Windows bu diske yüklenmez .Seçilen disk GPT bölümü sitilinde hatası nasıl çözülür

Bilgisayarima format atarken c yıl sildim tekrar yüklemek istediğimde bu hatayı alıyorum d de fotoğraflarim falan var silmeden nasıl yaparım yardım lütfen

akifs38 akifs38 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde (tıkla)

    D: Bölümündeki fotoğraflar vs arşivini bir USB disk veya belleğe yedeklemek zor olmasa gerek. Zaten prensip olarakta bunu yapmak lazım. Sadece format sebebiyle değil. Düşünki bu kıymetli özel dosyalarına bir virüs musallat oldu ve bunlar şifrelendi. Veya sabit disk bir sebeple bozuldu ve haliyle arşivine ulaşamıyorsun. Bu hallerde ne olacak? Her ihtimali düşünmek ve tedbirlerini önceden almak lazım.

    PC'de yüklü işletim sistemini silmiş olduğuna göre yedek almak için sabit disk D: bölümüne ancak bir canlı (CD'den/flash bellekten başlatılan) işletim sistemi ile ulaşabilirsin (Hiren's Boot Cd nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)). Yada sabit diski PC'den sökerek başka bir PC' ye -bir disk kutusuyla- bağlarsın ve D: bölümünden yedeklemek istediğin dosyaları bu şekilde alabilirsin.

    Veya @ismailsarp tavsiyesinde olan şekilde hiç D: bölümüne dokunmadan C:'ye Windows 10 yükleme yoluna gidebilirsin elbette.

    Kolay gelsin.

    Not: Hiren's Boot CD canlı işletim sisteminide ihtiva eder.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      Bu sorunu aşmanız için disk yapılandırmasını MBR stiline çevirmeniz gerekir.Bu da tüm diskin tamamen silinmesini gerektirir.

      Yani harddiskinizde tüm bölümlerin silinmesinin ardından harddiski MBR formatına çevireceksiniz ve ardından tekrar bölümlendirme oluşturacaksınız.Bu yüzden ilk olarak D üzerindeki verilerinizi bir şekilde kurtarmalısınız.

      Ya da Windows 7 kurmak yerine UEFI destekli bir Windows 10 kurarak bu hatayı aşmalısınız.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      7 yıl önce cevaplandı

        1. @temmuz un verdiği linkte açıkca belirtilmiş ilave olarak resimli cevap yazdım
        2. Windows bu diske yüklenemez.Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatası nasıl düzeltilir
        3. UYARI ! BU İŞLEM BİLGİSAYARINIZDA HERŞYİ SİLECEKTİR.

         bu ekranda CMD Ekrana girmek için Shift + F10 Tuşlarına basın
        ________________________________________________________________________________________
        diskpart YAZ ENTRA BAS
        list YAZ ENTRA BAS
        select disk 0 YAZ ENTRA BAS
        clean YAZ ENTRA BAS

         cmd ekranından çıkın ileri tıklatın şimdi kuru tıklatın serial key girin ileri tıklatın özeli tercih edin bütün sürücülerin silinmiş olduğunu görürsünüz tek hardisk kaldı bölme işlemini yapın ileri tıkatın kurulum başlar

        candan candan (4301)