Windows 9 ve iPhone 9 neden atlandı?

Windows 8'den Windows 10'a geçildi

iPhone 8 ve 8 Plus'tan iPhone X (10)'e geçildi

Şimdi bu 9'lara ne oldu? Bu bir satış stratejisi mi?

yoksa işin içinde Rockefeller amcalar mı var? :D

aserifkuzu aserifkuzu (188)
6 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Windows 10'nun çıktığı günlerde bir konferansta Microsoft yetkilisi Tony Prophet, neden Windows 9’un atlanarak Windows 10’a geçildiğine açıklık getirmişti. Bu açıklamada Windows 10’un, Windows 8’in bir devamı niteliğinde algılanmasını istemediklerini belirterek, Windows tarihinde yeni bir adım olarak değerlendirdikleri Windows 10’un yenilikçi yapısını ön plana çıkarmak amacıyla Windows 9 adını kullanmadıklarını açıklamıştı.

    iPhone X (10) ise iPhone markası'nın 10. senesinde özel bir sürüm ve isimlendirme ile çıkarılmasıdır; bu sebeple özel bir yapım olarak ve yine özel bir şekilde isimlendirilerek piyasaya sürülecektir; lanse edilmeside bu şekilde olmuştur (iPhone yöneticileri tarafından bu şekilde açıklandı).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Windows tamam ama sanırım Apple'da işin içinde rekbette var, Samsung ile aynı rakamlar ile üretilen seriler hep birbirleri ile karşılaştırıldı. IPhone X özellikle Ekran geliştirmeleri ve kablosuz şarj gibi özellikleri koz olarak kullanarak Samsung'a karşı pazarda güç gösterisi olarak kullanıldı... gibi geliyor bana aserifkuzu 6 yıl önce
    • Değişik bir bakış ve yorum. Ama elbette bu etkende olabilir :) @aserifkuzu temmuz 6 yıl önce
    • Eyvallah @temmuz :) ama Rockefeller'ın parmağı olması düşüncesi daha eğlenceli geliyor :D aserifkuzu 6 yıl önce

    Windows 9, Microsoft daha önce 9x serilerini çıkardığı için yok (Win 95, Win 98). Ama iPhone ile yazdığını anlamadım, iPhone 8 daha dün akşam tanıtıldı?

    Ayrıca neden yok sorusuna gelince (Windows 9 için cevaplıyorum). Herhangi bir yanlış anlaşılma çıkmasın diye çıkarılmadığını biliyorum.

    toprak34 toprak34 (2026)
    6 yıl önce cevaplandı

    • IPhone 10 dan kastım IPhone X 'di, zira medyada IPhone 10 olarak lanse ediliyor aserifkuzu 6 yıl önce

    9 sayısı uğursuz kabul edildiğinden... şaka bir yana bazı şeyleri sorgulamamak gerekebilir. Zira herşeyi sorgulamak ve açıklar aramak bazen kötü sonuçlara ve kafayı boşa yormaya neden olabiliyor.

    Aslında Win 9.X ismi kullanılmaması @toprak34 arkadaşımızın dediği gibi olması gerekiyor. Bunu bende okumuştum.

    iPhone X ise aslında onuncu yıl olduğundan ve X simgesi çok karizmatik duracağından seçilmiş olabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    iPhone 9 tahminimce çıkacak, yani "iPhone 9 atlandı" demek için çok erken. iPhone X adlı model iPhone'un 10. yılına özel tanıtıldı. Windows 9 olayı ise @temmuz hocamın dediği gibi..

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      Geliştirici açısından bununla ilgili bir kaç yazı okumuştum.

      Bazı Windows uygulamalarının şu şekilde kodlar içerdiğinden bahsediliyordu:

      if(version.StartsWith("Windows 9"))
      { /* 95 and 98 */
      } else {

      Burada tembel geliştiriciler işletim sistemini tespit etmek için Windows 95 mi yoksa Windows 98 mi anlayabilmek için kısa bir kod kullanıyorlar ve sadece işletim sistemini kontrol ederken Windows 9 ile başlayan işletim sistemlerine Windows 95 ve Windows 98 muamelesi yapıyorlar.

      Haliyle çıkacak bir Windows 9 işletim sistemi bu kontrol ifadesine takılırdı.

      Bu elbette ne kadar doğru bilemiyorum. Windows 98 ve Windows 95 günümüzde neredeyse hiç kullanılmadığı için (hâlâ bazı eski sistemlerde kullanılıyor) Microsoft'un bu kadar hassas davranacağını düşünmüyorum.

      alattin alattin (16984)