WINDOWS 8 ŞİFRE EKRANINDA GARİP KARAKTERLER ÇIKIYOR

selam. bilgisayarımda son 2 gündür yavaşlama oluyordu. en son bugün takılınca reset attım. bilgisayar tekrar açıldığında şifre ekranındaki tüm yazıların yerlerinde enteresan karakterler çıkmaya başladı. resmi aşağıya koydum. şifremi girdiğimde açılmıyor. tekrar şifre ekranına dönüyor. windows açılamadığı için onarım ekranına nasıl gideceğimi de bilemiyorum. bana yardım edebilir misiniz??

fatihmumcu fatihmumcu (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 8 i onarmayı deneyeyebilirsiniz,

    Windows 8 veya Windows 8.1 nasıl onarılır (repair)?

    Windows 8Windows 8.1 düzgün şekilde başlamıyorsa, hiç açılmıyorsa onarım işlemi gereklidir.

    Onarım işlemi sırasında NTFS dosya sistemi, Windows 8Windows 8.1 sistem dosyaları, Boot yani açılış sektörü onarılır. NTFS dosya sisteminde veya sistem dosyalarında oluşan sorunlar onarım yani repair işlemi ile giderilebilir.

     Windows 8 veya Windows 8.1 işletim sisteminde onarma işlemi resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

     Windows 8Windows 8.1 onarım işlemi için  Windows 8 veya Windows 8.1 kurulum DVD'si gereklidir.

    Windows 8Windows 8.1 onarma:

    1. Windows 8,  Windows 8.1 kurulum DVD'sini bilgisayarın CD/DVD sürücüsüne takın.
    2. Bilgisayarınızı açın. Bilgisayarınızın modeline göre F12, F1F2 gibi bir tuş ile açılış önceliğini ayarlamalısınız. Açılış önceliği CD / DVD sürücü olmalıdır. Enerji düğmesine bastığınızda bilgisayarınızda belirecek olan ilk ekranda bu tuşun hangisi olduğu yazacaktır.
    3. Bilgisayarınızı Windows 8 / Windows 8.1 kurulum DVD'si ile açın.
    4. Windows 8 Windows 8.1 kurulum ekranı karşınıza gelecektir.Windows 8 setup / kurulum ekranı Dil ve ülke seçimi
    5. Yukarıdaki ekranda istediğiniz dile göre ayarlayın sonra Next butonuna basın.
    6. Karşınıza Install Now / Şimdi Yükle ekranı gelecektir.
    7. Windows 8 kurulum ekranında Repair your computer / Bilgisayarınızı onarın seçin.
      Windows 8 kurulum / şimdi yükle
    8. Bir sonraki ekranda Troubleshoot / Sorun giderme'yi  seçin.
      Bir seçenek seçin - Hata giderme
    9. Sorun giderme ekranında 'Advanced Options / Gelişmiş Seçenekleri seçin.
      Hata giderme - Gelişmiş seçenekler

    10. Bu ekranda Automatic Repair / Otomatik Onarmayı seçebilirsiniz. Otomatik onarma işlemi sonunda eğer hala Windows 8 başlamıyorsa  ozaman sonraki aşamalara geçebilirsiniz.
      Windows 8 onarma - Komut istemi
    11. Otomatik onarma işlemi işe yaramadıysa Command Prompt / Komut istemini seçin.
    12. Komut istemi ekranında  chkdsk   /r   /f   C: komutunu uygulayın ve enter'a basın (aralarda boşluk olduğunu unutmayın). Buradaki C: ifadesi Windows 8 ya da Windows 8.1'in kurulu olduğu sürücüyü ifade eder. Siz farklı bir sürücüye Windows 8 yüklediyseniz, örneğin D:sürücüsüne yüklemişseniz o sürücü harfini yazmalısınız.Windows 8 onarma - chkdsk komutu
    13. Chkdsk komutu dosya sistemini ve dosyaları hatalara karşı tarar. İşlem bitene kadar bekleyin.
    14. Sonrasında sırası ile şu komutları uygulayın
      bootrec /fixmbr
      bootrec /fixboot
      bootrec /scanos
      bootrec /rebuildbcd
    15. Bütün bu işlemlerden sonra Exit yazarak bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.  Windows 8 Onarma işlemi bitmiş ve bilgisayarınız açılıyor olmalıdır.
    16. Windows 8 hâlâ açılmıyorsa 17. aşamaya geçin.
    17. Bilgisayarınızı yine 1-11 maddeler arasındaki işlemleri uygulayarak açın.
    18. Komut isteminde şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      sfc   /SCANNOW
      sfc komutu Windows 8 / Windows 8.1 siste dosyalarını tarayacak ve hatalı olanları onaracaktır.

    Windows 8 / Windows 8.1 onarım işlemi yukarıdaki aşamalardan sonra başarı ile tamamlanmış olacaktır.  Windows 8 onarma işlemi özellikle Windows 8 ntldr is missing / ntldr eksik hatası gibi hatalarda ilk yapılması gereken işlemlerdendir.

    Windows 8 / Windows 8.1 eğer hiç başlamıyorsa ilk yapılacak işlem Windows onarma işlemidir. Bu sayede sistem dosyaları, dosya sistemi hataları gibi hatalar onarım sayesinde düzeltilir.

    hakan hakan (15424)