anlatılan adımların hepsini yaptım hala bir sonuç alamadım. En son yazan scannow komutunu girince komut uygulanmadı. Nasıl çözebilirim?

          peritjan peritjan (1)
          8 yıl önce cevaplandı

            Adımları yaptım fakat otomatik onarım yapmadan direk komutla yaptım birşey olurmu

            cbsamet98 cbsamet98 (1)
            8 yıl önce cevaplandı

              Hovam 10. Adıma kadar geliyorum sorunsuz ancak bu adımda yönetici hesabı ile giriş yapmalısınız ancak bu kişisel bilgisayarda hiç yönetici hesabı yok diyor. Bilgisayar açılmadığı ya da cmd açılmadığı için yeni yönetici hesabı açamıyorum. Aynı şekilde gizli yönetici hesabını da aktif edemiyorum. Çıkmazda kaldım gibi duruyor. Yardım edebilir misiniz

              kem733 kem733 (1)