Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde

Windows 8 yüklü bilgisayara Windows 7 de yüklemeyerek dual boot yapmak istiyorum. Fakat kurulum sırasında Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatası alıyorum.

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatasının çözümü nedir?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

  • @trzgt yardımcı olmasına sevindim. Rica ederim :) cemkara 7 yıl önce

Toplam 48 Cevap

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatasının çözümü

UEFI  tabanlı sistemlerde GPT sadece 64 Bit Windows 7, 64 Bit Windows 8 tarafından desteklenir.

Eğer bilgisayarınız UEFI  desteklemiyorsa Sabitdiskteki tüm bölümleri silip yeniden yaratmalısınız.

  1. Bilgisayarı  Windows DVD'si kullanarak açın
  2. Şimdi Yükle'yi tıklayın.
  3. Kurulum Ekranında Gelişmiş'i seçin.
  4. Sürücü seçeneklerini tıklayın.
  5. Biçimlendirmek istediğiniz bölümün seçin.
  6. Biçimlendiri seçin. Bu işlem bölümdeki tüm bilgileri silecektir.
  7. Bölümü seçin ve yeni bir bölüm oluşturun.
  8. Yüklemeye devam edin.

Eğer yukarıdaki işlem ile kurulum devam etmezse

  1. Gparted ISO  buradan indirin ve CD ye yazdırın.
  2. Gparted CD'si ile bilgisayarınızı açın.
  3. Gparted ile bütün bölümleri silin.
  4. "Device”  altındaki  Create Partition Table seçin. Bu işlem yeni bir bölüm oluşturacaktır.
  5. NTFS bölüm oluşturun
  6. İşlem bittikten sonra Windows kurulumunu yeniden başlatın.

Sorun yaşamaya devam ederseniz uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce cevaplandı

    Alternatif çözüm olarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Herhangi bir program kurulmasına gerek yoktur.

    Önemli: Bu işlem Harddiskimizde bulunan verileri silecektir.

    Yeni gelen UEFI sistemlerde farklı bir işletim sistemi kurmak istediğinizde GPT hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

    •  Windows 7 Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmına geldiğinizde Shift ve F10 tuşlarına basın. (bazı cihazlarda hotkey devre dışı olduğundan Fn kombinasyonunada basmak zorunda kalabilirsiniz)
    • Bu işlemden sonra karşımıza Dos ekranı gelecektir (Siyah bir pencere)

    Gelen Pencereye sırasıyla şu kodları yazalım

    •  Diskpart - - >  Enter
    • List Disk - - > Enter  (Harddiskimiz bu kısımda birim 0 birim 1 gibi seçeneklerle ayrılmış olarak görünecektir. burada harddiskimiz hangisi ise altta bulunan select disk bölümünün sonuna disk biriminin numarasını yazalım)
    • Select Disk 0 - - > Enter ( ben birimi 0 olarak yazıyorum
    • Clean veya Clean all  - - > Enter

    Önemli: Clean All işlemi Sabit diskinizin tüm bölümlerini sileceği için işlem uzun sürecektir. Zamanınız yoksa bu komutu kullanmayınız.(Hatırlatmasından dolayı@tenkitor' a teşekkür ederim.)

    • Exit -  - > Enter

    Windows kurulum ekranından yenile seçeneğine tıklayarak olmazsa Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra Windows kurulumunu başlatabilirsiniz.

    ogzkzu ogzkzu (286)
    9 yıl önce cevaplandı

      Sırf bu yorumu yazabilmek için kayıt oldum. Saatlerdir uğraştığım lanet macbook pro laptopa Gparted ISO sayesinde windows7 yükleyebildim. Yorum sahibi kimdir bilmiyorum ama Allah ondan bin defa razı olsun inşAllah. Düzeltme: cemkara kardeşim, ismini yeni gördüm. Allah razı olsun.

      omerbaba33 omerbaba33 (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        merhaba ben bi hata yaptım galiba asus x55c leptop win8 yüklüydü ben kurulum ekranına geldim bir güzel bütün diskleri bir güzel biçimledim ama daha sonra hangi dosyayı seçiyorsam ileri butonu çalışmıyor. yani şu durumda büttün işletim sistemini sildim yukarıdaki seçenekleri yapmam imkansız.

        nasıl format atacağım bu durumda?

        onnumarareklam onnumarareklam (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          Tüm pazarımın içine eden bu sorunu, burada açıklayıcı şekilde bahsettiğin, giderdiğin için çok teşekkür ederim. Sırf bunun için üye oldum. Çok açıklayıcı belirli bir şekilde bahsetmişsin ve sorunumu çözdün.

