Windows 8 Yerel Kullanıcı üzerinden Şifre Kırma

Selamlar. Elimde Windows 8 Single Language işletim sistemine sahip Casper Nirvana Ultrabook 14 var. Şu an giriş yapabildiğim hesap yerel kullanıcı diğeri ise Administrator olması lazım çünkü her işlem yapmak istediğimde bu hesabın ismi(Userr) beliriyor ve şifreyi girmemi istiyor. Ne yazık ki akrabam koyduğu şifreyi hatırlamıyor ve bunu kırmaya çalışıyorum. İnternet üzerinden bulduğum çözümleri uygulayabilirim fakat kendi sıkıntımı anlatmak ve buna göre sizden çözüm önerileri almanın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

Öncelikle Bios sistemine ulaşamıyorum. Açılışta bios'a girebileceğim tuş F2 ve buna bastığımda Raid adında acayip bir arayüz açılıyor ve daha önce hiç karşılaşmadığım için ne yapacağımı bilmiyorum. Üreteceğiniz çözümler içinde Bios üzerinden Boot etme vesaire geçiyorsa bunun yüzünden bir şey yapamam fakat bunun çözümü mevcut ise gerekeni yapabilirim.

Aklımdan geçen, yerel kullanıcı üzerinden gizli olan Administrator hesabını erişmek. Eğer böyle bir şey mümkün ise sanırım önyükleme falan oluşturmadan sorunu çözebiliriz diye düşünüyorum.

Konuyu sürekli takip edeceğim, çözümlerinizi lütfen esirgemeyin, iyi günler.

drago drago (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    USB veya CD/DVD kullanarak bilgisayarı açabiliyorsanız; Administrator şifre kırma linkine tıklayarak anlatılan çözümü deneyebilirsiniz.

    damlakoc damlakoc (1391)
    8 yıl önce cevaplandı

    • USB ile açabilmem için alttaki yorumu uygulamam lazım. Daha sonra yönlendirdiğiniz sayfadaki çözümü deneyeceğim. drago 8 yıl önce

    BIOS'a girememe sebebi UEFI yüzündendir.

    1. Windows 8, Windows 8.1 açıkken masaüstü ekranında Windows  ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      shutdown.exe /r /o
    4. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
    5. Bilgisayar yeniden başladığında karşınıza kurtarma seçenekleri gelecek.
    6. Bir Seçenek Belirleyin ekranında "Sorun Gider"i tıklayın.
    7. Sorun Gider penceresinde "Gelişmiş Seçenekler"i tıklayın.
    8. Gelişmiş Seçenekler penceresinde "UEFI Bellenim Ayarları" düğmesini tıklayın.
    9. Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
    10. Bilgisayar yeniden başladığında UEFI ekranı açılacaktır.

    Yukarıdaki arkadaşın verdiği linkteki çözüm ile de Administrator şifresini sıfırlayabilirsiniz.

    Düzenleme: Alternatif Windows 8'de BIOS'a girme yöntemi

    1. Windows ve C tuşlarına basın, Windows 8 düğmeler menüsü açılacaktır.
    2. Ayarları'ı tıklatın.
    3. Change PC Settings 'i (PC Ayarlarını değiştir) tıklatın.
    4. PC Settings'te (PC Ayarları) General'ı (Genel) seçin.
    5. Advanced startup (Gelişmiş başlangıç) kısmında Restart now'ı (Şimdi yeniden başlat) tıklatın. Sistem yeniden başlatılacak ve Windows 8 önyükleme menüsünü gösterecektir.
    6. Önyükleme menüsünde Troubleshoot'u (Sorun giderme) seçin.
    7. Troubleshoot (Sorun giderme) menüsünde Advanced options'ı (Gelişmiş seçenekler) seçin.
    8. Advanced options (Gelişmiş seçenekler) menüsünde UEFI Firmware Settings'i (UEFI Donanım Yazılımı Ayarları) seçin.
    9. Sistemi yeniden başlatmak ve UEFI (BIOS)'a girmek için Restart'ı (Yeniden Başlat) tıklatın.
    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Dediğini uyguluyorum fakat komut ekranında bekliyor öylece. drago 8 yıl önce
    • Alternatif bir yöntem ekledim murat 8 yıl önce
    • Teşekkürler, şimdi deneyeceğim fakat yerel kullanıcı üzerinden bu ayarı yapabilir miyiz? drago 8 yıl önce

    Alternatif seçeneği denedim. 8. aşama yok fakat 1'den 9'a kadar seçebileceğim işlemler çıktı. USB ile alakalı olan seçeneği seçtim ama yine normal başlattı. Belki USB'yi düzgün hazırlamamış olabilirim.

    drago drago (1)