          Ben bu soruna samsung laptop win8 e kilit koyulmuş format atamıyordum o yüzden geldim. Bu işlem öncesinde sorun yaşıyorsanız, bios ayarlarına girip fast boot ve secure bootu disable edip, CS ile başlayan şeyi seçin sonra ister DVD'den ister USB'den istediğiniz yazılımı yükleyebilirsiniz.

          Not; İnternet gördüğüm en güçlü araç, ne aradığınız, nasıl aradığınızı bilirseniz.

          eraizgn eraizgn (1)
          9 yıl önce cevaplandı

            Ben UEFİ ile Windows8 kurdum bilgisayara ama diskleri silmedim GEPARTED ile açıp tamamen tüm diskleri biçimlendirdim sonra GPT düzeninde bölüm açıp NTFS olarak ayırdım kurulum yaptım acaba diski tamamen biçimlendirmemin bir zararı olur mu ? HDD'ye zarar verir mi bu ve bilgisayarı garantiden çıkarır mı ?

            liceliyuno liceliyuno (1)
            9 yıl önce cevaplandı

            • Diski tamamen biçimlendirmenin bir zararı olmaz. Elbette bu işlemleri yapmadan yedeklerinizi almış olduğunuzu varsayıyorum. Diski tamamen biçimlendirmek bilgisayarınızı garantiden çıkartmaz. hakan 9 yıl önce

            sadece teşekkür etmek için kaydoldum.yalnız D sürücüsünde hiçbirşey kalmadı haliyle.Yedekde alamadım şimdi de onları kurtarmakla tırmalıyorum.

            ahmetusta ahmetusta (1)
            9 yıl önce cevaplandı

              Yorumları incelerken sırf cevap yazmak için kayıt oldum diyen arkadaşlar vardı bende onlardanım. Gerçekten helal olsun ve ayrıca Allah razı olsun çözüm sizde gerisi hikaye. ben diskpart yöntemiyle çözdüm işi. hem site tasarımı olarak içerik ve çözüm olarakta mükemmelsiniz teşekkür ediyorum .

              ferrari1 ferrari1 (1)
              9 yıl önce cevaplandı

                allah ne muradın varsa versın oldu sonunda tşkler

                azat12 azat12 (1)
                9 yıl önce cevaplandı

                  ogzkzu  kardeş çok teşekkür ederim . yöntemin işe yaradı.

                  kullanici711262 kullanici711262 (1)
                  9 yıl önce cevaplandı

                    Saatlerdir yapmaya çalıştığım şeyin bu kadar basit bir tabirle anlatımı için çok teşekkür ederim (Yaklaşık 2572 kere Allah rasız olsun.) ;)

                    myafacan myafacan (1)
                    9 yıl önce cevaplandı

                      merhaba, windows 7 yüklü olan bilgisayarıma sadece yeniden format atıp sıfırdan windows 7 yi kurmak istedğimde bu hatayı alıyorum. boot ayarlarında fast boot kısmını disabled yaptım fakat hala aynı problem devam ediyor. bilgisayarımda iki ayrı disk mevcut biri ssd ve biri hdd. daha önce windows ssd ye kuruluydu ve onu biçimlendirip denemiştim. şuan bilgisayarımı kullanamaz haldeyim boot ayarlarından nasıl çözebilirim durumu ?

                      motherboard; Asus M5A99X Evo R2.0. yardımlarınızı bekliyorum

                      mury mury (1)
                      9 yıl önce cevaplandı

                        Sırf teşekkür etmek için kayıt oldum diskpart yolu işime yaradı sağolun valla 2 gündür uğraşıyorum

                        oherey oherey (1)
                        9 yıl önce cevaplandı

                          bende sırf bu yazıyı yazabilmek için üye oldum Allah senden razı olsun kardeşim şu pazar gününde yardımcı oldun, yoksa servise verecektim bilgisayarı ondan sonra 1 ay gelmeyecekti, Allah kimseyi servisin eline düşürmesin

                          resulalan resulalan (1)
                          9 yıl önce cevaplandı

                            DİSKPART ile sorunu çözdüm. Anlatım için çok teşekkürler.

                            Ek olarak - Bilgisayarımızı yeniden başlatmamıza gerek yok komut penceresini kapattıktan sonra Windows 7 Kurulum ekranında Harddisk bölümlendirme kısmında sol altta (yenile) butonuna basmamız yeterli olacaktır. Ardından bölümlendirme ve kuruluma ilerleyebilirsiniz.

                            bynextex bynextex (1)
                            9 yıl önce cevaplandı

                              Gparted ile kuruluma devam edersek bilgilerimiz silinir mi? aynı hatayı alıyorum ve backuplarımı kaybetmek istemiyorum.

                              xxxys xxxys (1)
                              9 yıl önce cevaplandı

                                ALLAH RAZI OLSUN SENDEN KARDEŞİM TEŞEKKÜRLER

                                hurkanbakdur hurkanbakdur (1)
                                8 yıl önce cevaplandı

                                  diskpart ile sorunucozdum.  windows yuklenmeye de basladı.  yukleme sırasında yeniden başlatılabilir yazıyor o da tamam ama yeniden başladıgında kurulum baştan başlıyor,  yuklenme tamamlanıyor ve baştan baslıyor.  ne yapmalıyım @ogzkzu

                                  cevher cevher (1)
                                  8 yıl önce cevaplandı

                                  • Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm, Kurulumun yeniden başlamasının sebebi: DVD RW veya USB' yi boot menüsünde ilk sıraya getirmenizden kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınız her yeniden başladığında ilk DVD RW veya USB okuduğu için direk devam etmesi gerekirken tekrar dvd veya usb içine giriyor. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız Kurulum bittikten sonra yeniden başlarken ya DVD veya USB' yi çıkarın yada DVD RW veya USB' yi birinci sıraya getirmeyin. ogzkzu 7 yıl önce

                                  Çok teşekkür ederim, bende de aynı sorun vardı, windows 8den windows 7ye geçiş yapabildim sayenizde

                                  tiger3 tiger3 (1)
                                  8 yıl önce cevaplandı

                                    Sirf tesekkur etmek icin uye oldum Allah razi olsun kardesim sorun cozuldu emegine saglik

                                    ailemsdr ailemsdr (1)
                                    8 yıl önce cevaplandı

                                      yemin ediyorum bende sırf yorum ve tesekkur etmek ici uye oldumm ..

                                      bölüm 2 deki yönergeleri izledim ve oldu cok teskkeur edrımm :)

                                      ayolkut ayolkut (1)
                                      8 yıl önce cevaplandı

                                        Merhabalar bende sadece teşekkür etmek için üye oldum ellerinize sağlık.

                                        turksevket turksevket (1)
                                        8 yıl önce cevaplandı

                                          sırf teşekkür etmek için yazanlardanım ALLAH razı olsun komut işlemcisi yontemiyle yaptım

                                          makara34 makara34 (1)
                                          8 yıl önce cevaplandı

                                            Sade ve öz bilgi paylaşımı son zamanlar, zor bulunur hale geldi bende teşekkür için üyelik açanlardanım eksik olmayın :)

                                            hakangulerci hakangulerci (1)
                                            8 yıl önce cevaplandı

                                              bende teşekkür etmek için üye oldum.yanlız bende şu sorun oluştu ilk yolu izledim diski biçimlendirdim olmadı.2 yolu izledim ama diğer diskide sildi ve birleştirdi.ne yapmam lazım tüm bilgiler gitti

                                              denge denge (1)
                                              8 yıl önce cevaplandı

                                                Paylaşım için teşekkürler, Gparted ISO  sorunumu çözdü.

                                                hypnos hypnos (1)
                                                8 yıl önce cevaplandı

                                                  paylaşım için gerçekten çok teşekkürler büyük bir zaman kaybından kurtadın beni.

                                                  acemili acemili (1)
                                                  8 yıl önce cevaplandı

                                                    Diğer üyeler gibi sadece teşekkür edebilmek için kayıt oldum hocam çok teşekkür ederim sayende bilgisayara format atabildim, bu gpt belası sayende çözüme kavuştu :) çok teşekkür ederim kardeşim :)

                                                    qiller qiller (1)
                                                    8 yıl önce cevaplandı

                                                      Çok sağolun çözüm için bir kaç siteye baktım fakat en açıklayıcı bilgiyi siz verdiniz Teşekkürler gerçekten :)

                                                      etoo54 etoo54 (1)
                                                      7 yıl önce cevaplandı

                                                        Sonunda diskpart ile sorunu hallettim. Bakmadığım forum kalmamıştı sizden sorunun çözümünü net bir şekilde alabildim Allah razı olsun sırf Teşekkür etmek için üye oldum.

                                                        7veren 7veren (1)
                                                        7 yıl önce cevaplandı

                                                          O disk partlı yöntem işimi gördü çok Teşekkür ederim.

                                                          wilhelmtell wilhelmtell (1)
                                                          7 yıl önce cevaplandı

                                                            Allah razı olsun ofisteki bilgisayar da gpt hatası aldım içindeki bilgiler önemli idi yorum yapan arkadaş sayesinde çözüldü teşekkürler

                                                            hareketly hareketly (1)
                                                            7 yıl önce cevaplandı

                                                              Merhaba arkadaslar.  Bugun basıma geldi aynı sorun burayı okudum bir kaç arkadaslar gormus tum aynı seyi söylediler ama ben yapmadım. Muhtemeldir bu sorun 64 bit sistem kurarken oluyor.

                                                              Çözüm.

                                                              32 bitlik işletim sistemi boot usb ile kurulum sayfasına geldim.

                                                              Yalnızca kurulum yerini biçimlendirdim(artık izin veriyor)

                                                              Daha sonra 64 bitlik usb taktım tekrar başlattım

                                                              Sonucu harika😊

                                                              Buraya yazmamın sebebine gelince Google da arattım ilk site burası cıkıyor.

                                                              Bir arkadaşımıza bir faydamız olursa ne mutlu

                                                              Esenlikler kalın

                                                              Arkadaslar unutmayın erinmeyin bilgi paylaşıldıkça çoğalır

                                                              arafa arafa (1)
                                                              7 yıl önce cevaplandı

                                                                Kardeşim. Ben aylardır bu format belasıyla can cekişiyorum. Bu sorun değil ama başka başka sorunlar çıktı pc ile ilgili sonra bırakmıştım.

                                                                Dün şirkette tekrar yükleyeyim dedim bi dünya arıza verdi sayende çözüldü.

                                                                Ben de diğer herkes gibi teşekkür etmek için üye oldum diyebilirim, Allah yolunu açık etsin.

                                                                kuttamuwa kuttamuwa (1)
                                                                7 yıl önce cevaplandı

                                                                  Sırf bu yorumu yazmak için üye oldum.

                                                                  İşin kısa yolunu anlatmışsınız çok güzel teşekkür ederim. Ama çok önemli bir detayı atlamışsınız. clean veya clean all derken clean all ün saatlerce süreceğini mevcut bilgileri sileceğini yazmamışsınız.

                                                                  Mevcut hdd yetmeyince 1 tb sıfır hdd aldım.  Dün disk yönetimnde gpt mbr sorusu sordu netten araştırdım uefi bios için gpt nin daha avantajlı olduğunu yazan yorumlara mal gibi kandım. (yeni şeyler her zaman sıkıntılı dır tezini es geçtim). Zamanım müsait olmadığı için diğer işlerle uğraşırken verileri taşıyayım dedim. 600 700 gb veri kopyaladım (Allah tan taşımamışım)

                                                                  Bugün de format atarken malum sorundan bu sayfayı buldum.

                                                                  Clean all dedim 1 saatir bekliyorum. Tahminim 2 3 saat daha beklerim. Çünkü clean all tek tek bütün Bitleri verileri siliyormuş. 0 hdd zarar görebilir diye reset te atamıyorum.

                                                                  Bu iş bitecek peşinden 2 3 saat tekrar kopyalama sürecek 3 karakter fazla girdim diye.

                                                                  Siz sakın clean all demeyin. Niyetiniz verileri kökten silmek değilse.

                                                                  tenkitor tenkitor (1)
                                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                                  • @tenkitor çözümün ikinci adımında verilerin silineceğini yazmış @ogzkzu dikkatinizdan kaçmış olmalı murat 7 yıl önce
                                                                  • @murat Evet clean all hakkında bilgilendirme yapılabilir. Ancak yukarıda verilerin silineceği yazıyor. ogzkzu 7 yıl önce

                                                                  1. Şimdi BN clean dedim fakat disk bölümlere ayrılmıştır 257 GB bir bölüm 24 GB bir bölümdü clean diyince oradaki diskler gitti ve toplamı gözüktü veriler silonirmi 24 gbliktaki
                                                                  2.
                                                                  kullanici611834 kullanici611834 (1)
                                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                                  • Hangi bölümü seçtiyseniz o bölüm silinir. Eğer temiz kurulum yaparken 257 GB' lık alan birim 0 ve 24 GBlık alanda birim 1 se. Diski temizleyeceğiniz zaman select disk 0 ı seçtiyseniz sadece 257 gblık alan silinecektir. ogzkzu 7 yıl önce

                                                                  Öncelikle teşekkürler. Ben Select Disk 0 daki bölümü sildim diğer bölümün boş kısmı buraya eklendi ve verilerim de kayboldu yaklaşık 20Gb nerede bilemiyorum 500gb dı hardiskim 460Gb gözüküyo silinse oraya eklenirdi eklenmedide nasıl ulaşabilirim acaba?

                                                                  pltlmdr pltlmdr (1)
                                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                                  • Merhaba @pltlmdr anormal bir durum yok. Şöyle ki; İşletim sistemini üreten ile Harddiskinizi üreten firmanın birbirinden farklı hesaplama yapmasından kaynaklanmaktadır. Harddisk üreticilerine göre 1 Kilobyte, 1000 byte olarak hesaplamaktadır. Harddisk üreticilerinin hesaplama mantığı: 500 GB harddiskiniz olduğuna göre 500 000 000 000 byte demektir. 500 000 000 000 byte / 1000KB = 500 000 000 Kilobyte eder. 500 000 000 Kilobyte / 1000 MB = 500 000 Megabyte eder. 500 000 Megabyte / 1000 GB = 500 GB eder. İşletim sistemine göre 1 Kilobyte, 1024 byte olarak hesaplamaktadır. 500 000 000 000 byte / 1024 KB = 488 281 250 Kilobyte eder. 488 281 250 Kilobyte / 1024 MB = 476.837,158203125 Megabyte eder. 476 837 158203125 Megabyte / 1024 GB = 465.661287307,7393 GB eder. 465.66 GB Bu rakamda format atarken Windows tarafından belirlendiği için yani Harddiskinizin 1024 üzerinden hesaplandığından 465.66 Gigabyte olarak hesaplandığından normaldir. Umarım anlaşılabilir bir şekilde anlatabilmişimdir :) ogzkzu 7 yıl önce

                                                                  Bende teşekkür etmek için üye oldum ama dediklerinizi yaptım ekranda bir tane disk vardı oda 0 dı yereldisk d de silindi geri getiremezmiyiz

                                                                  ceyhunusta ceyhunusta (1)
                                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                                  • Daha önce virüsten kaynaklı disk biçimi RAW olmuştu, bu soruna istinaden harddiski biçimlendirmek zorunda kalmıştım. İnternet üzerinden birçok veri kurtarma programlarını kullanarak bazı önemli dosyalarımı kurtarmıştım. İşlem çok uzun sürdüğü için biraz sıkılabilirsiniz ayrıca kurtarılan dosyalar bazen çalışmayabiliyor veya kurtarılacak dosya resimse dosyayı kurtarsa dahi resim dosyası bozulmuştur gibi uyarı alabiliyorsunuz veya resim yarım görünüyor Verileriniz çok önemliyse tavsiyem profesyonel veri kurtarma firmalarından destek almanızdır. ogzkzu 7 yıl önce

                                                                  Çok teşekkür ederim problemim çözüldü komple silinmesi için Clean all komutunu kullandım 1 TB hard diskte bayağı uzun sürüyor.Allah razı olsun.

                                                                  Bilgi Paylaştıkça Güzeldir.

                                                                  Saygılar...

                                                                  fborekci fborekci (1)
                                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                                    Allah razı olsun sizden ben herşeyi silmiştim format atacak 2 yer kalmıstı onlarada atmıyordu altta yazdıgını kodlar ile formatı atabildim çok teşekkür ediyorm size teşekkür etmek için üye oldum ve denediğim yol ise select disk 0 partlı yol

                                                                    memtklnc memtklnc (1)
                                                                    6 yıl önce cevaplandı

                                                                      diski silmeden yükleme yapmak için linkten adımları takip edin.

                                                                      https://uzmanim.net/soru/gpt-hdd-ye-format-atma-veri-kaybi-yasamadan/78803

                                                                      tchalilazaz tchalilazaz (13)
                                                                      6 yıl önce cevaplandı

                                                                        Ben de sadece teşekkür etmek için kaydoldum . Aha gitti bilgisayar diyordum ki bu yorumu gördüm komut sistemi olayı işe yaradı . Teşekkürler tekrardan..

                                                                        berbatt berbatt (1)
                                                                        6 yıl önce cevaplandı

                                                                          Ben de sadece teşekkür etmek için kaydoldum . Allah senden razı olsun hocam.

                                                                          kara1834 kara1834 (1)
                                                                          6 yıl önce cevaplandı

                                                                            Teşekkür etmek için kayıt oldum Allah razı olsun cansınızz

                                                                            selim06 selim06 (1)
                                                                            6 yıl önce cevaplandı

                                                                              Sırf yorum yapmak için üye olanlardanım...

                                                                              Dostum hayat kurtarmış kadar oldun eyvallah 2. Yöntem işe yaradı ne kadar teşekkür etsem az

                                                                              indibindi3lira indibindi3lira (1)
                                                                              6 yıl önce cevaplandı

                                                                                merhabalar usb ile win 8.1 format atmak istiyordum. kurulum aşamasında hdd seçme bölümünde 6 farklı sürücü vardı recovery, system... bütün diskler için bu diske yüklemenemez gpt hatası alıyordum ilk site burayı gördüm ve shift+f10 ile yapılan kısımdan yapmaya çalıştım. disk list yazınca 2 tane disk çıktı karşıma birisi 960 gb birisi 7.7 gb idi 960 olanı seçtim ve clean dedim ardından işlem tamamlandı zannedip o sayfayı kapattım ve tekrar açtım sonra iikinci diske (7.7 gb) olana önce clean sonra clean all dedim 2 dk sonra bu işlemde bitti diye düşüp buradan çıkmak istedim sistem dondu hiç bişeye basamadım sonra güç apma-kapatma tuşuna basılı tuttum ve kapandı. sonra açmaya çalıştım fakat bu sefer ne yaparsam yapayım ekrana sürekli "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key" usb yi takıp çıkartıyorum tuşa basıyorum aynı şeyi söylüyor. Sadece başlangıçta bios menüyü açabiliyorum onun dışında herhangi bi yere erişemedim lütfen yardım edin kaldım böyle., bilgisayar asus all in one

                                                                                ftaha ftaha (1)
                                                                                6 yıl önce cevaplandı

                                                                                  abi ALLAH razı olsun.

                                                                                  2. Alternatif oldu.

                                                                                  seyitgungor seyitgungor (1)
                                                                                  5 yıl önce cevaplandı

                                                                                    Hocam diskleri görmüyor seçili disk yok bir disk seçip yeniden deneyin diyor

                                                                                    kullanici631403 kullanici631403 (1)
                                                                                    5 yıl önce cevaplandı

                                                                                    • Select disk i atlıyor olabilir misin? murat 5 yıl önce